Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jobul mult asteptat dar teama


Recommended Posts

Ei bravos!!!!!! Asa mai da.In situatia ta asa as fi reactionat si eu. Eu sunt in Germania de 10 luni.Primele luni mi le-am alocat pentru a invata limba ca nu stiam o boaba si pentru adaptare.Din octombrie m-am apucat sa caut de lucru si pana acum lucrurile nu sunt deloc stralucite. DAR si asta mi-e clar ca buna ziua, un job sub nivelul meu de pragatire sau un job care sa ma traga in jos, chiar si unul care sa ma tina la acelasi nivel nu as accepta.Mai bine stau acasa si mai invat singura cate ceva decat sa stau 8-9 ore intr-un loc unde ma prostesc.Sa schimb domeniul nu m-ar deranja dar conditia e sa-mi placa ce fac. Bravos si capul sus.Ai sa gasesti altceva, ceva care sa-ti placa si unde sa muncesti cu placere.Stiu cat de greu e sa astepti dar eu zic ca va fi bine. Pupici multi [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu una te felicit. Bine ai facut si mai bine este ca-ti recunosti valoarea si o spui si la altii. Se va ivi un job care sa fie la nivelul tau de pregatire si sa-ti placa chiar daca va trebui sa mai astepti. Nici eu nu as fi acceptat ceva mai jos decat pregatirea mea. Chiar ai gasit cuvantul potrivit pentru acel job. Iti doresc mult succes si rabdare! gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scärmänilä... dupä cele relatate de tine, pot sä-ti spun cä la fel as fi reactionat si eu!! Sint o persoanä, care dacä nu crede in cea ce face, nu dä 100%!!! Nici o grijä...va veni si sansa ta pe care ti-o doresti...totul este sä rämii perseverentä si sä fii multumitä si mindrä de tine!!! Asa cum ti-am spus, eu mi-am schimbat directia...si vreau sä spun, cä munca pe care o fac acum este sub pregätirea mea...asta mi-au spus-o si colegele care fac greseli in limba lor maternä si nici nu stiu sä socoteascä bine!![:D] Chestia este cä imi place intr-adevär ceea ce fac...am stat si m-am gindit la cele citeva luni de cind am inceput sä lucrez si m-am "speriat" cite progrese au fäcut pacientele cu care sint in contact zilnic...concluzia este cä optimismul si bucuria mea de träi, veselia si räbdarea mea, poate si bunätatea sufleteascä pe care o transmit, le-a dat "aripi"...este färä pret, zimbetul cu care mä intimpinä cind intru la ele in camerä!!! Nu am de gind sä rämin in domeniul ästa pinä la adinci bätrineti ( cä am eu altceva in cäpätinä!!![:D] ), dar am vrut in primul rind sä cistig bani, cä färä bani e naspa si am vrut sä-mi dovedesc incä o datä cä pot sä o iau de la zero si sä mä dezvolt, indiferent ce domeniu ar fi!!...si acum sint convinsä cä pe ce pun mina "se transformä in aur!!!"[:D]...misto comparatia, nu??[:D][:D][:D]...hai cä m-am läudat destul!![cusca] De fapt, cred cä si tu gindesti la fel si stii ce poti si ce vrei!! Tactica asta am fäcut-o si eu cind m-au angajat si la mine s-a prins!!!...au muscat momeala!!!...la fel ca si la al 2-lea job...cind a auzit cä-mi caut in altä parte, mi-a fäcut ea imediat oferta...nu i-a trebuit timp de gindire [:D]...acum am bägat iar "fitilul" la primul job, unde mi s-a spus cä vor avea mai mult timp nevoie de mine si cä s-ar putea sä trebuiascä sä las celälalt job, la care eu am fäcut o micä pauzä, dupä care am spus cä deh...pentru mine este perfect asa d.p.d.v. financiar ( si am si timp mai mult pt. familia mea...dar asta nu i-am spus-o!!![;)]) si dacä as renunta la celälalt job, as pierde destul de mult, fiindcä acolo sint plätitä mai bine pe orä!!....la care tipul a fäcut si el o pauzä si mi-a zis cä o sä discutäm!!![:D] Acum sä nu-mi spui cä mä intind mai mult decit imi este plapuma!!![:D]..asta sint eu...cind e vorba de interesul meu, sint obraznicä, dar totusi charmantä!!![:D]....si chiar dacä mä dau ästia afarä pt "obräznicia" mea, tot mai am dincolo, unde am auzit cä plätesc si mai mult pe orä, cä le merge bine!![:D] Intotdeauna sä iti lasi o portitä de iesire...cä altfel stai in ploaie, färä umbrelä!![:D] Eu iti