Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

leacuri naturiste pentru parodontoza?


Recommended Posts

De curand am aflat ca am paradontoza. Gandul ca o sa imi cada dintii nu ma lasa sa dorm noaptea. Mi s-a explicat ce este asta, stiu ca nu exista tratament, dar ca s-ar putea totusi opri evolutia bolii. Stiti cumva daca exista ceva tratamente sau leacuri naturiste? Am auzit ca Aloe Vera ar fi buna!?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
prietena mea din copilarie este stomatolog. o matusa de-a mea are paradontoza si am mers cu ea rapid la prietena mea. ea ne-a zis asa : igiena impecabila : exista (in Olanda cel putin , dar cred ca si-n Germania) niste paste de dinti ptr ingrijire speciala, floss bine de tot si apoi apa ade gura : Listerine, ceva de la Oral B, Jordan , a nu stai , eu tot de aici din Olanda i-am cumparat se numeste Period Aid apa de gura . prietena mea a fost multumita de pacienta... matusa mea a fost foarte constiincioasa cu toate astea si boala nu i-a avansat deloc. nasa de la nunta imi spunea ca ei i-au depistat asta si ca a facut nu stiu ce injectii , dar eu pe aiic nu am reusit sa aflu despre ce e vorba ca s-o ajut pe matusa mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de roinita
De curand am aflat ca am paradontoza. Gandul ca o sa imi cada dintii nu ma lasa sa dorm noaptea. Mi s-a explicat ce este asta, stiu ca nu exista tratament, dar ca s-ar putea totusi opri evolutia bolii. Stiti cumva daca exista ceva tratamente sau leacuri naturiste? Am auzit ca Aloe Vera ar fi buna!?...
Exista in Ro un tratament mai putin cunoscut .. ceva de la insectfarm (?????) si o colega l-a folosit si este suuuuuuper multumita ( dupa N tratamente si incercari ). Si ea are 50 de ani! Maine vine si o rog sa-mi dea coordonatele lor .. dar poti sa incerci un google pe site-urile in romana. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
am auzit de niste injectii cu vitamine in gingii...dar asta numai in Romania, in alta parte n-am auzit de asa ceva....
Vorbeste cu Liris ca i-am pus un pm.. la colega mea a functionat super! Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a bägat stomatologa, antibiotic cu o injectie, exact in adinciturile provocate de paradentozä. De vitamine nu am auzit niciodatä...dar stomatologa mi-a zis cä se poate recupera mäseaua. Eu am fäcut acum citiva ani, un tratament profilactic de paradentozä, care a fost impärtit in 4 sedinte...m-a amortit pe un sfert de gurä ( o sedintä ), dupä care a curätat cu ceva dintele, la o adincime de citiva mm sub gingie, ca sä elimine bacteriile. Nu de mult, a descoperit dentista paradentoza la ultima mäsea, iar adincitura ( deci, dezlipirea gingiei de mäsea ) era deja de 7 mm, ea spunind cä limita max. ar fi de 3 mm!!! Eu am acasä aproape toatä gama de Aloe Vera si am si pasta de dinti...si eu am citit cä ar fi bunä si la paradentozä...o sä incerc si asta si dacä nu, scot mäseaua!!! De citeva zile tot adunä puroi!! Pinä acum m-am spälat pe dinti, dupä care am folosit apä de gurä ( Meridol - care este fff bunä ) si m-am masat pe gingie cu Kamistad Gel - si ästa este ff bun. Am mai incercat si cu Dentinox, care nu a avut nici un efect, dar Kamistadul mi-a spart abcesul!!....si vindecä si fff repede orice problemä cu gingiile...ästa l-am folosit cind erau copii mici si le ieseau dintisorii ( in perioada asta eu nu am avut probleme cu ei!! ) Cu drag, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti tare dragute. Si mie mi-a facut stomatologul detartraj si tratament cu antibiotic, insa mai departe mi-a zis numai: igiena stricta. Eu auzisem de Aloe Vera ca ar fi buna, apoi intreband pe unul si pe altul am auzit ca s-ar gasi tot felul de produse pentru stoparea evolutiei bolii, cel putin....m-am mai linistit, ma si vedeam fara dinti in gura. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...