Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada (4)


Recommended Posts

Nu am citit acest subiect [:D] si nici nu o voi face... dar am vazut un articol in Libertatea de maine (vineri) despre Canada.. si m-am gandit la voi. http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=62358 (c) Libertatea Cum puteti emigra in Quebec Autoritatile din Quebec - partea franceza a Canadei - sunt interesate sa "adopte" romani. incepand de maine au loc sedinte de informare pentru cei care vor sa-si gaseasca o noua patrie, ne-a spus Guy Nolin, responsabil in Serviciul de Imigrare. Criteriile dupa care sunt alesi candidatii sunt: studiile, experienta profesionala, varsta si cunostintele de limba franceza. Fiecare candidat primeste un anumit numar de puncte. De exemplu, daca are facultate va primi mai multe puncte decat cel care are numai liceul. Apoi, cei intre 20 si 35 ani sunt preferati celor care au peste 45. Cei cu vechime in munca vor avea intaietate, ca si cunoscatorii limbii franceze. Pasul 1. Evaluarea on-line. Trebuie sa raspundeti on-line la mai multe intrebari si veti primi un anumit punctaj. Site-ul este www.immigration-quebec.ca/roumanie ,iar raspunsurile trebuie date in franceza. Pasul 2. Daca ati acumulat numarul de puncte cerute, atunci trebuie sa descarcati de pe site un al doilea formular pe care il veti completa. La acesta trebuie atasate copii dupa documentele solicitate care vor fi trimise la Viena, la adresa: Service d'Immigration du Quebec, Ambassade du Canada, Laurenzerberg 2, Burocenter Stiege 2, 2.OG A-1010, Viena, Austria Pasul 3. Daca dosarul este complet si a fost admis de autoritatile canadiene, atunci candidatul va fi convocat la un interviu in Bucuresti, dupa 4-6 luni de la primirea cererii. Pasul 4. Sunteti programati la interviu, la care puteti primi un certificat de selectie. Dupa noi verificari efectuate de Ambasada canadiana de la Bucuresti, primiti viza. in general, intreg procesul dureaza intre 12 si 14 luni. Ce bani trebuie? Pentru procesul de prelucrare a dosarului sunt necesari 300 $ canadieni (CAD), adica 225 USD si 100 CAD (75 USD) de persoana. Pentru verificarile obtinerii vizei - 550 CAD (414 USD) si 550 CAD pentru insotitor (sot, sotie), 150 CAD pentru fiecare copil de pana la 22 ani; daca are mai mult se vor plati tot 550 CAD. Cererea de rezidenta permanenta si emiterea vizei costa 975 CAD pentru un celibatar si 975 CAD pentru fiecare insotitor. Imigrantul trebuie sa dispuna de resurse financiare pentru a se intretine cel putin trei luni. Pentru o persoana singura trebuie 5.000 CAD si pentru un cuplu cu copil 8.000 CAD (6.025 USD). sedintele de informare privind imigarea se tin la Bucuresti, pe 14 si 15 februarie, la Sala Arcub (langa Inter, ora 10.00), pe 16 februarie la Iasi la Centrul cultural francez (16.00-19.30), pe 25 martie la Timisoara, la Centrul cultural francez (19.00) si pe 26 martie, la sala Adam Muller (15.00). inscrierea se face pe site-ul www.immigration-quebec.ca/roumanie (G. Capuerde) Cu respect, Florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi cer scuze, doar am dat copy/paste.. nu am vazut ca link-urile erau tiparite gresit.. am corectat eu si am si testat link-ul.. duce la o pagina in limba franceza si acolo am vazut ca mai e un link referitor la Romania. Bafta tuturor care vreti sa plecati din tzara.. Cu respect, Florin Roumanie Ville------Date------Heure----Lieu Places ---------------------------- disponibles Inscription Bucarest 14/02/04 10 h 00 Salle Arcub, Str. Batistei nr 14 (derrière l'hôtel Intercontinental) Complet Bucarest 15/02/04 10 h 00 Salle Arcub, Str Batistei nr 14 (derrière l'hôtel Intercontinental) Complet Iasi 16/02/04 16 h 00 Centre culturel français de Iasi, 26 bd Carol 1, salle Fondane Complet Iasi 16/02/04 19 h 30 Centre culturel français de Iasi, 26 bd. Carol 1 salle Fondane Complet Timisoara 25/03/04 19 h 00 Centre culturel français de Timisoara, 46 boulevard C.D. Loga, salle principale Complet Timisoara 26/03/04 15 h 00 Salle Adam Muller Gutenbrunn, 10 rue Georghe Lazar --- 136
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Joxi! Conform rezultatelor la testarea on line, ma invita urgent sa depun cererea de imigrare, poate cine-stie, ma asteapta si cu covorul rosu[:D]. Numai ca nu las cangurii nostri singuri ca sa mergem pe pirtiile de schi, brrrrr! Mi se pare o metoda practica de a-ti evalua sansele, ceva asemanator exista si pt. Australia. Ce mi-a placut a fost ca, desi sotul nu are cunostinte de franceza si nu e cu meseriile pe lista lor de prioritati, totusi am fost acceptati fara sa ceara sa platim in avans ore de invatarea francezei pt. sot, ceea ce la canguri nu s-a intimplat cu engleza [bang] !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ochinegri, eu iti urez asteptare cat mai placuta si scurta a vizei, esti, bineinteles, binevenita printre noi, daca ai rabdare sa rascolesti prin arhiva, vei gasi postari f interesante ale romancelor din Montreal. Cineva postase la un moment dat(Bogdana, parca) un site cu mobila ieftina in MTL, nu era Ikeea, l-am cautat mult prin sub., cautarea fiind insa des intrerupta de draga mea Sofi, se vede ca am avut ghinion. Ar putea cineva sa-l reposteze? Multumesc mult de tot, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

5000cad de persoana?eu stiam 2300cad pt aplicantul principal si 1000 insotitor.cifrele le-am aflat de la persoane proaspat ajunse in quebec!si evident,cheltuielile preliminare cu viza,dosarul,toate celelalte. mimitete,scuze pt confuzie,credeam ca inca esti in romania!ira,ce faci?bogdana,cum suporti frigul??ai mult de mers pina la job?va pup!!!!!!!1 flavia strat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...