Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

metode de invatat


Recommended Posts

Eu intotdeauna m-am ghidat dupa proverbul "repetitia este mama invataturii" ... cu alte cuvinte, cu cat trec de mai multe ori prin materie, cu atat cresc mai mult sansele de succes. Haideti sa va spun reteta mea din facultate (succes garantat cu multe note de 10 :)))) In sesiuni imi imparteam timpul astfel: sa zicem ca aveam 6 zile pana la urmatorul examen si vreo 18-20 cursuri de invatat; ei bine, prima zi era de 'relash' dupa examenul precedent (trebuia sa ma recuperez dupa asa efort, nu ?! organismul are nevoie de o pauza, nu poate functiona non-stop la 100%) Asa ca luati-va o zi de relaxare fara sa aveti sentimente de vinovatie :))) Dupa care sa zicem mai avea 5 zile ramase, ei bine imi imparteam cursurile de invatat pt doar 4 zile si lasam ultima zi de recapitu;are generala. In prima parte a zilei, de dimineata pana spre dupa amiaza invatam cam 4-5 cursuri (de fapt nu le toceam, asta e greseala pe care multi studenti o fac, incearca sa reproduca materia pe care au invatat-o in ziua respectiva).... ei bine, legile memoriei nu functioneaza asa. Deci eu doar citeam de vreo 3 ori cu foarte mare atentie si incercam sa redau in minte ideile principale. Dupa care seara, de pe la 8 pana la miezul noptii reciteam cursurile invatate cu o zi inainte. Trebuie sa precizez ca eu am o putere mai mare de concentrare seara, fiindca atunci e bioritmul meu maxim, plus ca nebunia din oras se mai potoleste si nu mai e asa mult zgomot. In fine, deci vine ziua 6, cand eu deja am trecut de 2 ori prin materie. Cum spuneam, ultima zi o alocam in intregime pt recapitulare, cap-coada. In plus, in noaptea dinaintea examenului ma sculam cu vreo 3 ore mai devreme ca sa mai arunc o privire de ansamblu si sa-mi improspatez memoria. Trebuie sa va mai spun ca eu sunt visual learner, deci la mine era esentiala asezarea in pagina si organizarea notitelor. Si iata ca rezultatele au fost pe masura, si eu ma minunam cum de puteam sa-mi amintesc cu atata precizie continutul materiei. Si sa va mai spun ca este general acceptat ca pt a invata un concept trebuie trecut de cel putin 6 ori prin el (sub diverse forme: lectura, probleme, etc), in felul asta sedimentarea se face mai bine. Sper sa va fi fost de folos. Bafta!!! stiu ca in Ro incepe sesiunea ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cu nostalgie imi aduc aminte de sesiuni si de saptamani de invatat. Pe langa materiile la care aveam probleme de rezolvat si proiecte, bine-inteles exista si partea de teorie. Metoda mea mi s-a parut pentru mine cea mai eficienta. In primul rand cand scriam la cursuri, incercam sa-mi pozitionez in pagina astfel incat sa fie totul usor de parcurs. Nu am putut niciodata sa citesc o pagina care nu avea aliniate sau in care nu puteam diferentia o definitie de o explicatie banala sau o concluzie. Asa ca aproape toate cursurile mele aratau ca niste scheme. Definitiile scris mai mari, clasificarile asezate simetric, titlurile subliniate si/sau scrise cu majuscule, samd. Asa reuseam atunci cand ma apucam de invatat sa am o imagine clara asupra cursului. Si eu imi imparteam materia (nr. cursurilor) pe zile si invatam de obicei in timpul zilei. Noaptea adormeam cu capul pe masa, asa ca am renuntat repede la metoda asta. Chiar de la prima lecturare a cursului imi faceam o schema pe o hartie separata. Dupa terminarea fiecarui curs (citit si schematizat) imi puneam intrebari din el, iar daca nu puteam sa le raspund imi luam cursul si cautam raspunsul corect. In momentul in care eram sigura ca am retinut majoritatea lucrurilor importante, treceam la urmatorul. In pauzele de invatat, ma apucam si imi punema iarasi intrebari despre cursurile precedente in gand, iar daca nu stiam raspunsul ma apucam iarasi de citit tot cursul. Asa reuseam sa trec de mai multe ori prin cursurile deja invatate. Am avut parte de foarte multe formule, unele chiar de doua randuri. Mi le scriam intr-o schema si incercam cat puteam eu de des sa le redau. La masa sau la TV eram mereu cu hartia in fata si scriam formule. Daca nu le stiam, le cautam in scheme si le citeam din nou. Aceste scheme si schite m-au ajutat enorm. Eu nu am memorat niciodata o fraza de la cap la coada si nici nu cred ca as fi in stare de asa ceva. La politehnica nu trebuie sa memorezi fraza, asa ca asta a fost norocul meu. Ceea ce nu puteam sa fac niciodata era sa invat vineri sau sambata seara, cand toata lumea iesea in oras, asa ca atunci era relaxarea mea dupa o saptamana de stres cu invatatul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by louisea
