Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

metode de invatat


Recommended Posts

Niciodata noaptea. La 8 eram gata cu invatatul. Citeam cursul inca o data, dupa ce veneam de la facultate, in aceeasi dupa-amiaza apoi deschideam ceva carti straine cu explicatii suplimentare. Simbata si duminica le foloseam pentru aprofundarea notiunilor iar in sesiune intram cu 80% din materie invatata (mai putin materiile "de umplutura") si frunzaream cursurile, rezolvind intrebari cu raspunsuri multiple si uitindu-ma pe poze sau lame de microscop...un fel de parte practica. Nu repetam materia de multe ori ci petreceam mult timp cu o notiune, pina simteam ca am inteles-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Amuleta, bravo tie! Asa se face! Se vede ca absolvisi la Sava. Eeei si eu absolvii la Sava, dar de invatzat la facultate am invatat dupa metoda pe care ar trebui sa se puna "asa nu". Adica in sesiune. E adevarat ca ma mai holbam prin cursuri si in weekend, partial, dar nu trageam tare, iar cand veneam de la facultate nu citeam nici un curs. Asa ca in sesiune am folosit urmatoarele metode de dopaj. 1. Invatam in reprize de cate 50 min-1 ora urmate de pauze de 10 min, deoarece dupa 50 min curba atentiei scade si chiar asa mi se intampla. 2. Invatzam tot pana la 8 seara si NICIODATA noaptea. 3. In ultima zi inainte de examen terminam si mai devreme, pe la 6 si dupa aia ma relaxam. Niciodata nu am invatat inainte de examen, sau in noaptea de dinaintea examenului. E o metoda proasta, te duci la examen obosit si nu mai tii minte nimic 4. Regula de baza: REPETATI A 3-A ZI CE ATI INVATAT IN PRIMA. Asa se fixeaza cel mai bine. Intotdeauna am aplicat aceasta regula, inclusiv aici in America. Daar, in Romania treceam de 5 ori prin materie dc. voiam sa iau 10. Prima oara frunzaream, ca voiam sa vad tot ce e pana la sfarsit. A doua oara invatzam si dupa aia repetam. Cred ca cel mai bine este sa petreci mult timp la o notiune pana o intelegi f. bine, dar eu nu am putut-o aplica decat aici in US, unde examenele au fost OPEN BOOK, asa ca nu mi-am mai facut griji pentru memorat, esential a fost sa inteleg. Intotdeauna cu plan pe zile si pe ore. Regulile cu pauzele, regula repetati a treia zi etc. le-am luat dintr-o carte care se numea "Metode de invatare eficienta si rapida" sau cam asa ceva. Multa bafta in sesiune! Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...