Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jobul mult asteptat dar teama


Recommended Posts

Dragele mele, Dupa un an jumate de cautari si tot atatea dezamagiri, timp in care my self-esteem si incredere in mine au cam intrat la apa, am primit in sfarsit un job la o firma de consultanta de afaceri, unde indatoririle mele vor fi in mare sa atrag cat mai multi clienti romani sa apeleze la serviciile firmei asteia. Problema mea este o mare teama de necunoscut, in primul rand ca domeniul se situeaza exact la polul opus fata de experienta mea de pana acum (predat engleza, tradus, etc, dar toate in domeniul stiintelor umane). Apoi, frica de necunoscutul ce ti-l da contactul cu un mediu de lucru (a de citi metode) si o tara straina. Sa nu ma intelegeti gresit, vreau sa lucrez, am fost toata viata mea o persoana independenta care tot timpul a lucrat ceva, insa pauza asta de un an jumate, plus un domeniu in care nu m aprea trage ata fac din toata tarasenia un motiv de stres de proportii. In plus, ma gandesc cu groaza ca vor fi zile cand nici nu ma voi vedea cu sotul meu (el lucreaza in schimburi) si daca mai adaug ca in fata mea se intinde monotonia unor ani nesfarsiti in care faci ce fac toti oamenii normali de pe planeta, adica te scoali , te duci la serviciu dimineata si revii la 6 dupa-masa fara nici un chef de viata, ei bine, toate astea mi se par inspaimantatoare. Apelez la voi sa ma incurajati putin poate imi mai vine sufletul la loc, ca eu nu ma mai recunosc ce tare m-am panicat. Va imbratisez si va multumesc. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lasa frica.. nu-i buna ! Trebuie sa stii clar ce ai de facut. Apoi gandeste-te ca o parte din timp vei vorbi romaneste si nu o limba straina. Este extrem de important sa vorbesticu clientii intr-o limba in care te simti comfortabil [:D].. sa nu mai ai si stresul gramaticii sau sa nu-ti gasesti cuvintele. Programul in familie se va regla .. intr-un final. Monotonieee.... nu cred ca va fi. Ca doar nu faci o munca de rutina..La cati nervi si cate panarame o sa auzu de la clienti... o sa deschizi sectiune noua pe dc... cu perle! Incearca sa vezi si partea buna .. Monotonie va fi doar daca o lasi sau o faci tu sa fie! So... curaj! Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus draga, fruntea sus! Asa m-am simtit si eu cand m-am angajat dupa facultate. Simteam ca s-a terminat distractia, ca intru intr-un sistem necunoscut, monotonie, "nine to five" etc. In prima zi, dupa ce am ajuns in birou, m-a apucat plansul, asa ca am bocit cu lacrimi amare si cu capul pe geam sa nu ma vada colegii! Era toamna, o zi superba, insorita, copacii ruginii...ce sa mai, ma simteam [cusca]!!! Totusi, [}:)] nu este chiar atat de negru... La fel ca tine, am lucrat in alt domeniu decat cel pentru care m-am pregatit, dar am invatat repede si mi-a chiar placut (web design). Acum stiu mai multe, asa ca...tot raul spre bine. Vorbesc la trecut pentru ca acum sunt in concediu de maternitate. Un job nou si asta si nu tocmai usurel. [:D] In plus, daca te saturi si ti se pare monoton iti poti schimba jobul peste cativa ani, nu? Doar nu te tine nimeni cu forta acolo. Felicitari pentru noul job, curaj si mult, mult succes! Sa ne povestesti cum a fost prima zi. Sper sa-ti placa! P.S. Pe sotul meu l-am cunoscut la serviciu! [;)] [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitäri! [cool] Eu consider cä este o mare realizare pt. tine sä gäsesti un job dupä numai un an si jumätate intr-o altä tarä, cu atat mai mult cu cat serviciul implicä si vorbirea limbii romane, unde, asa cum se spunea mai sus, nu tremuri tot timpul la gandul greselior pe care le faci cand vorbesti in limba ... locului. [ups] [bang] Ai sä vezi cä satisfactiile nu vor intarzia sä vinä si chiar dacä te vei vedea ceva mai rärutz cu sotul täu, va fi mai drägutz...