Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere spre Canada (4)


Recommended Posts

La multi ani Sofia! Nu ne-ai spus cum a fost cu taiatul motului si ce a ales de pe tavita! Cica in sase saptamini vine si aici primavara conform traditiei. Canadienii spun ca a iesit marmota din birlog deci primavara vine mai tirziu(6 saptamini), ca daca nu iesea venea mai repede [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc tuturor! Bogdana, petrecerea cu taviza si motul nu am facut-o inca poate saptamana viitoare, pt. ca nasul nu era in Bucuresti pe 1 feb. La romani traditia e cu ursul care daca iese din barlog si-si vede umbra la 2 feb. e de rau, intarzie primavara! Caldura tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Va multumesc din suflet pentru toate urarile de bine, sa stiti ca ne-a mers totul ca pe roate si la medicale si cu petrecerea.[:D] Iris, la voi cum a mers cu copiii la consult?
ei bravo sofia si mami+tati! si noi am fost curajosi, eu am aflat cu bucurie ca nu e cazul de asteptat dupa pipilica si nici de recoltat singe la copii, in schimb ne-am impotmolit in pata de pe plaminul lui tati...ca e ceva , nu se stie inca ce ; ne-a zis doctorita ca ne-ar face ea analiza de singe speciala dar ne costa mult... , mai bine sa mergem la un pneumolog.... n-am putut smulge radiografia- proprietate a statului canadian de la doctorita acreditata s-o ducem la pneumolog; pneumologul n-a vrut sa faca doar analiza de singe pentru ce cerea doctorita canadianca asa ca a trebuit sa il mai iradiem odata pe tati si de-acu asteptam rezultatele de la analize de singe desi pneumologul spusese ca el pune diagnosticul doar dupa radiografie; am asistat la cearta telefonica intre pneumologul german si doctorita care cred ca e chiar canadianaca( o cheama pedy si are accent ciudat si la germana si la engleza...) , la injuratuta neamtului la adresa dusmanului..., sa nu mai ziceti de cei romini sau nemti...cind am intrebat-o cit ar costa analiza celebra a dat inapoi cum ca ea nu poate s-o faca desi am fi platit ca sa mearga mai repede...fata alte programari la radiolog si pneumolog... a trebuit sa ii spun despre doctoresei canadience despre diagnosticul pus fetitei celei mici, s-a uitat lung, eu am simtit ca lesin desi ma documentasem si eram gata sa sar la beregata ; a citit toate papirusurile si a tras concluzia ca ii trebuie traducerea in engleza, asa, sa fie la dosar, desi a bifat toate "NO" de pe formular...am cautat traducator, ii trebuie o saptamina si ne costa 200 de euro partea cea mai scurta - 2 pagini, sper ca nu va spune ca vrea tot dosarul tradus...la consultul practic am vazut ca abia s-a uitat la sara, i-a ascultat plaminii si inima pe sub haine, si gata; (puteam sa tac milc...) apoi va trebui sa traducem si ce zis-a pneumologul... nu stiu cum se va termina povestea; cert e ca azi expira cele trei luni acordate de ambasada canadei ca sa ne facem vizita medicala; le vom scrie sa le zicem sa mai astepte....si vor astepta, zice prea-optimistul meu sot..sau nu vor astepta, zic eu... sint cam terminata, am mincat 20 galusti cu prune de nervi....m-am inscris la curs de engleza, si ma uitam la coada de la limba germana, vorba sotului, am ales bine? iris a inceput azi cursul de engleza dar , stiti, limba ei dormea inca....sau o uitase acasa... tineti-ne pumnii... