Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Efectele si defectele piinii


Recommended Posts

Sotul meu s-a hotarit,in sfirsit,ca e cazul sa dea burta jos,asa ca vrea sa treaca la dieta,ceea ce inseamna ca va renunta aproape total la piine.In urma cu citiva ani,a mai facut asemenea cure care au dat un rezultat super bun,asa ca acum stie ca e de-ajuns doar sa renunte la piine,ca sa dea jos "colacelul"[:D] Ceea ce vrea el sa stie este daca lipsa piinii duce la privarea organismului de anumite vitamine,proteine,etc,deci daca lipsa piinii nu-i va afecta sanatatea in vreun fel,sau,pe de alta parte,ce avantaje va avea renuntind la piine,in afara de pierderea extra-greutatii. Multumiri anticipate [bis] Iren [gravi]&Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu sint experta,dar eu stiu ca painea ingrasa doar in combinatii.Ex:inmuiata in sosuri! Sa manince paine doar atunci cind e absolut necesar,sa nu manince cu macaroane,cu orez,poate sa o inlocuiasca cu painea neagra,are foarte putine calorii si e mult mai sanatoasa! Sotul meu,care are o anumita greutaate...105kg!!!...cind a facut diverse diete,minca din toate,dar numara caloriile,niciodata mai mult de 2000 calorii,care se calculeaza in functie de greutate,nu-mi aduc aminte,a trecut ceva ani si intre timp sotul s-a intors la kg pierdute!!! Nu stiu cit ai inteles,am vorbit mai mult despre al meu sot! Succes si daca reuseste,spune-mi cum,poate il conving si eu pe al meu consort!!! Theodora,o mamica fericita si [copil] Alexandros,[copil] Yannis gemenii mei minunati! 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti traduc aici ceea ce spune Montignac in cartea lui "Maninc, deci slabesc". Asta e singurul regim care a avut pentru mine (si nu numai) un efect cu adevarat fenomenal. Daca vrei sa cunosti in detaliu in ce consta acest regim, te sfatuiesc sa cumperi cartea sau sa dai o raita pe la subiectul "Cum slabim" si pe la bucatarie, unde s-au pus mai multe retete Montignac Regimul lui este compus din doua faze: faza 1, in care pierdem in greutate si faza 2 (care dureaza toata viata) in care ne mentinem la greutatea dorita. Alimente sub supraveghere stricta: zaharul, piinea, feculentele, fructele, bauturile. PIINEA Pinea ar fi putut face obiectul unui capitol intreg, pentru ca sunt multe de spus despre acest subiect. De bine, despre « piinea buna », asa de rara in zilele noastre, dar mai ales de rau, pentru produsul dezamagitor care ne este vândut in prezent de cea mai mare parte dintre brutarii. Piinea obisnuita este fabricata din faina rafinata, din aceasta cauza este lipsita complet de tot ceea ce este necesar unui metabolism normal. Pe plan nutritiv nu ne aduce nimic, in afara de energie sub forma de amidon. Pe plan digestiv, aceasta piine ne provoaca indigestii mai mult sau mai putin evidente, dat fiind ca toate componentele care ar fi trebuit sa asigure o digestie buna au disparut o data cu rafinarea fainei. De altfel, piinea cu cit este mai alba, cu atit contine mai multe « glucide rele », deoarece culoarea alba este un semn al unui foarte mare rafinaj al fainei. Piinea completa sau veritabila piine integrala, fabricata ca pe vremuri cu faina nerafinata de origine biologica, este preferabila pentru ca este mai bogata in fibre. De altfel, pentru 100g de piine gasim 90g de magneziu in piinea completa si numai 25g in cea alba. De aceea, piinea completa are un index glicemic mai scazut (50 pentru piinea completa si 40 pentru cea integrala, fata de 85 pentru piinea alba). Piinea completa este « mai putin ingrasatoare » deoarece antreneaza o crestera mai mica a glicemiei. Dar, asa de buna cum este piinea completa, in prima faza (cea de pierdere a greutatii) va fi complet suprimata in cursul celor doua mese principale. Pe de o parte, pentru ca indexul glicemic, chiar asa scazut tot este prea mare (>35) si pe de alta parte pentru ca cu cit aportul de glucide este mai mare in timpul unei mese, cu atit riscam sa provocam o crestere sensibila a insulinei. Daca consumam deja intr-o cantitate apreciabila un alt feculent cum ar fi naut sau linte verde, nu este recomandat deloc sa adaugam si piine. Cu atit mai mult ca pentru a avea un index glicemic de 40, piinea completa trebuie fabricata cu faina bruta 100% iar aceasta piine nu o nu veti gasi niciodata. Putem totusi sa mincam piine completa la micul dejun, dar aceasta vom vedea in detaliu ulterior. articol tradus din cartea "Maninc, deci slabesc" de Michel Montignac Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca dieta se bazeaza exclusiv pe lipsa aportului de calorii aduse de paine nu are efect decat daca nu e suplinit acest aport de altceva. Degeaba renunta la paine daca compenseaza cu altceva. Cat despre sanatate, nu se pune problema sa fie privat de ceva din cauza painii, banuiesc ca nu e o decizie pe viata. Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o viata intreaga nu prea am mancat paine (doar cu mancaruri prea grase foloseam paine, sau cu unt-margarina) si nu cred ca am avut probleme din cauza aceasta. Nu m-am obisnuit sa mananc paine, pentru ca in oraselul unde am crescut painea era de o calitate infecta ( si de altundeva n-aveam de unde o cumpara) si decat sa mancam "gunoi" mai bine mancam cartofi, paste fainoase sau alti inlocuitori. Nici dupa ce am ajuns sa traiesc in orase cu paine buna, nu am mancat paine (deh, obisnuinta). Iar acum in tara orezului, nu mananc nici paine nici orez. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Iren Se poate renunta complet la piine fara nici un fel de probleme, este chiar indicat, piinea alba fiind un carbohidrat rapid care nu este sanatos. Cei mai buni carbohidrati exista in legume si fructe cu prisosinta, deci chiar daca nu ar minca nici orez sau paste, ar fi ok din punct de vedere al unei alimentatii complete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inlociut painea alba cu cea neagra, iar zaharul alb cu cel brun (cand fac prajituri), dar in majoritatea cazurilor folosesc mierea pt indulcirea ceaiului sau laptelui. Nu am avut nici o problema din punct de vedere fizic. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri,o sa le printez ca sa le citeasca. De mincat piine,mai maninca,dar nu multa,pina la 2 felii/masa,iar daca reduce piinea,automat reduce si alimentele pe care le minca cu piine.Chestia e ca nu are timp sa faca sport,face destul de rar, serviciul e unul sedentar,iar el oricum e predispus la ingrasare...pe deasupra,ii place extrem de mult sa manince,asa ca regimul pe care si l-a impus l-a intristat profund [:D] Sper sa se tina de el cit mai mult... Iren[gravi]&Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iren....eu nu maninc cu piine de 4 ani de cind sunt la dieta.....nici nu mai stiu ce gust are....toate mincarurile le maninc fara piine...de cind ne-am casatorit sotul meu ma vazut ca nu maninc cu piine deja sa obisnuit si eu sa nu mai maniice cu piine...la noi ajunge o piine cred eu ca vreo 3 saptamini(dar numai sotul mai maninca din ea)ingrase mult de tot...dar doctori spun ca o felie pe zi trebuie neaparat...pt stomac. nu stiu....succes......piinea neagra e cea sanatoasa. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...