Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

reclame!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
misto!misto! hai ca imi place! eu cred ca se pot face reclame klumea si cu buget mic. sotul meu are legaturi cu FilmFactor si Gavrila & asociatii...cine stie, cunoaste!spotul Zapp cu factura aia mare de mobil e facuta de ei.si mie imi place. coca-cola,yeah!in top! imi mai placea reclama cu puiul care cade din copac,desi e cam dura.si celelalte cu puscariasii si cantecul de leagan. idei originale,si vb voastra,nu doar adaptari rusinoase ale textului din engleza/germana sau mai stiu eu ce,in romana. aaa,altex!"mihai,ai vazut tu rata pe undeva?".stupid!pacat de hossu si a lui soata care duce dorul aparatelor electrocasnice. aaa,si mama aia toanta care sta sa se gandeasca 7 ore daca sa le dea copiilor fucte sau iaurt!si solutia?woooow,iaurt cu fructe! imi plac reclamele la smash-alea cu negroteiul simpatic si babrosul ghinionist.sunt haioase rau! alexandrele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da de aia la ciocolata Kandia ce ziceti? Sau aia,tot de la o societate de asigurari,Omniasig parca[nu ma bateti daca nu este asa]unde se opresc la stop 2 masini,Dacia si o alta bengoasa,celui cu Dacia ii pica norocul sub forma de sute,ca de are asigurare la Omniasig si are si masina nationala.[:)] Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reclama la Kandia e rea rau de tot, nici nu las copiii sa se uite la ea. Ce nu-mi place mie este ca la noi multe reclame se leaga de sex, pun in ea cite o tipa care sa arate bine, femeia e vazuta ca o vesnica gospodina prostuta pe care o fraiereste sotul care se duce sa bea o bere cu baietii, de parca romanul numai la asta se gindeste, sex, bautura, femei traznet si masini super! Mie imi plac reclamele haioase, cum erau cele la Mountain Dew si cele la bateriile Duracell. Da, si cele de la Coca-Cola. In rest, se vede clar, cum a zis si qsar, ca agentiile fac mai mult ce vrea clientul, ce crede el ca prinde la romani, ca eu nu cred ca duc lipsa de oameni talentati si cu idei. Si in Occident sint reclame stupide cu gramada. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela ok...pentru exprimare "mea culpa", poate s-a inteles ca numai creatorii de publicitate sunt de vina pentru acele reclame care dupa cum vad eu din postari sunt bine sanctionate de catre "clientii" care zic eu sunt cei de care trebuie tinut cont, nu? Adica target-ul. Dar stii ca aici agentiile care au un nume si deci care implicit se respecta, nu cele "no name" nu accepta account-uri ale unor clienti care vor o aberatie de reclama...pentru ca e foarte important ce prestigiu ai si trebuie sa-l pastrezi. Din cate inteleg eu tu lucrezi la Satchi& Satchi care toata stima pentru compania Domnului Radu Florescu, asa ca nu prea vad eu-desi mentionez nu sunt in tema de ceva timp cu ce se intampla in domeniu in Romania-cum asa o companie face reclame proaste cand stiu ca e un "nume", cred ca tu fiind dragutza si din spirit de colegialitate le iei apararea si celorlalti creatori de la alte agenti. Ceea ce in definitiv e bine, dar eu zic sa nu generalizam, nu? 1.reclamele cu ursii polari sunt de target "worlwide" deci folosite si in alte tari cu modificarile de rigoare (adica voice over) 2.la fel si reclama Herbal Essence ( exemplu de reclama prosta "importata") Si inca ceva romanii stiu foarte bine meserie, asta in advertising ma refer, dar daca nu au si suportul necesar (din partea clientilor-companii, din partea managementului, etc), e normal sa nu iasa minuni. Si inca ceva, sper sa nu te superi Gabriela, dar dupa cum vezi "targetul" de la DC are facuta foarte foarte bine "educatia clientului"si e dreptul lui la opinii placute sau neplacute la reclamele pe care le "digera". Numai bine, [flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa-mi dau si eu cu parerea ca nu se poate. Din punctul meu de vedere la noi sunt reclame ori geniale ori proaste, nu exista intre. Ori iese ceva bun, ori nu. Dintre alea care ma CALCA efectiv pe nervi si imi distrug sanatatea sunt: aia cu Colgate (cu tata cu jobul nou si dintii albi), aia mai noua la Colgate cu aia de stau in pat si se giugiulesc fiindca s-au spalat cu Colgate (absolut tampita), alea doua la Herbal Essences, bineinteles la Delma, Kandia, Dove (au avut dintotdeauna reclame idioate), aia adaptata la Mezym forte (cu babutza aia care ar mai hali un desert) si multe multe altele. Printre preferinte, aia la Milka (imi place la nebunie adaptarea vocii...Si dupa aceea marmota invelea ciocolata in staniol si vanzatoarea Sigur ca da... Ma amuz de fiecare data cand o vad ca si la aia cu soricelul dansator din reclama la mancare pentru pisici.In rest, reclame banale cu gosodine si pensiuni, care nu atrag atentia nimanui. Eu am observat ca imi plac in general reclamele de la o firma anume - Leo Burnett (la Elite, la Prigat si la o margarina, nu mai stiu care, cu unul care era pe un petrolier si nevasta-sa ii trimite o caseta video, imi venea sa plang la reclama aia). Leah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ce imi aduc aminte, aveam si eu o favorita de reclama, a celor de la Connex cu Ioan Gyuri Pascu. nu stiu ce firma le facea, dar erau competitive international, cred eu. haioase si inteligente si foarte artistice... fetele din strainataturi, povestiti si voi despre reclamele de acolo, ar fi interesant :)) in USA cel mai tare ma enerveaza Billy Mayers (scuze daca i-am pocit numele), grasunul ala barbos care face reclama la ambalaje de plastic, Clorox, Kaboon si nush ce aparatura de masina. vocea lui ma isterizeaza. apoi mi-e nesuferita si reclama la Phoenix University unde apare mimoza aia de parca doarme pe ea recitand lista de specializari disponibile pentru cursurile online, plus inca una care imi intoarce stomacul pe dos si schimb canalul automat, cu un dispozitiv de ras care seamana cu un termometru si cand arata femei care se rad la perciuni sau la barbie, barbati care isi iau parul de pe maini sau de pe spate cu dracia aia minuscula si cand vezi pielea aia cand fardata, cand cu cosuri iti vine sa arunci televizorul. nu mai sunt la curent cu reclamele romanesti, dar mai tampizele ca reclamele locale de aici nu cred ca sunt!!! ma refer la dealeri de masini, magazine etc. era una odata cu un nene care vindea masini si spunea ca preturile nu iau haina de pe om si, hop, isi dadea pantalonii jos (el fiind in costum cu cravata) si ramanea in niste budigai cu bulinashe(om batran si aparent serios), apoi pe final intra unu' costumat ca Elvis (penibil!!! batran, gras, libidinos) si canta la chitara nush ce despre masinile respective...idioate la culme, nu alta. [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O mai tineti minte pe aia cu "V-am prins, vrajitoarelor!"? Cred ca era prima reclama facuta in Rom - de kk, evident, dar mult mai buna decat multe din reclamele facute acum. Ar fi interesant de stiut cate din spoturile proaste sunt facute de agentii de top, ca se justifica oarecum "clientul nostru, stapanul nostru" dar nu si cand tii la imaginea ta. Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...