Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarcina si plantele...


Luanna

Recommended Posts

Fetelor am o mare dilema...sunt o impatimita a ceaiurilor(nici nu mai stiu de cand nu am mai baut apa!), dar acum ca sunt gravidutza, ma gandesc ca nu ar fi tocmai indicat sa beau ca inainte 3 l de ceai pe zi!Mai grav e ca stiu sigur de anumite plante ce sunt contraindicate total in sarcina!dar doar de doua!V-as fi recunoscatoare daca cineva mi-ar spune ce plante trebuiesc evitate in timpul sarcinii, si care anume sunt benefice!Si mai am o nelamurile in legatura cu vitaminele prenatale!Mi-am cumparat ieri un flacon cu 100 de capsule,(se admin. 1 la doua zile),dar ulterior am vazut ca scria pe prospect...in sarcina se cere avizul medicului.Nu inteleg de ce?Doar sunt special facute ptr. nevoile viitoarei mame.!Nu mi-a recomndat medicul, dar sunt cam anemica asa de felul meu,si am zis ca mi-ar prinde bine.M-a cam pus pe ganduri, si nu stiu daca sa le mai iau sau nu.Mai ales ca am dat 600.000 pe ele.Oricum, multumesc ca m-ati ascultat, si sper sa ma lamuriti si pe mine!!Va pup si numai bine sa va fie... Corban Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
A propos de plante, chiar ieri la medic am discutat problema asta, si-mi zicea de ex despre roinita si salvie ca ar fi contraindicate si ceaiurile laxative. Menta, teiul, musetelul sau ceaiurile de fructe nu. Acum e drept ca eu beau cate o cana pe zi, nu 3l. In plus cauta pe undeva pe pagina principala, la articole, ca stiu ca scria undeva ce e contraindicat in sarcina, inclusin despre plantele medicinale. In legatura cu prenatalele si eu zic ca ar trebui sa consulti medicul. Al meu de ex, mi-a prescris numai din saptamana 16 prenatale, pana atunci a spus ca nu e bine sa intervenit cu nimc in cresterea lui, in afara de acid folic. mitzura [gravi] [yum] si bebe din burtica - 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeste cu atenti prospectele ceaiurilor. La unele din ceaiurile laxative este specificat pe prospect ca este contraindicat in sarcina, asa ca banuiesc ca si alte plante, daca ar avea contraindicatii, ar fi stipulate in prospect. Nici eu nu beau decat ceai, ca nu-mi place apa, fac un mix din tei, macese, soc, lamaie, galbenele, etc. dupa gust. Cat despre vitamine, cere sfatul medicului la urmatoarea vizita. Chiar daca au fost scumpe si nu ti le indica, nu te nelinisti ca ori le iei dupa sarcina (cateva luni va trebui de asemenea sa suplimentezi aportul de vitamine) ori le pasezi cuiva din familie (trebuie si tai sa fie in forma, nu?) Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine de stiut: Din "Farmacia ta".. o revistuta: <<Pelinul (infuzia de pelin) contine absintina, care este un alcaloid toxic pentru sistemul nervos. Semintele de anason (anasonul pulverizat) sunt indicate ca stimulente ale functiilor pancreatice si carminative (reducerea gazelor din intestin, mai ales la copii), dar nu se administreaza in gastrite, ulcer duodenal, enterocolite acute si cronice, intrucat pot masca simptomatologia altor afectiuni. Frunzele de anghinare nu se administreaza in afectiuni acute hepatobiliare si renale. Infuzia de cicoare nu se administreaza femeilor care alapteaza, intrucat planta contine principii amare care trec in lapte, imprumutandu-i acestuia un gust amar. Infuzia de coada calului e contraindicata in afectiuni cronice renale si hepatice (poate masca alte afectiuni); infuzia bauta pe stomacul gol poate produce iritatia mucoasei gastro-intestinale. Decoctul de crusin preparat din planta proaspata (mai noua de un an) produce greturi si varsaturi; decoctul baut in cantitati mai mari decat cele prescrise produce colici intestinale si scaune lichide. Ienuparul e cel mai puternic diuretic vegetal; el nu trebuie supradozat (2 lingurite de fructe la 200 ml apa clocotita, iar din solutie se iau 3-4 lingurite pe zi). In caz de supradozare produce iritarea cailor renale si hematurie. Infuzia de izma (menta) este contraindicata in cazurile de ulcer gastroduodenal, putand masca un ulcer perforat. Merisorul (antidiareic, diuretic si dezinfectant renal) nu se foloseste de catre femeile insarcinate. Infuzia de rostopasca (1/2 lingurita la 200 ml apa clocotita) nu se supradozeaza intrucat produce intoxicatii. Maceratul sau decoctul de sapunarita este destul de toxic, fapt pentru care nu se recomanda a se folosi in doze mari. Pulberea de sapunarita constituie praful de stranutat. Florile proaspete de soc nu se manevreaza cu mainile libere intrucat este iritant pentru piele si mucoase, producand eriteme. >> Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt o impatimita a ceaiurilor, dar cat eram gravida m-am limitat la 2-3 cani de ceai de fructe (fara ceai negru ca beam 1 ceasca de cafea). Prenatalele sunt foarte bune. Parerea mea e sa le iei chiar daca analizale ies perfect (cazul meu si dr.mi-a zis sa le iau ca oricum sunt doze mici si organismul le elimina daca e prea mult) dar sa le iei dupa 4,5-5 luni (mie ambele dr. si gineco si de familie mi-au zis ca pana nu misca bebe nu am voie decat acid folic).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...