Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

leacuri naturiste pentru parodontoza?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Se face un amestec de plante in parti egale din: musetel, salvie, coada-calului, turita mare. Se infuzeaza 10 minute o lingurita din amestecul de plante la 200 ml apa. Se strecoara si se pune o lingura de tinctura de nuci verzi. Se clateste gura prelung si se arunca. - Se vor lua de 3 ori/zi cate 40 de picaturi (o lingurita) de tinctura de propolis. Se tin in gura 5-10 minute, apoi se inghit. - Se sug 4-6 tablete/zi de PROPOSEPT (preparat apicol). - Se vor mesteca zilnic 4-5 gr de propolis, care se vor inghiti ulterior pana la vindecare. - Se mesteca zilnic radacina de hrean. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca exista un fel de vaccin pt. asta. Dar trebuie faacut periodic..si destul de des. In rest..igiena, si sa te uiti daca incep sa se dezveleasca dintii...adica sa coboare gingiile si sa lase dintii mai golashi spre baza. mamica are parodontoza...si nu mai are niciun dinte. S-au dezgolit, au inceput sse clatine si au cazut :((((((. iti dai seama ca si io sunt superstresata de ideea asta.......Oricum, trebuie sa te tii sub observatie rau de tot, si sa nu astepti sa inceapa sa se clatine! Luizax - karkotash shef!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roinita dragä, vezi?...eu nu stiam cä se numeste "detartraj" chestia asta!!!...si am scris aproape un roman!!![:D] Stiti ce mai fac eu??...inainte de spälarea pe dinti, folosesc ata aia de mätase ( iar nu sint sigurä dacä se numeste asa!! [:D]..dar mä intelegeti voi ), si-mi curät dintii bine de tot, cäutind sä curät si un pic sub gingie...i-am spus doctorei cä fac asta in fiecare zi, chiar de fiecare datä dupä ce mäninc si mi-a zis cä este prea des!!...ea zicea cä de 3 ori pe säptäminä este de ajuns!! Sä nu crezi acum, cä fac fitze, cä nu mai stiu limba romana, dar pinä cind am plecat eu din Ro, nu stiam nici de detartraj si nici nu auzisem de ata asta mätäsoasä!!!...deh...Ceausicä nu ne-a informat destul!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o curatare si mai eficienta intre spatiile dintre dinti, masele sunt de cumparat aici-nu stiu daca si in Ro-niste periute asemanatoare celor de spalat sticle, pe dimensiuni, incepand de la 2.5 mm.Daca gasiti, sa cumparati si sa le incercati sunt sigura ca vet fi foarte multumite si..surprinse la cata depunere mai ramane printre dinti, masele, chiar si dupa folosirea atei dentare. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by camelia-daniela si-mi curät dintii bine de tot, cäutind sä curät si un pic sub gingie...i-am spus doctorei cä fac asta in fiecare zi, chiar de fiecare datä dupä ce mäninc si mi-a zis cä este prea des!!...ea zicea cä de 3 ori pe säptäminä este de ajuns!! Pupici de la Cami.[/green][/i]
prea des?!! trebuie sa folosesti atza dentara zilnic, dupa fiecare masa!!! ce rost are sa lasi acolo de samanta? ata dentara nu distruge smaltul, ci curata dintele de ramasite alimentare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...