Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mi-e teama ca nu voi duce sarcina pana la capat!!!


Vyo

Recommended Posts

Buna fetelor,am si eu nevoie de niste sfaturi...Am 21de ani si sunt insarcinata in 5saptamani.Cand am aflat ca o sa vina bebele meu pe lume,am fost extraordinar de fericita.Am mers la doctor si mi-a spus ca am un hematom perigestational cu grosimea de 2,2mm.Mi-a dat 4 tipuri de pastile Prenatal,Ferro-Gradumet,Acid Folic si Utrogestan.Ma simt destul de bine,dar seara ma cam inteapa in partea dreapta.Este ceva normal?O sa fiu destul de puternica sa duc sarcina pana la bun sfarsit?VA MULTUMESC DIN SUFLET.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cite stiu eu,acid folic se ia la inceput,deci e bine.In scimb,prenatalul se da mult mai incolo,iar ferro-gradumet se da in functie de ce iese la analize cit despre utrogestan,eu stiu ca se da in cazul unor scurgeri abundente sau infectii ale aparatului genital.In ceea ce privesc intepaturile sau poate dureri asemanatoare menstruatiei se ia no-spa,dar numai la durere. Poate ar trebui sa-ti scimbi medicul,iar sarcina fii sigura ca ai sa o duci la capat,virsta ta fiind cea mai indicata pt.o sarcina usoara. [mamica]Teodorei[gravi]in 9 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....sa iti impartasesc si eu experienta mea. De la inceputul sarcinii am avut o durere permanenta, de fapt o intepatura care ma nelinistea. Si cati medici atatea pareri. Unii ca as avea mi-ar fi inflamate trompele....altii ca nici poveste, altii ca as avea cine stie ce grozavii...avortul spontan mi se parea iminent. Am stat cu frica in san toata sarcina, ba chiar mi s-a recomandat sa stau in pat nemiscata, ceea ce am si facut, timp de cateva luni. La a doua sarcina, am patit la fel, durerea era aceeasi. Doctorul la care am mers de data asta mi-a dat fara sa stea pe ganduri magneziu si durerea a disparut imediat. Cat despre problema ta, eu spun sa incerci sa consulti mai multi medici, sa auzi mai multe pareri. Ti s-au facut si analizele inainte de a ti se prescrie vitaminele si fierul? Sa iti mai spun ceva. Eu am facut greseala de a nu lua fier destul in timpul sarcinii (de fapt mie mi s-a prescris tarziu si putin, fara sa mi se faca analizele, numai pe baza faptului ca atunci "era momentul") si m-am ales dupa nastere cu o anemie feripriva severa, care s-a agravat in timp, din cauza ca nici un medic nu mi-a mai prescris fier. Am pierdut din cauza asta inca o sarcina si acum iau de cateva luni fier si tot parca degeaba, ca ma simt inca foarte rau si slabita. Asa ca nu neglija aspectul asta, insa e bine ca inainte de a lua fier sa faci niste analize, ca nici prea mult nu e bine. Numai bine iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Vyo! Si eu, in primele luni de sarcina, am avut o problema asemanatoare. Am avut sarcina gemelara si un hematom. Apoi la 3 luni, am eliminat hematomul (am facut ceva efort; era o zi de primavara minunata si am iesit cu colegii la padure); tare m-am speriat. Am mers la medic, au vrut sa ma interneze, mi-au dat tot felul de medicamente care, din cate am citit pe prospect nu prea erau indicate in perioada sarcinii. Am refuzat internarea, semnand pe proprie raspundere (nu suport spitalele - singura internare cand am nascut), nu am luat medicamentele. Am plans toata seara, pana am adormit de oboseala. A doua zi m-am simtit mai bine si mi-am schimbat si dr. Pe la 3,5 luni am avut ceva contractii, trebuia sa fiu internata pentru o saptamana, dar dupa o zi m-au lasat acasa pentru ca plangeam tot timpul. De atunci n-am mai avut probleme. Acum am doua fetite minunate de 1 an si 3 luni. Sa ai multa incredere in Dumnezeu si grija de tine si totul va fi bine! [pup] [pup] [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vyo, nu stiu io daca am inteles bine ce fel de hematom e asta al tau, dar stiu ca si io am avut un hematom in placenta langa bb dar s-a tras intr-o luna si ceva si acum bb e sanatos si ok.Dar io am avut si sangerari pe la 6 saptamani ( urate de am crezut ca am poerdut sarcina), apoi de atunci vreo o luna si ceva scurgeri maronii continuu.Chestia este ca doctorul meu nu mi-a dat nici un medicament, dar luam din romania acid folic.El a spus ca nu considera ca este nevoie sa-mi dea pastile si ca s-ar putea sa se traga hematomul de la sine, asa explicandu-se scurgerile, sau sa tot creasca si sa se sparga in placenta si atunci era puiu in pericol.Dar dumnezeu ne-a ajutat si s-a tras de la sine. Acuma nu stiu daca este aceeasi problema si la tine.Daca ai destule detalii despre hematom si sarcina atunci scriei doctorului Teo, poate iti da un sfat.Ar fi bine daca ai cere sfatul mai multor doctori. Io zic pana ca poti fi destul de puternica sa ti sarcina!Si asa cum mi-a spus si mie doctoru meu, gandeste pozitiv ca-i face foarte bine bb-lui, nu castigi nika daca te gandesti mereu ca poti sa pierzi sarcina si-i poti influenta negativ evolutia.Roaga-te pentru sanatatea ta si a bb-lui tau! iti doresc succes, si sa fii tare! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...