doresc sä-ti gäsesti cit mai repede serviciul care te satisface si te pup, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Multumesc pentru tot ce faceti pentru mine. Sunteti adevarate prietene. Haideti sa va mai povestesc cate una alta de ieri. Au inceput sa sune telefoanele de cum am ajun scasa, primul de la "sefa" mea care voia sa stie cu tot dinadinsul ce m-a facut sa ma razgandesc, cu cine am vorbit. I-am spus ca a fost decizia mea luata in cunostinta de cauza, i-am multumit insa pentru tot sprijinul ce mi l-a acordat si i-am spus ca hotararea mea nu are nici o legatura cu ea (din cate am inteles de la fete ea a insistat sa ma ia pe mine si nu pe celelalte candidate). In fine a fost cam neconsolata fiindca a fost ranita in orgoliu propriu. Pe urma m-au sunat celellate fete, romancele si mi-au spus ca toata compania vuia, ca toate intrebau de ce am plecat ca eram asa de draguta, pe scurt toti m-au placut. (in paranteza mi-am spus ca daca m-au placut aia ma poate placea si altcineva, altundeva). "Sefa" mai ales fumega de ciuda, fiindca pe langa toate adjectivele folosite la adresa mea (draguta, diplomata, are o engleza perfecta, are un fel al ei de a vorbi, e rasata-eu relatez ce mi-au spus fetele), se gandea ca eram probabil genul care tace si face si nu se complica cu discutii penibile de birou d'ale muierilor geloase si invidioase. In fine, daca am facut o impresie atata de buna inseamna ca e ceva in neregula cu compania aia de vreme ce 100 de lire pe lun ar fi insemnat o avere sa ma plateasca astfel incat sa ma simt si eu apreciata la macar o parte din valoarea pe care o am (asa zic eu). Nu-mi pare rau nici in azi de decizia facuta si cand vreau sa ma alint ii spun sotului cu glas mieros ca nu mi-as fi inchipuit niciodata ca un om marunt ca mine (ca statura) poate starni asa o companie [:D]. Va pup, nepretuitelor! scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Scarmanus E bine ca esti impacata cu tine insusi iar acum nu regreti ca ai renuntat la noua slujba. Faptul ca sefa ta te-a sunat iar celelalte colege te-au placut (cam asta reiese din ce-ai scris tu, nu?)ma face sa cred ca dracul nu era chiar asa de negru cum credeai tu la inceput. Eu as fi mers inainte macar o saptamina sa vad cam cum se invirt lucrurile si apoi as fi luat o decizie. Dintr-o zi de mers la munca nu poti sa afli mare lucru. Eu cred ca mai mult te-ai speriat pentru faptul ca ai inceput munca dupa o perioada mai indelungata si e senzatia aceea de totul nou, ti se pare ca toata lumea e cu ochii pe tine si abia asteapta sa faci un pas gresit. N-o lua ca pe o critica, eu nu incerc sa te blamez ci caut mai degraba sa inteleg motivele pentru care ai renuntat asa de curind. Dar, din nou zic, daca nu ai regrete si esti convinsa ca ai facut ce trebuie, restul nu mai conteaza. Capul sus si ai mai multa incredere in tine! Succes in continuare si multi [pup].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Scarmanus, Nu ti-am zis eu ca o sa te descurci foarte bine? [:D] Bravo! Te felicit ca ai avut incredere in flerul tau si da, ai facut o impresie buna si cu siguranta vei mai face si in alte parti. Sunt sigura ca mai devreme sau mai tarziu vei gasi jobul care sa te stimuleze si financiar si intelectual si nu sa te traga in jos. Asa ca bafta in continuare! [flo] Te pup[pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus, felicitari! [bis] De-abia acum am reusit sa citesc ce s-a mai intamplat. Mi se pare ca ai luat o decizie corecta si ma bucur ca ai avut taria de a o pune in aplicare. Atata vreme cat nu esti constransa financiar, nu are rost sa faci compromisuri de genul asta si sa alegi un job care sa fie sub nivelul tau, care sa-ti displaca si care sa te tampeasca. [mariaj] Ba, mai mult, nici platit corespunzator! Sunt sigura ca o sa gasesti ceea ce-ti doresti pentru a te simti implinita sau macar multumita si respectata. Succes in continuare! [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...