Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

quote:
Originally posted by gandacelu crema de galbenele e excelenta la iritiatii![cool]
Sincer, asteptam altceva de la o persoana cu diploma in "hermeneutica literara". hai pa! (si spune-i sotului tau ca o fi istoria ca literatura, dar niste crime ramin niste crime)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gandacelu... nu-mi bat joc de nimic drag si sfant altuia, pentru ca nu-mi place sa fac altuia ce nu vreau pentru mine. Fata de Arsenie Papancioc spun ca trecutul cu sange patat nu-l stergi cu buretele. Intelege-ma ca nu stiu daca a omorat personal. Nu m-a interesat. In Franta e o lege esti pedepsit daca nu ai incercat sa ajuti pe cineva in suferinta. Adica inchisul ochilor si trecutul pe partea celalta e complicitate, daca nu motiv direct de inculpare. Si legat de comparatia cu Petre si Pavel am doua obiectii. Una cea ridicata de Forte si doi cea umana: Petre si Pavel nu-s perfecti, asa ca nu ma revolt daca cineva spune ca au gresit. Erau oameni si au gresit. Au incercat sa rascumpere raul, dupa un credincios au reusi, dupa un necredincios poate nu. Dar au gresit in ochii tuturor, gresind fata de Isus prietenul, mentorul lor ca sa mentim discutia in afara orientarii religioase. In orice caz nu rostesc cuvinte grele pentru prezentarea acestui adevar, poate trist crestineste vorbind. Xeno si sabina... brr sa lovesti doi oameni structural destul de diferiti...[bang] Legat de istorie... daaa depinde dar vezi tu greu sa te condamne si stanga si dreapta deodata fara nimic adevarat. Macar un dubiu tot as avea... Si cu asta[recevere]
ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... iar faptul ca i-am citit cu placere pe Eliade si pe Noica nu ma face prolegionara! iar faptul ca imi cauti greselile in texte nu ma face sa ma zvar di pi geam mesajul de mai sus este scris culcand un copil in poala iar celulilat dezlipindu-i niste abtipilduri pe care sa le lipeasca intr-o carte... nu am prea mult timp pentru scris aici, va rog sa ma iertati, va rog sa imi iertati si greselile de gramatica, este inadmisibil, recunosc... acum pot sa plec? [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AB
Gandacelu... nu-mi bat joc de nimic drag si sfant altuia, pentru ca nu-mi place sa fac altuia ce nu vreau pentru mine.
nu despre tine era vorba, nici pe departe!
quote:
Fata de Arsenie Papancioc spun ca trecutul cu sange patat nu-l stergi cu buretele. Intelege-ma ca nu stiu daca a omorat personal. Nu m-a interesat. In Franta e o lege esti pedepsit daca nu ai incercat sa ajuti pe cineva in suferinta. Adica inchisul ochilor si trecutul pe partea celalta e complicitate, daca nu motiv direct de inculpare.
bun, si Pr. Arsenie a fost pedepsit de 2 ori, mai ramane sa-l omoare cineva ca poate asa se termina si cu pedepsele
quote:
Si legat de comparatia cu Petre si Pavel am doua obiectii. Una cea ridicata de Forte si doi cea umana: Petre si Pavel nu-s perfecti, asa ca nu ma revolt daca cineva spune ca au gresit. Erau oameni si au gresit. Au incercat sa rascumpere raul, dupa un credincios au reusi, dupa un necredincios poate nu. Dar au gresit in ochii tuturor, gresind fata de Isus prietenul, mentorul lor ca sa mentim discutia in afara orientarii religioase.
ma gandesc ca ai vrut sa spui ca NU au gresit in ochii tuturor ci doar in fata lui Iisus - o astfel de greseala este discutabila, pentru ca atunci cand se leapada de cineva nu oricine, ci "mana dreapta" a lui Iisus, poate fi prilej de sminteala si pentru ceilalti... si pentru toata lumea! dar nu despre asta discutam
quote:
In orice caz nu rostesc cuvinte grele pentru prezentarea acestui adevar, poate trist crestineste vorbind. Xeno si sabina... brr sa lovesti doi oameni structural destul de diferiti...[bang]
mai, reiau: cu Sabina am avut anterior o discutie despre care voi nu stiti legat de acest subiect, a fost o discutie in particular nu pe forum, daca ai citi in urma ai vedea ca nu i-am aruncat niciun cuvant greu! sunteti CULMEA!!! nu sunt avocatul nimanui, cu atat mai putin al legionarilor! dar pe nimeni nu mai intereseaza asta:)) uite-asa se face istoria: zice forte ca as fi legionara si gata deja m-ati pus la zid, fara proces:))
quote:
Legat de istorie... daaa depinde dar vezi tu greu sa te condamne si stanga si dreapta deodata fara nimic adevarat. Macar un dubiu tot as avea...
