Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere spre Canada (4)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Ira
Daca cineva ar fi bolnav in momentul examenelor medicale, mi s-ar parea si stupid sa nu mentioneze asta, daca boala lui s-ar constitui intr-o povara financiara pt statul canadian nici nu ar mai fi lasat sa emigreze.
draga ira, si eu m-am gindit sa tac dar intrebarea fuse clara "sufera de boli cronice?", de fapt m-a intrbat daca a suferit de boli cronice, de parca ele trec....; ori sara are diagnostic de osteomielita cronica, nu a avut forma infectioasa ci o are pe cea cronica, asta inseamna ca nu se vindeca ci se amelioreaza, nu-i catastrofa si mi-a zis si doctorita ca nu e problema, dar mi-a fost clar ca nu stia despre ce e vorba exact si ma tot gindesc ca se apuca de studiat problema si o intoarce ca la ploiesti, pardon, toronto.... mi-ar fi fost insa rusine sa mint, chiar prin omisiune, si nici nu vreau sa ma gindesc ce as fi facut sa fi fost prinsa cu mita in sac daca ar fi vazut cicatricea..in fine, mai bine sarac dar cinstit....vorba lu domn prezident... cit despre pata pe plamini a lu tati, nu e tbc- clar, e ori urma unei pneumonii/bronsite vechi ori o inflamatie - denumirea in germana incepe cu "morbus.." e adica scividioza (-vaaaai ce fata galbena avea tati cu hirtia in mina >>>morbus auzi....) , nu e grav dar n-are voie sa ne lase asa...iar nu e grav DAR...asta ma siciie, acest DAR...noi avem niste prieteni, ea are o pata pe plamini careia nu i-au agsit explicatia in trei luni cu analize si radiografii si experti, au lasat-o dind din umeri sa treaca, dara au tremurat trei luni, apoi un alt prieten a rezolvat prin metoda tipic romineasca...tot o pata inexplicabila netuberculoasa.... asteptam si speram ca n-o sa fim noi aia primii respinsi pe medicale.... hai ca v-am plins destul pe umar...ma duc sa citesc povestea de nani... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iris, daca te-a intrebat, era intr-adevar imperios necesar sa spui adevarul. Noi nu am fost intrebati nimic, am completat doar niste formulare. Nu stiam ca nu e inca rezolvata problema fetitei tale imi pare rau ca nu se poate vindeca de tot. Va urez sanatate tuturor si veti trece si de asta, sunt convinsa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
Draga Ira, Pentru ca intrebai de copii si cum vorbesc cele 3 limbi, pot sa iti spun ca ei se descurca laudabil. Fetita mea vorbeste romana si franceza fluent (chiar daca suntem in partea engleza, am inscris-o la o scoala franceza) iar cu engleza se descurca bine (ceva probleme din cauza vocabularului sarac, dar nu avem decit un an jumate pe tarimurile canadiene, deci ... ). As fi dorit sa pot vorbi la fel de repede si de usor ca ea cele 2 limbi straine. Ce este de neinteles este de ce 2 copii de romani care studiaza la scoala franceza vorbesc intre ei in engleza, iar 2 copii de chinezi -indiferent ce scoala urmeaza- vorbesc intre ei chineza? O lamurire, cineva? [hia] tuturor si sa ne auzim cu bine. Danutza, mama lu'Alexutza
Danutza, am uitat sa-ti multumesc pt. raspuns.Nu stiu sa te lamuresc cu romanii si chinezii[:D]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira draga, urmaresc cu sufletul la gura stirile despre tine si familia ta. Cind plecati, sau inca nu ati terminat cu medicalele? Astept cu nerabdare ultimele noutati cu privire la pregatirile de plecare si apoi la primele zile pe noul tarim. Succes! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simina, multumesc, nu stiam ca exista si persoane din Ro care citesc acest sub. Deja am inceput sa ne pregatim de plecare desi viza va fi peste 3-4 luni, am vandut calculatorul, mi-a fost destul de greu, acum scriu de pe cel al mamei mele, ca stam cu ea, am vrut sa renunt la net, ca e f scump, dar fac sacrificiu de la multe, numai sa am informatia la mine acasa, trebuie sa vindem si pianina, mai astept putin ca mi-e f greu fara ea in casa[:D], Cartile le tot sortez, ca sa stiu ce iau in bagaje pana la urma, nu stiu daca sa iau dictionare, or fi pe net dictionare ro-fr si ro-engl?Dar cu termeni f specifici, adica dictionare mai complexe, or fi? Noi stim ca pe la jum lui iunie vom fi acolo, dar tu ce faci, vrei si tu sa incerci sa emigrezi? Daca da, te ajut cu info si cu mai multe daca ai nevoie. cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau n-as vinde pianina, pt ca nu cred ca cu banii care-i vei cistiga vei putea sa-ti cumperi aici alta. Dar sint si electronice si vei putea exersa la ele. Yamaha am vazut ca-i cea mai buna uite o adresa Poate mai tirziu o aduci in Canada, dar tu stii mai bine...