Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

metode de invatat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu am reusit niciodata sa invat nopatea. Ma trezeam la 6, pana la 6:30 beam si o cafea (eu nu beau cafea, de obicei, asa ca o cafeluta mica ma trezeste instant), iar de la 6:30 ma apucam de invatat. Invatam cam 4 cursuri pe zi (fiecare curs in 4 ore, cu o pauza de 20-30 minute intre doua cursuri). Invatam toata ziua si mergeam la culcare pe la 10:30-11:00. Daca aveam vreun curs mai dificil pe care nu reuseam sa-l invat repede, mai modificam programul de invatat si insistam pana imi intra in cap [alcool]...Cu o zi-doua inainte de examen repetam toate cursurile (daca nu repeti inainte de examen, nu-ti aduci aminte tot ce-ai invatat...trebuie sa-ti pui ordine in ganduri....ma rog, asa pateam eu [:D] ) Cam asa invatam eu in sesiuni...dar atunci nu eram casatorita si nu aveam alte griji...sigura mea ocupatie era sa invat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carola, iti simt "durerea" ca eu am intrat in sesiune din 7 ianuarie. Spre deosebire de fetele care ti-au raspuns pana acum, eu sunt mai eficienta noaptea. De fapt incep dupa-masa si ori fac o pauza de o ora, o ora si jumatate de somn asa pe la 12 si asa continui pana pe la 6, ori nu fac pauza si rezist pana pe la 3-4. Am vazut ca imi ajung 2 cafele pe zi pt asta (de obicei beau una). Mai iau niste medicamente care cresc puterea de concentrare si capacitatea de a invata in conditii de stres. Se numesc ROMENER, le am din Ro si sunt de-a dreptul ieftine ca intr-o cutie sunt 100 de pastile, iar pretul e sigur sub 200.000 lei. Tu intrebai de fapt de metoda... Ceea ce functioneaza la mine e subliniatul-verbelor de obicei- si incercuirea cuvintelor cheie. Imi mai si colorez chestiile care trebuie neaparat retinute (formule, clasificari etc) si pt asta folosesc markere de diferite culori. Bineinteles, la asta se adauga schitele aferente fiecarui capitol, pe care ar trebui sa te uiti macar inainte de a trece la unul nou. In primii 2 ani(pe care i-am facut in Ro) nu aveam nevoie sa repet a doua oara cursurile, insa acum da, dar intr-un ritm foarte alert ca sa nu ma pierd in detalii si sa intru in panica. Cam asta ar fi... Spor la invatat![biz] "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu a functionat niciodata faza cu subliniatul...am incercat si asta, dar uitam exact ce subliniam [alcool] Eu am terminat Matematica si acolo e mai usor de invatat pentru ca sunt chestii logice si le retii mai usor....la ISE e naspa de invatat, e mult de tocit [:(]...Multa, multa bafta! Incearca sa inveti mai ales dimineata pentru ca atunci ai mintea limpede si retii mult mai usor...Seara esti deja obosita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vreamea cand eram in facultate (am terminat in 2000 ASE) si eram in sesiuni invatam cam asa: -luam cursul, il citeam de 2-3 ori in asa fel incat sa mi se intipareasca in minte ceva, eventual subliniam, incercuiam frazele cheie; - faceam apoi o pauza de 30 min timp in care mincam ceva sau priveam la TV; - dupa pauza ma apucam sa fac pe o singura foaie A4 o sinteza sub forma de schema logica a ceea ce invatasem mai inainte, dar fara curs in fata, asa vedeam daca am retinut ceva sau nu. - mai citeam o dat acursul integral ca sa fac o comparatie si eventual mai adugam adaugam ceva la rezumat daca omiteam ceva. Faceam asa la toate cursurile. Inainte de examen cu 2 zile reciteam rezumatele, iar in ziua de dinaintea examenului program de recreere. Si credeti-ma , am luat toate examenele cu note mari si licenta din prima . Succes la invatat. Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...