bun, si? despre asta discutam aici? eu sincer incercam sa discut despre cat este de importanta pacea in defavoarea dreptatii... asta acum vreo 2 zile cand a inceput totul... :( NU MA INTERESEAZA SUBIECTUL LEGIONARILOR, OARE O SA INTELEGETI SAU DOAR ATI GASIT PE CINEVA PE CARE SA-L PUNETI LA ZID PENTRU PACATELE LEGIONARILOR? [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai hermeneuto, nu te-am facut legionara. Doar ca-mi displace total sprijinul pe care si-l cauta BOR in Noua DReapta si faptul ca unii "intelectuali" crestini nu-si pot exprima parerile bazindu-se doar pe ortodoxia lor, ci isi cauta aliati acolo unde nu trebuie. Nu te faci frate cu dracul ca sa treci puntea atunci cind esti crestin practicant si marsaluiesti pentru moralitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care BOR s'a dezis ferm de trecutul sau legionar cum este posibil [url="http://www.nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=112"]ca acum cateva zile[/url] liderul organizatiei legionare Noua Dreapta sa se aseze la aceeasi masa si sub acceasi icoana cu reprezentantul patriarhiei care gaseste chiar de cuviinta sa recomande populatiei participarea alaturi de legionari la marsul normalitatii A spune "eu nu sint prolegionar" nu te lasa curat ci doar cu jumatate de vina. Lucrurile dragi nu se pierd peste noapte. Azi nu mai poti canta in restaurantul in care ai cantat o viata, peste o luna nu mai ai voie sa intri in el, pentru ca pina la sfarsitul anului sa nu mai poti iesi din casa. In fata unor asemenea situatii singura optiune este anti- si nu distantarea cu jumatate de gura pentru ca jumatatile de suflet nu merg in Rai. Pina cand papacioc nu se dezice de legiune macar cu taria cu care cu care acuza rujul cerceii si margelele ramane doar un batran legionar ipocrit. Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB a spus: "Adica BOR si noua dreapta or avea si chestii comune, da daca te infratesti... cu cineva pentru un interes, fii pregatit sa fii judecat pentru tinichelele aceluia." Nu e primul drac si nu e prima data. Nu se stie adevarul revolutiei din 1989, dar cu totii l-am vazut pe Teoctist la televizor. Sa facem o comparatie mica cu papa Ioan Paul? Am mai intrebat cum se impaca flagrantele si desele alunecari de ...morala cu pretentia continua de a imparti dreapta masura intr-un stat constitutional laic. E the fundamental flaw si ma intereseaza ce explicatie ati gasit voi, este neaparat necesar sa aveti una, altfel, with all due respect, tot ce scrieti voi aici e un castel de nisip.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt impotriva acestei aliante a BOR cu ND (daca exista aceasta alianta) - acum suntem chit? in plus, nu ma intereseaza prea tare cu cine pactizeaza BOR - eu imi vad de viata mea spirituala asa cum pot - nu ma influenteaza direct - daca BOR mi-ar cere sa ies in strada si sa omor evreii, atunci as zice NU, ar fi un raspuns direct la o propunere directa cat despre politica BOR, ma intereseaza prea putin, ca sa nu zic chiar ca nu sunt de acord cu multe chestii sper ca a fost clar dar cum nu e cazul, hai sa ne intoarcem la ale noastre... poate prind si eu o tzra de somn:) [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor,Gandacelu v-a explicat clar ca lumina zilei niste lucruri,si-a pus tot sufletul aici si voi tot va faceti ca nu pricepeti. Deja a obosit toata lumea de subiectul asta cu legionarii si cu par.Arsenie. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "In aceste vremuri, cineva nu poate fi crestin cu jumatate de inima, ci fie in intregime, fie deloc." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai pe romaneste si mai pe scurt: nu ma intereseaza niciun fel de politica, nu apartin niciunui partid, nici macar nu simpatizez cu vreun partid, sunt total paralela cu acest subiect, sunt pur si simplu "autista" din punctul asta de vedere, cu atat mai putin nu ma pricep sa explic nimic din deciziile BOR pentru ca NU SUNT INSTITUTIA BOR si nici nu sunt de acord cu multe din acele decizii am scris nu de mult pe asct topic ca pentru mine Biserica nu inseamna politica, pentru mine Biserica inseamna VIATA IN HRISTOS si eu asta incerc sa traiesc cand merg duminica la Liturghie nu ma mai intrebati despre asta, intrebati-ma despre pacatele mele ca eu atata stiu:)) [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...