Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestioare crestine pentru cei mici


Recommended Posts

[mamica]ANA [mamica] Dragi copii, numele meu va este familiar?Cred ca va este un nume cunoscut.Vreau sa va povestesc ca in viata mea am trecut prin momente mai putin placute dar am invatat ca toate neplacerile pe care le traim sunt de fapt prilejuri de a avea bucurii foarte mari! Iar bucuria cea mai mare pe care o poti experimenta ca copil al lui Dumnezeu, este ca Domnul iti raspunde la rugaciuni. Cand eram tanara si casatorita cu sotul meu Elcana, Dumnezeu nu-mi daruia nici un copil.Lucrul acesta imi aducea multa tristete in inima, mai ales ca asteptam aceasta de ani de zile!Intr-o zi , pe cand eram la Templu, m-am dus sa ma rog lui Dumnezeu.Si m-am rugat cu lacrimi amare, tot sufletul imi era plin de clocot , in rugaciune.I-am promis atunci Domnului ca daca imi va darui un copil de parte barbateasca , am sa-l inchin Lui, adica am sa-l aduc la Templu ca sa-L slujeasca toata viata pe Dumnezeu.Cuvintele cu care ma rugam nu mi auzeau,doar se vedea ca imi misc buzele.Preotul din Templu uitandu-se la mine cum ma rog, a spus un lucru nepotrivit – ca eram beata.Poate ca nu a fost frumos din partea lui sa ma jigneasca , dar dorinta mea inaintea Celui Sfant, aceea de a primi un bebelus , era mai presus de orice , chiar si de aceasta umilinta.Nu m-am suparat pe el pentru ca m-a jignit, ci I-am povestit prin ce trec si cred ca lucrul acesta l-a impresionat , si chiar m-a binecuvantat. Dragi copii, ceea ce vreau eu sa va spun este ca dupa aceasta rugaciune , inima mea a fost plina de pace!Cand m-am ridicat de la acea rugaciune am crezut ca Domnul mi-a si indeplinit dorinta. Si chiar asa a fost , pentru ca peste putin timp am dat nastere unui baietel tare dragalas[copil] , caruia I-am pus numele SAMUEL, care in limba evreiasca inseamna „Dumnezeu care aude”.Cand l-am vazut pe micutul Samuel in bratele mele am fost atat de fericita, si I-am dat slava Domnului am spus tuturor oamenilor cat de bun si indurator e Domnul.Micutul Samuel sa stiti ca nu a stat prea mult timp langa mine, mamica lui, pentru ca l-am dus in Casa Domnului de la un anisor .Nu mi-a fost usor sa-L aduc in slujba lui Dumnezeu;mi-au lipsit manutele lui mici, ochisorii lui ,zambetul lui si chiar plansul cristalin.Am plans pentru aceste lucruri[recevere], insa am stiut ca trebuie sa ma tin de promisiunea facuta Celui PreaInalt.Domnul mi-a rasplatit lacrimile, si mi-a mai daruit alti copilasi - trei fii si doua fiice[grup] .In fiecare an ma duceam sa-l vad pe Samuel, ii aduceam hainute noi, si il faceam sa inteleaga ca viata lui alaturi de Domnul este cea mai aleasa viata pe care ar fi putut-o trai vreodata. Ceea ce vreau sa invatati de la mine este atunci cand va rugati si Domnul va raspunde nu uitati sa-L laudati, dandu-I slava pentru bunatatea si indurarea Lui fata de voi.Si mai ales nu uitati sa va tineti promisiunile facute inaintea Lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[bis] DANIELA SI CONCURSUL [bis] Mama trebuia sa plece de acasa pentru doua zile.daniela,de 7 ani,inca nu stie sa citeasca prea bine,pentru ca nu merge la scoala. -Duminica avem concurs la biserica.Trebuie sa stim toate versetele de aur din ultimele cinci saptamani.Eu nu le stiu prea bine. Seara,mama i le citeste pe toate,rar,si-i pune semne in Biblie unde sa citeasca si ea ca sa le invete pana duminica. Timp de doua zile,Daniela cauta in Biblia mare semnele pe care i le-a pus mama si citeste pe litere versetele,le reciteste si incearca sa le invete pe de rost.Merge destul de greu,dar nu se descurajeaza.Se joaca putin,apoi se intoarce la versetele ei. In seara cand s-a intors mama,fetita le stia bine. -Ti le spun? Mama se aseza cu ea in brate si asculta.Se incurca in doua locuri.Mama le reia cu Daniela inca de doua ori. -Maine le vei sti perfect!Domnul iti va rasplati munca,ai sa vezi. Duminica sunt la grupa"Talita" saisprezece copii.Pe scaunul ei,Daniela isi legana picioarele,de emotie.Incepe concursul.Copiii sunt bine pregatiti,dar Daniela ii intrece pe toti.Castiga premiul intai.Vine si isi pune capul in poala mamei.E fericita. -Sunt atat de bucuroasa ca esti fetita mea!ii sopteste mama la ureche. Inainte de a iesi din sala,pe Daniela o asteapta o surpriza:primeste o papusa mare,care spune "ma-ma". Sub hainuta papusii,un biletel scris de mana,un scris de copil care abia cunoaste literele,probabil fosta "mamica" a papusii. -Mama,ce scrie aici?intreaba Daniela cu papusa la piept. -Cristinne,citeste mama. -Asa o cheama pe papusa? -Da,asa o cheama. Daniela se bucura:papusa ei are un nume foarte frumos. [hippi] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...