Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

reclame!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by conchita
din ce imi aduc aminte, aveam si eu o favorita de reclama, a celor de la Connex cu Ioan Gyuri Pascu. nu stiu ce firma le facea, dar erau competitive international, cred eu. haioase si inteligente si foarte artistice...
Au fost mai multe reclame cu el pentru Connex. Si mie mi-au placut dar imi amintesc in special despre prima reclama facuta cu el, cea cu cabina telefonica (atat mai retin din ea). Am citit in Capital la vremea respectiva ca a fost filmata in Italia cu oameni de pe strada de acolo si parca nici firma de publicitate nu era romaneasca. Nu mai stiu cele cu "Maria, Maria" da' si alea erau misto. Cele de aici in general sunt artistice si intotdeauna au poante, dar mai sunt si cretine rau. Era una la un fel de hamburger (de care nu am mancat niciodata din cauza reclamei), Tubby submarine (parca), idee tampita, personaje tampite, sonor nasol, ce mai, mi se facea pielea creata cand o vedeam. Alea la masini cred ca se impart in doua categorii, reclamele la dealer-i si reclamele la firmele de masini. Alea la dealer-i sunt stupide intr-adevar dar cele la firmele de masini sunt misto. Exemplu de concurenta intre pick-up truck-urile de la GM (Dodge RAM) si cele de la Ford (F-150), doua reclame: in prima reclama, intr-un hambar urias un Ford urmareste in viteza un GM si cica nu-l prinde, reclama GM zicand ca oricat ar fi Ford de rapid tot nu-l prinde pe ala de la GM. La cateva zile dupa asta apare o reclama facuta de Ford de data asta, n-avea cuvinte ci doar o muzica hard-rock si arata un Ford F-150 tragand dupa el 2 RAM-uri cu franele blocate, soferul cu un ranjet satisfacut pe fata. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana, tu ai dat exemplul, eu vin cu teoria...Nu'sh cum ii lasa pe-astia sa faca atata contra-reclama gen "nu apela la serviciul X, vino la Y, cu nume concret, tot. Nu-ti spala shosetele cu OxyClean, da-i cu Clorox , ca poate nu le mai ai... Nu prea-mi vin acum in minte exemple de reclama. Imi plac cele de la casa de asigurari Geico,cu reptila aia haioasa. Sau aia de la nu stiu ce medicament de stomac, vine una si prezinta meniul care trebuia sa sune foarte apetisant si peste vocea ei se suprapune o alta descriind senzatia de arsura la stomac si noaptea nedormita dupa ingurgitarea manacrurilor alea sofisticate...E sadica! O, o,o...stati ca am vazut una de curand, la un credit card, ceva cu "identitati furate", o babuta da vesela din gura , dar vocea e a unui barbat, spune numai traznai baba... V-am plictisit? Totusi, fetele din publicitate, lamuriti-ma si pe mine, cum de este posibila contrareclama? Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu pot sa va confirm ce spune qsar...la noi (la romanica!) intotdeuna clientul are ultimul cuvant. din pacate agentiile nu prea isi permit sa refuze clientii. iar clientii romani nu sunt educati ca sa realizeze ce inseamna o reclama buna.. sunt mici artisti! reclama buna...cea de la evenimentul zilei cu viitoru presedinte, prim ministru..etc . 2- cea cu puscariasi care te asteapta! reclama f f proasta: oare o sa ma sarute! kandia! reclama haioasa: milka si impaturitul ciocolatei cu staniol si super super reclama -importata evident- cu indianul care viseaza la o masina pejo (na ca nici nu stiu cum se scrie :(! ) si se uita la masina lui rapciugoasa si intr-o disperare de cauza incepe sa o loveasca si in fata si in spate si la un moment dat aduce un elefant sa o striveasca..lucreaza ce lucreaza la ea...intr-un final..rezultatul fericit: indianul cu revista in fata se uita cu admiratie cand la poza masinii cand la masina lui transformata..si pleaca la agata de femei cu ea! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA
Oana, tu ai dat exemplul, eu vin cu teoria...Nu'sh cum ii lasa pe-astia sa faca atata contra-reclama gen "nu apela la serviciul X, vino la Y, cu nume concret, tot. Nu-ti spala shosetele cu OxyClean, da-i cu Clorox , ca poate nu le mai ai... Nu prea-mi vin acum in minte exemple de reclama.