[:p] http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/Catalog/Catalog_GSXOXX/0,6363,CTID%253D200100%2526CNTYP%253DPRODUCT%2526VNM%253DLIVE%2526AFLG%253DY,00.html Pe 14 februarie incepe sezonul pt Cabane a sucre unde totul se prepara cu sirop de artar http://www.quebecweb.com/cabaneleclerc/introfranc.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Postat de flavianaro: -------------------------------------------------------------------------------- va urmaresc de ceva timp dar abia azi m-am inscris!numai bine tuturor!oful meu:ma bantuie de ceva timp gandul cu quebecu am vazut ca unele dintre voi va aflati deja acolo!nu am demarat nimic,pt ca am inima superindoita,eu sunt stagiar stomatolog aici,si stiu ca o echivalare a studiilor este aproape imposibila.adica super scumpa,lunga,...multi de alde mine zic bogdaproste daca lucreaza ca asistenti.pe de alta parte,nici aici,mare branza nu faci ca absolventa,daca n-are mamica un cabinet gata pregatit pt tine.dupa stagiu,pa,te intereseaza.sunt tare ametita.vreau sfaturile voastre.scuze va rog,daca nu aveti chef de subiectul meu.dar chiar sunt derutata.stiu ca orice inceput e greu.nu stiu cu ce va ocupati voi,fetele romano-quebecane,dar mi-ar prinde bine cateva cuvinte.intru si pe quebec.ro,dar vreau parerea unor femei serioase !dragele mele,va pup pe toate!eu nu am inca pitici,dar sa traiasca ai vostri! strat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Julie, Flaviana si Bogdana! Flaviana, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine! Aici chiar ca vei gasi pareri f obiecive ale unor femei cat se poate de serioase :) ! Mimitete cred ca e plecata in vacanta pe insule, dar restul iti vor raspunde daca vei intreba ceva mai exact, sunt ff dragute si amabile. Bogdana[:D] site-ul pe care mi l-ai indicat este cu piane fff scumpe, desi nu am vazut preturi, dat fiind faptul ca Yamaha este "mercedes-ul" pianelor, sa dea Dumnezeu sa reusesc sa-mi cumpar eu asa ceva. Am inteles ca transportul cu containerul e asa de scump incat nu merita, si nici asta nu ar fi o problema daca acest transport nu ar implica ff multa umezeala si ceva brutalitate care pt o pianina sunt fatale! Mi-ai dat, insa, o idee excelenta sa caut pe net niste preturi de piane! Pe 14 feb. incepe sezonul pt Cabane a sucre? Ce e asta, un festival? O sa ma uit pe site-ul indicat de tine, acum sunt ceva ocupata, oricum, va doresc un 14 feb. plin de iubire si de pasiune oriunde ati fi voi in Canada! cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

julie,merci ca mi-ai repostat mesajul un de trebuie!bogdana,merci pt corectare,esti o buna quebecoasa![cool][cool].fetelor,vad eu ca voi ziceti multe si marunte,si va citesc mesajele cu f mare atentie,dar a naibii meserie am eu,ca in quebec iti ia o gramada de ani si bani s-o echivalezi!mai vreuna dintre voi medic in quebec,sau aveti prieteni in bransha?eu aleg quebecul ca focus pt ca stiu ca e mai rapid de ajuns si mai ieftin decat in alte parti.ira,iubita,tu cand ai demarat toata treaba?si cred ca ati facut si faceti supersacrificii...of.aveti dreptate,situatia are multe fete,fiecare alege pt el.unii au reusit,unii nu.dar parca aici e usor.ira,chestia cu job-ul de supravietuire...eu cred ca toti o sa trecem prin asta,sa nu crezi tu ca nu o sa aranjezi marfa in magazin la inceput,cu toata facultatea te.ce sa facem,asta e.mie multi canadieni mi-au zis ca daca ajung acolo,va trebui sa uit pt vreo 5 ani ca sunt stomatolog.iti dai seama ce incurajare?desi aici stagiara cu minim pe economie,tot descurajare se cheama.curaj tuturor,sanatate la copii si va pup![flo] flavia strat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flavia, pentru medicii stomatologi este mult mai simplu decit celelalte categorii de medici, 4 semestre de scoala si ai drept de ptactica in Canada. Bineinteles, sint citiva pasi care trebuiesc facuti, ceva examene, nu usoare, dar parerea mea e ca merita din plin, meseria e foarte banoasa. Primul examen e cel de limba, apoi cele profesioanalee. Cu punctajele obtinute poti fi acceptata la una din facultatile din Canada, nu sint multe orase unde se studiaza stomatologia, de ex: Toronto, London, Vancouver, Halifax. Nu stiu daca si in Montreal, probabil ca da. In cazul in care nu reusesti in primul an, incerci in urmatorul si tot asa, pina intri. 2 ani de facultate de stomatologie sint foarte scumpi, costa 120.000 $, acum vreo 2-3 ani costa doar 100.000 si probabil cresterea continua. In scoala inveti mult mai multe decit in Ro, acum in medicina e multa tehnica, aparatura, materiale, si nu numai asta, si ceva business. COnteaza si experienta din Ro foarte mult. Servicii se gasesc, veniturile sint mari, deci in concluzie merita. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...