Dar limbile straine cum le invatati??++
sa iti spun cum am invatat eu engleza singura, prin '92. mi-am luat manualul lui Dutescu, ala fara profesor, o carte de gramatica engleza, un dictionar de la anticariat si inca un manual de exercitii, asta in prima faza. am alocat cate doua ore zilnic pentru asta, citeam in fiecare seara doua-trei capitole din Dutescu, un capitol de gramatica, apoi faceam niste exercitii si la final faceam doua liste cu cuvinte noi din dictionar: prima cu traducerea (pentru memorare), a doua fara (pentru testare). cu timpul, incercam sa nu mai citesc titrarea la filme si sa le ascult ca la radio, sa prind pronuntia si sa recunosc cuvintele, formarea frazelor, sensuri noi. apoi mi-am mai luat carti, una pentru pronuntie, alta cu verbe, alte teste...cam dupa un an citeam aproximativ cursiv carti in engleza cumparate de la anticariat in majoritate. cu timpul am avut si ocazia (profesionala) sa vorbesc engleza si m-am mai perfectionat. insa am accent si acum, desi o vorbesc zilnic, de asta nu stiu cum sa scap. e clar ca nu am fost generatia MTV, copiii astia mananca engleza pe paine in ziua de azi, eu la scoala am fost pe franceza si germana. acum tot singura invat spaniola, cam tot de un an de zile, dar aici am avut alte conditii: casete, manuale pentru incepatori excelente, plus niste vecini care sunt vorbitori nativi, plus cursuri TV, plus carti gratis de la biblioteca, ce mai, mi-a luat mai putin timp. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O limba straina o invatz prin diferite metode: familiile de cuvinte (gradina, gradinar, gradinarit, gradinitza, etc), pe domenii (primavara, flori, campie, copaci, etc) si cu gramatica alaturi. Cel mai mult insa m-a ajutat cand cream tot felul de dialoguri imaginare, cand incercam sa exprim cate ceva si imi cautam cuvintele. Acele cuvinte imi ramaneau in cap de la prima incercare. Mult succes ! Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-am regasit si eu aici metoda de invatat in sesiune :intai imi numaram zilele pana la examen si nr de cursuri, dar asta cred ca face/a facut oricine; apoi imi ramanea de invatat un nr. "x" de cursuri/zi, insa la fel ca multe dintre fetele de aici, si eu am terminat o fac. tehnica unde nu era nevoie de toceala , in sensul strict!aveai un inceput care ducea la un sfarsit foarte logic!si din toate cursurile extrageam esenta,si reuseam sa retin destul de mult (lauda:am terminat cu 10)dar "schema"nu cred ca merge la toate materiile, ca am avut si eu in anul I "Istoria filosofiei", pe care nu stiu cum l-am luat , ca de copiat, de proasta ce sunt, n-am putut niciodata! si eu sunt adepta invatatului de dimineata; s-au facut studii , oameni intelepti au demonstrat ca procesul de asimilare e mai vioi dimineata! bafta maxima[flo],si sa ne tii la curent ! loredana &raducu (de 23 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu invatam noapte in liceu si facultate. Ma concentram mai bine, in lipsa zgomotului si al altor chestii care imi distrageau atentia. Daca eram in criza de timp invatam bineinteles is ziua. Ca metoda, sublinierea chestiilor importante, citirea de 2 -3 ori a meterialului de invatat in totalitate, apoi, de mai cateva ori doar partiele subliniate, considerate ca esentiale.Si bineinteles nelipsita cafea! Succes! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by louisea
Dar limbile straine cum le invatati??++
Eu sunt acum la scoala, invat olandeza care este si ea o limba tare tare dificila, dar metoda mea este urmatoarea: verbele le trec prin conjugari, altfel o sa ajung sa vorbesc o olandeza de "balta" necorect gramatical, pe urma de exemplu ca sa am chef imi fac subiecte: "culorile", "corpul uman", etc, etc. Dar la limbile straine conteaza ff mult si pronuntia asa ca eu ma duc la cursuri de 2 ori pe saptamana si acolo vorbim intre noi, avem si carti cu casete dupa care invatam si de altfel avantajul este ca aici se subtitreaza filmele deci daca mai inveti si cuvinte de pe la televizor cu atat mai mult vocabularul tau se imbogateste, dar revenind: intr-adevar, repetitia este mama invataturii. Succes mult si bafta celor care dau examene, Lena & [bibe] Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...