da, chiar, Oana a sesizat corect. le-ati observat si pe cele la medicamente? ba nu luati Tylenol, ca Advil e mai tare in parcare, ba invers...si mai sunt. nu stiu cum e posibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da aveti dreptate, in america toate reclamele, cu mici exceptii sint idioate complet!!! De la medicamente la masini!!! Una mi-a placut de la Fedex: incepe cu unul care e in maieu, burtos, fatza clasica de ratat "white trash" cum sint numiti pe aici, sta in fatza unui mobilhome, o jerpelitura, cu un ciine slab lingind prin ograda niste resturi, se opreste masina si vine posta, tipul deschide scrisoarea datata cu 20 de ani in urma in care il anuntza ca a fost admis la harvard!!:) reclama suna ceva de genul nu folosi sisteme de posta necunoscute, foloseste fedex ca-ti schimba viatza! Si mi-a mai placut alta de la volkswagen cu doi tipi (un el si o ea) care merg paralel cu masinile pe strada, frumosi foc, flirteaza, isi trag ocheade, opresc la stop si se uita preluuung unul la altul, cind tipul primeste peste ceafa jucaria aruncata de copil din spate, se redreseaza devine serios si o sterge, tipa ride si se uita si ea in oglinda retrovizoare, si ea avea un copil!!! A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de reclama la "Unirea" ce spuneti? Eu cand aud "Gogule, este probleme, ma?", imi vine sa [bang][bang][bang]. Si cand il mai aud si pe Alex repetand, cu ranjetul pe fata, atunci parca [zid]! Cel mai mult imi plac reclamele la coca-cola light. Mi se par super reusite. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce-am mai ras....nu m-am gandit prea mult care-s bune care rele dar asa cum le-ati povestit voi.........am ras cu pofta. Vladut are doua reclame preferate.....1 cafea Elita cu Oana Cuzino parca si copilul care se culca cu un catel de plus, se duce la baie si cand se intoarce gaseste in pat unul adevarat care-l pupa si 2. reclama la Sugus cu razuieste-colecteaza la care rade in hohote cand vede animalutul care sare dintr-o parte in alta. Eu stau si ma uit cu placere la reclamele de pe posturile strraine. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, mare consumator de reclame. probabil ca n-am mai multa minte decat fiul meu de 6 luni. Nu ma deranjeaza niciodata pauzele de publicitate. din cand in cand mai butonez telecomanda pana ajung la posturile nemtesti Au ai niste reclame care emana bunastare si lipsa de stre. Au o calitate a imaginii si niste culori care mie-mi plac tare mult. Nu am pregatire de specialitate, un simt al esteticului deosebit si nici un spririt profund analist insa pot spune ce-mi place si ce nu. Milka- am retinut o remarca a unui consumator de reclame: Iti dai seama cum miroase in camera aia?!? Paste de dinti si tampoane - naspa. Un look interesant mi se pare insa ca are tipa de la tampoanele Always( blonda, inalta, slaba, par lung strans in coada, ochelari cu rama neagra) Masini- reclama la Peugeot mi se pare bestiala. Am observat insa ca la noi nu prea se folosesc bebelusii. Sunt atat de dragalasi si cred ca ar vinde bine orice produs. O reclama pe care o digerez la nesfarsit- cea la ziarul financiar. O terasa in plina vara. El singur la o masa, figura cam tampa, tipul putin complexat, citeste ziaryul financiar. la o alta masa, ea, genul de femeie " cu bilute", stapana pe ea, flirteaza cu el. El o observa, ea inchide agenda personala, ese ridica hotarata se indreapta unduios spre el,se apleaca pe masa sugestiv, il priveste in ochi si incepe sa-si scrie nr. de tel. cu rujul pe ziar. El o priveste incurcat, genul: Cum, mi se intampla chiar mie?", dar... iese din starea de tampa admiratie, vede ce face si o pocneste cu ziarul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...