Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Biometrie Fetala - Parametri Ecografie


Recommended Posts

Buna dimineata, Poate puteti sa ma ajutati... As dori sa stiu semnificatia parametrilor inscrisi pe fisa rezultata in urma unei ecografii la Dr Pop. Sunt o gramada de masuratori, cu indici de genul AC, TI, BFC, si multe altele. Pe unele am reusit sa le dibuiesc dar majoritatea este in continuare destul de neclara. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am facut ieri eco la Dr. Pop si nu intelegeam nimic, dar am gasit pe net. So: AC=circumferinta abdomenului. Celelatle vad ca nu sunt la mine, dar poate gasesti aici http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/SeriesFMF/18-23-weeks/appendix-03/normal_fetal_biometry/appendix-03.htm Succes! si un BB sanatos!!! Madutza [gravi] & ingerasul din burtica in 22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DBP=diametru biparietal; LF=lungimea femurului; AC=circumferinta abdominala daca e masuratoare, sau activitate cardiaca daca scrie prezenta; BCF=bataile cordului fetal. TI nu stiu ce este. Daca vrei, spune-mi ce scrie la TI, poate ma prind. Dar importanta este interpretarea finala pe care a facut-o medicul. Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...