Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dar mamici si viitoare mamici de gemeni!?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara,mamicilor! Ce au mai facut nazdravanii vostrii astazi? Nu prea mai am timp sa scriu,dar citesc cit pot de mult! Ioana,la un moment dat si eu am crezut ca ai nascut,dar am vazut mesajul de la mamicile de ian-feb si apoi cel de aici si m-am linistit! Cum te simti? Eu nu cred ca as mai fi avut rabdare si la ideea ca SPITALUL E INCHIS,MA CUTREMUR! Daca Arturicii se hotarasc sa iasa la lumina si nu s-a deschis,ce faci? Unde nasti! Daca mi-aduc bine aminte din mesajele tale,ai spus ca nasti prin cezariana. Cum se va intimpla,te apuca durerile si te opereaza ca sa scoata copiii sau ai o zi programata si te duci in ziua respectiva? Sa va spun ce am patit azi! Mamicilor,vi s-a intimplat sa UITATI ca nu a-ti schimbat pampersul muuuulte ore? Mie mi s-a intimplat azi! Yannis azi s-a jucat cu mine! A facut kk de 4 ori si schimbindul intr-una,am uitat ca Alexandros,care nu a facut azi kk,are acelas scutec de la ora 11.00 dimineata.Asta se intimpla la ora 21.00,deci dupa zece ore,jumate litru de lapte,1 litru de apa etc,etc!!! Era ud pina la git! I-am lasat putin in camera ca sa spal vasele si sa pregatesc laptele de seara si cind m-am dus dupa 10 min era ca iesit de sub dus!!! Si nu ar fi asta mare lucru! Am primit si OBSERVATII!!! Dadea din miini si i-mi arata pantalonasii si buru,buru fraza s-a terminat cu cuvintul PIPI!!! In traducere,mi-a atras atentia ca nu l-am schimbat si acum pantalonii si nu numai sin fleasca!!! Si ca sa nu pun hainutele umede in masina,le-am pus pe calorifer! Cind avea hainute curate si era din nou bine,s-a dus la calorifer si a inceput iar sa gingureasca aratindu-mi pantalonii si terminind fraza cu cuvintul PIPI! Sa-mi fie de invatare de minte! I-am promis sa fiu atenta alta data si ca nu mai fac! Noapte buna! Theodora,o mamica fericita si [copil] Alexandros,[copil] Yannis gemenii mei minunati! 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Pe unde ati disparut? Intr-adevar, este inchis spitalul unde urmeaza sa nasc pana miercuri (sper nu mai mult). Daca Arturicii decid ca doresc s-apara mai devreme, dr meu a spus ca mergem si ma opereaza la alt spital. Inca nu am programata cezariana; marti seara merg la cabinet la control si sper sa decidem data (de-ar fi sapt asta!). Pana atunci, stau foooaaaarteee cuminte, ceea ce nu pot spune si despre Arturici. Sanatate multa! Ioana si "Arturicii - sapt 39" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, e jale cu zapada si efectele viscolului! Noi am ramas blocati in bloc, ca viscolul a blocat usa blocului. Au venit vecinii din celalalt bloc si ne-au deblocat! Ioana, iti tinem pumnii! E firesc sa fii emotionata, dar totul va fi bine!! Theodora, nu-ti mai face mustrari de constiinta. Se mai intampla! Fiecare mama trece prin asta... Si mie mi s-a-ntamplat. Doar ca n-au stiut sa-mi spuna... http://community.webshots.com/user/simanoro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! Sa va povestim cate ceva si despre noi. Mami isi dorea mult sa aiba gemeni, in special, doua fetite. Si iata ca dorinta ei s-a implinit: am venit pe lume noi, Diana-Maria si Amalia-Ioana. Ne-am nascut mai repede, la 35 de saptamani si am fost mititele: 1700g, respectiv 1500g si 42 cm. Dar mamica noastra este mignona si, adevarul este, ca nu prea mai incapeam in burtica. Era tare [grasa], dar draguta. Dar, a trecut un an si mai bine de trei luni si nu mai suntem bebelusii mititei. Am inceput sa mergem singure de la 13 luni. Ne place mult cand suntem in acelasi patut; atunci ne prindem de picioruse, ne punem capul una in bratele celeilalte, ne introducem degetelele una in gurita celeilalte si [:-)))]. Ne mai plac revistele, deocamdata sa le rupem; apoi mami ne spune sa facem curat si ii ducem toate bucatelele de hartie ei. Si, bineinteles, ne place sa dansam. Nu ne place, in schimb, aspiratorul si devenim tare cuminti cand mami ne spune ca il cheama in ajutor pe "domnul aspirator" (cand inchidem si deschidem televizorul). In rest suntem foarte cuminti (asa am auzit ca ne lauda mami la toata