[;)] Mult succes si incredere! [flo] Knocked down, but never knocked out! http://photos.yahoo.com/floradia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari !!! Faptul ca ai reusit sa obtii deja un job spune multe despre tine. Trebuie sa fii in continuare puternica si nu uita sa fii optimista mereu. Imi dau seama de pe acum ca munca ta nu va fii una ft. usoara dar sa nu te lasi batuta... daca cineva te scoate pe usa afara tu intra inapoi pe geam. :)) Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Scärmämus, imi vine sä te iau la scärmänat!![:D] Du-te acolo si vezi tu care-i treaba!!...cä doar n-o fi ..... asa negru precum se zice!! Sä stii cä si eu am inceput lucrul, nu de mult, in cu totul alt domeniu...si trebuie sä recunosc cä si eu am avut emotii...cä de fricä, nici nu poate fi vorba!!![:D] De ce?..pentru cä sint intr-o tarä sträinä, trebuie sä vorbesc o limbä sträinä si am de-a face cu oameni fff labili ( putini din ei sint cooperativi )...este in domeniul sänätätii....nu este la spitalul de nebuni!!![:D][:D][:D]...cu toate cä acolo, m-as simti in elementul meu!!![:D]...cä idei de genul ästa, am destule!!!...i-as pune pe äia sä se plimbe cu bocancul legat de atä pe hol!!![:D]....sä creadä cä au iesit cu cätelu´la plimbare!!....este si asta o chestie psihologicä!!!...asa se simt si ei folositori!![:D] Dar sä stii cä la numai 2 zile, mä simteam in elementul meu si pacientii mä iubeau!! Este normal sä-ti faci ginduri si griji...asa este intotdeauna cind ai de-a face cu necunoscutul!! Dar eu am observat cä de fiecare datä, a decurs totul ca pe roate...important este sä fii tu insäti si pe deasupra sä emani un optimism incurabil...asta ajutä f mult!! Hai cä nu-ti mai scriu, cä dupä aia devii "dependentä" de sfaturile noastre!!![:D][:D][:D] Mult succes si capul sus!!! Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"In plus, ma gandesc cu groaza ca vor fi zile cand nici nu ma voi vedea cu sotul meu (el lucreaza in schimburi) si daca mai adaug ca in fata mea se intinde monotonia unor ani nesfarsiti in care faci ce fac toti oamenii normali de pe planeta, adica te scoali , te duci la serviciu dimineata si revii la 6 dupa-masa fara nici un chef de viata, ei bine, toate astea mi se par inspaimantatoare." Monotonia nu vine din rutina unui program zilnic, ci din lipsa de implicare in ceea ce face un om in general. Daca nu-ti va place job-ul va fi intr-adevar monoto, dar ce-ai de pierdut daca nu te duci? Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru job. In primul rand e o mare realizare sa gasesti servici dupa numai un an jumatate intr-o tara straina si mai ales ca o sa poti vorbi si in limba romana. Teama de necunoscut exista oricum. Chiar daca profilul firmei ar fi fost cel in care te-ai pregatit tot ar fi existat aceasta teama. Dar parerea mea este ca nu exista ceva ce un om nu poate face daca doreste din tot sufletul. Si eu lucrez in alt domeniu fata de cel in care m-am pregatit, sunt total diferite, dar pot sa spun ca incet, incet a inceput sa-mi placa si acum sunt chiar apreciata si se tine cont de parerea mea. Asa ca nu dispera, tot raul e spre bine, de monotonie nici nu cred ca poate fi vorba si sunt sigura ca o sa te descurci cu brio! Mult succes si fruntea sus! gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...