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, eu stiu sigur ca CSQ-ul se poate prelungi, asa ca stati linstiti, prelungirea termenului la ambasada nu ar fi o problema....! Problema, dupa mine, e ca trebuie sa depasiti cu bine etapa asta si sa nu aveti probleme cu radiografiile, asta va poate intarzia viza cu 2-3 luni (asta ar fi cam cea mai rea situatie) numai in cazul in care nu aveti, Doamne-fereste, tuberculoza. Daca taceai, filosof ramaneai, spune un celebru proverb romanesc[:D], asta te-a costat 200 euro din pacate, sa speram ca nu vor fi probleme cu cea mica. Nu inteleg de ce ai specificat problema fetitei daca nu ai fost intrebata, pe de o parte, insa, poate ai facut bine, in sensul ca poate vei afla mai multe detalii in aceasta directie referitoare la tratamente in Ca. Stiu ca medicalele sunt o problema daca bolile persoanei in cauza presupun cheltuieli mari pt. sistemul de asigurare medical canadian, care, atentie, e gratuit pt. orice persoana rezidenta. Eu zic ca nu ar trebui sa va faceti deloc ganduri nasoale si sa va vedeti de planurile cu emigrarea linistiti in continuare, sincer, eu, de cand tot citesc "literatura" de specialitate pe site-uri nu am auzit de respinsi pt. medicale. Va tin, totusi pumnii, desi o sa-mi amorteasca mainile degeaba[:D] ca sa va rezolvati cat mai repede totul! Bafta si SANATATE! Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va intreb, (ah, curiozitatea feminina[il]) ce limbi vorbesc copiii vostri, (dragi cetateni si rezidenti canadieni) care in mod normal ar trebui sa fie trilingvi saracii de ei[harp]! Mai stiu romana?Cu franceza cum stau, dar cu engleza? [pup]Multi pupici de la Sofia-poliglota, multumesc [flo]si cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, scuza-ma ca te contrazic la citatul cu filozoful, este foarte bine ca a mentionat de diagnosticul copilului, altfel, cine stie prin ce imprejurare nefericita, ar fi trebuit sa-l scoata la iveala, si atunci ar fi fost nasol intr-adevar. Nu stiu cum e in Ca, dar stiu pe cineva aici caruia i s-a retras rezidenta(cu alte cuvinte expulzat) pt. o chestie ca asta si a reusit cu greu, a angajat avocat care cu chiu cu vai a reusit sa demonstreze ca boala putea fi in stare latenta cind a facut medicalele, deci era posibil sa nu fie depistata si nu-ti spun citi bani l-a costat toata aceasta tevatura. Asa ca tot mai bine-i sa fii cinstit, cind altii se comporta la fel cu tine si se asteapta la acest lucru de la tine. Mentalitatea "las' ca-i fentam noi" nu merge de multe ori, ca urciorul la apa, odata si-odata tot se sparge.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo, m-ai inteles gresit, nu era vorba de nici o minciuna, copilul a avut o inflamatie de natura infectioasa la nivelul maduvei osoase osteomielita, parca, care, din cate am inteles eu, s-a vindecat. Daca medicul nu i-a cerut sa faca un istoric al copilului, nu vad de ce si-ar fi creeat singura probleme, mai ales avand in vedere ca totul fusese rezolvat. Nu vrea nimeni sa pacaleasca statul canadian, sotul meu, de ex, are op de apendicita, dar nu are acte pe ea, actele fiind in Bg in vreo arhiva de acum 20 de ani. Nu ar fi avut nici un rost sa o declare, mai ales ca cicatricea este invizibila, dar totusi am declarat-o si noi din proprie initiativa tot de frica sa mearga totul bine. Daca ne-ar fi cerut acte pe ea din Bg, ce-am fi facut? Am fi cheltuit vreo 300 euro pe mersul la Sofia? Eu de multe ori in viata am invatat ca nu trebuie sa vorbesti neintrebat, cred ca asta se cheama diplomatie. I.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, Pentru ca intrebai de copii si cum vorbesc cele 3 limbi, pot sa iti spun ca ei se descurca laudabil. Fetita mea vorbeste romana si franceza fluent (chiar daca suntem in partea engleza, am inscris-o la o scoala franceza) iar cu engleza se descurca bine (ceva probleme din cauza vocabularului sarac, dar nu avem decit un an jumate pe tarimurile canadiene, deci ... ). As fi dorit sa pot vorbi la fel de repede si de usor ca ea cele 2 limbi straine. Ce este de neinteles este de ce 2 copii de romani care studiaza la scoala franceza vorbesc intre ei in engleza, iar 2 copii de chinezi -indiferent ce scoala urmeaza- vorbesc intre ei chineza? O lamurire, cineva? [hia] tuturor si sa ne auzim cu bine. Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...