lumea)[:)] Cam atat, deocamdata. Kiss you all! [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis]Diana-Maria, Amalia-Ioana Sa fiti sanatoase si sa cresteti maaaariii si frumoase![bis] Simona Sper c-ati reusit sa iesiti din nameti! Plimbari cu sania ati facut? Arturicii sunt f vioi. Maine seara mergem la control... Ioana si "Arturicii - sapt 40" [:-)))][:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi fete, \Eu am doi baieti, gemeni identici, nascuti pe 5 septembrie 1999, la 34 de saptamini si 2 zile. Matei care este al doilea nascut a avut 2205 g si Luca primul nascut 1860 g. Diferenta atit de mare la greutate intre ei s-a datorat unei anomalii de conceptie , inserarea cordonului ombilical a lui Luca a fost in membrane si nu in placenta. Conditia se cheama insertie vilamentoasa si chiar copii la termen nu se nasc cu mai mult de 2 kg, daca se nasc vii. Luca a fost foarte norocos. Ne-am rugat pentru el desi nu stiam ce are pina la nastere, cind doamna doctor ne-a zis ca am facut un copil-minune, adica mare minune ca a supravietuit. I-am nascut normal, cu epiziotomie de gradul 4 la 4 minute diferenta unul de celalat. Au stau in spital 2 saptamini. Apgar scor de 9 amindoi. Mi se par un miracol si in ziua de azi si fericirea mea nu s-a diminuat cu nimic, sunt la fel de fericita ca in prima zi.Sunt cuminti, su facut pipi la toaleta de la 2 ani si 7 luni, caca abia de la 4 ani, nu am folosit niciodata olita. Eu m-am muls vreme de 10 luni si ei au fost strict pe laptele meu pina la 4 luni si jumatate. La 5 luni jumatate am introdus solidele. Au pasit in ziua in care au facut 10 luni si au folosit premergatorul de la 7 luni. Alearga de la un an. Ne intelegem foarte bine. Ii imbrac la fel cu exceptia unor tricouri care poate au culori diferite, de fapt de 5-6 luni ii las sa-si aleaga ei cu ce vor sa se imbrace, fiecare cu preferintele lor.Maninca bine, beau inca lapte soia cu biberonul, sa-mi fie rusine, dar nu le pot scoate un aliment atit de important si persoana favortia din viata lor este tata, daddy, pe care il adora. Ma alatur si eu voua, Oana Olson 28 de ani cu gemenasi de 4 ani si 4 luni. Mentionez ca am dus sarcina pina la 34 de sapt. cu cerclage. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu emotii alaturi de tine Ioana! I-ti dau nr meu de mobil: 003 697 8693887,daca poti trimite-mi un SMS cind vin ARTURICII Cosmi vreau si eu o fetita poza voastra de pe paginuta e tare dragalasa! Poate puneti una mai noua! Sa vedem si noi cum a-ti crescut! Aspiratorul e jucaria noastra preferata! Nici nu va inchipuiti ce fac cin il pun in priza! La anul nu mai fac eu nimic...vor pune ei aspiratorul! Mamicilor,spuneti-mi cu faceti voi cu gemeneii vostrii? Ai mei petrec mult timp singuri in camera lor,cel putin cite o ora de fiecare data...le place sa fie singuri si nu pling sa stea cu mine! Uneori se distreaza asa de mult si risul e asa de intens ca nu ma pot abtine si ma duc peste ei!!! Ai vostrii stau singuri? Cum stati cu somnul? Noi dormim cel putin 2 ore dupa amiaza,de multe ori si 3 ore (ex:azi au dormit la 14.15 si s-au trezit la 17.20.) Seara dorm la 21.30-22.00 cel tirziu si se trezesc la 08.00-09.00 dimineata. Intotdeauna au fost somnorosi si practic nu stiu,cu mici exceptii,ce este o noapte alba! Si inca ceva: De la inceput mi-a fost recomandat de pediatra sa le dau dimineata fructe si dupa amiaza crema de cereale! Aici am vazut ca cele mai multe faceti exact invers! Fructe exotice le dati? Eu le fac des suc din mango si le place tare mult! Am luat si ananas proaspat,dar,in afara faptului ca e tare scump,nu mi-a placut prea mult! Ma gindesc ca sa scriem fiecare cum a fost primele zile acasa cu gemeneii,sa o ajutam putin pe Ioana. Acum nu am timp,dar pot reveni intr-un viitor mesaj. Oana nici nu stii cit ma bucur ca ai revenit pe site! Ce fac baietii!Am pierdut adresa ta de e-mail! Trimite-mi poze noi pe mpapad@acci.gr sau pe mpapad_50@yahho.gr Daca nu ma insel si-mi amintesc bine,ati fost in Romania! Cum a fost? Numai bine si astept vesti! Theodora,o mamica fericita si [copil] Alexandros,[copil] Yannis gemenii mei minunati! 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...