Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotii nostri


Recommended Posts

N-am ce-i reprosa sotului.Totdeauna am facut ce era de facut in casa impreuna, inainte de BB si dupa ce a venit BB. Nu s-a dat niciodata inapoi de la nimic - schimbat, dormit cu ea, mincare...si daca unele lucruri le facea cu stingacie l-am incurajat tot timpul si chiar daca nici acum (BB are 1 an si 5 luni)nu exceleaza in dexteritate la schimbatul pampers-ului sau minuitul linguritei este fericit ca are grija de 'sufletzelul lui' si eu sint fericita ca el e fericit si nu ma supar cind bucataria arata ca o cocina dupa ce maninca ei doi!!! doris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irina, ce rost are sa ne intrebi daca ne ajuta sau nu sotul....ca mai rau te vei oftica daca toate fetele iti vor raspunde ca sotul lor se implica in cresterea bebeului...nu?!?! [8D] Si eu am avut un moment de rabufnire in care mi-a venit asa cer ajutorul si sa intreb asa ceva pe forum, dar mi-am dat seama repejor ca nu-mi e de nici un folos, si ca bineinteles ca sunt si cazuri in care sotul este foarte implicat... Si al meu sot se aseamana oarecum cu al tau, cu exceptia faptului ca al meu ii da sa suga de la biberon (dau nu foarte des, adica odata pe zi, seara cand vine de la servici) si in week-enduri uneori, de schimbat pampersul nici vorba, ca deh, avem nasucul finutz si sensibilicos si probabil nu suporta mirosul si poate o sa [vom][vom][vom], iar cand plinge zice sa-l lasam sa plinga sa-i facem educatie ( cu toate ca nu intotdeauna plinge bb fara motiv...). Eu m-am relaxat si nu mai am nici o pretentie in plus, fiindca am realizat ca sotul meu nu e rau intentionat sau lenes, ci pur si simplu atata poate, nu cer nimanui mai mult decat e in stare sa ofere, si cu asta-basta! Eu sunt mamica lui bb, eu am intr-adevar instinctul matern (pe care nu are rost sa-l asteptam din partea barbatilor). ALtfel, e topit dupa bb si cred realmente, ca tati va fi mult mai de folos cand bb va mai creste si va intra in perioada "de ce"-urilor, am sa am grija sa il pasez "intreaba-l pe tati, ca eu nu stiu..."[;)] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu face mai mult ca mine, pt. ca eu sunt mai des plecata de-acasa.Orisice, spalat, schimbat, iar de mancat mananca mult mai bine cu el.Faca si mancare pt. toata familia, intinde rufele, are grija de tot.Adica eu fac f. putin, dar am scoala ceea ce e f. greu. Fara el n-as reusi nimic !!! Va doresc si voua! Incearca sa-i explici ca-ti vine greu singura, si ca bebe are nevoie si de el! Si aminteste-i ca si el a mirosit urat cand era mic, faza asta n-as ierta-o, cum poate sa-ti fie scarba de bebele tau? Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de raspunsuri. Cum spunea si danat nu este rau intentionat, iubeste bb-ul si sper ca si pe mine (inca) dar dupa cum v-am zis nu se implica in "treburi curente": dat mancare, schimbat etc. nu din rautate ci mai mult din comoditate.. In rest nu am ce sa-i reprosez. irina, mama lui [copil] Alex http://community.webshots.com/user/orzuirina http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=6027&cid=3348
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danat
Irina, ce rost are sa ne intrebi daca ne ajuta sau nu sotul....ca mai rau te vei oftica daca toate fetele iti vor raspunde ca sotul lor se implica in cresterea bebeului...nu?!?! [8D] Si eu am avut un moment de rabufnire in care mi-a venit asa cer ajutorul si sa intreb asa ceva pe forum, dar mi-am dat seama repejor ca nu-mi e de nici un folos, si ca bineinteles ca sunt si cazuri in care sotul este foarte implicat... Si al meu sot se aseamana oarecum cu al tau, cu exceptia faptului ca al meu ii da sa suga de la biberon (dau nu foarte des, adica odata pe zi, seara cand vine de la servici) si in week-enduri uneori, de schimbat pampersul nici vorba, ca deh, avem nasucul finutz si sensibilicos si probabil nu suporta mirosul si poate o sa [vom][vom][vom], iar cand plinge zice sa-l lasam sa plinga sa-i facem educatie ( cu toate ca nu intotdeauna plinge bb fara motiv...). Eu m-am relaxat si nu mai am nici o pretentie in plus, fiindca am realizat ca sotul meu nu e rau intentionat sau lenes, ci pur si simplu atata poate, nu cer nimanui mai mult decat e in stare sa ofere, si cu asta-basta! Eu sunt mamica lui bb, eu am intr-adevar instinctul matern (pe care nu are rost sa-l asteptam din partea barbatilor). ALtfel, e topit dupa bb si cred realmente, ca tati va fi mult mai de folos cand bb va mai creste si va intra in perioada "de ce"-urilor, am sa am grija sa il pasez "intreaba-l pe tati, ca eu nu stiu..."[;)] danat http://community.webshots.com/user/danateu
uite un om intelept![:D] sunt intru totul de acord, ca deh, din pacate suntem cam in aceeasi oala, cu exceptia faptului ca tati mai are si timp liber la dispozitie cu nemiluita! imi zice ca daca le-ar face el, eu ce as mai face toata ziua?[V] Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu e la serviciu pana la 8 seara, insa, cand vine, sta cu asta mica pana ii incalzesc mancare, apoi se joaca cu ea cat timp ma odihnesc si eu un pic, apoi imi tine prosopul cand o scot din baita...Cam atat in cursul saptamanii...In we insa ma ajuta mai mult, ii dam amandoi sa manance, iesim cu ea afara, sau iese doar el cu Emma, cat timp fac eu curatenie...Are grija de ea daca eu am treaba...Cam atat! Cred ca e destul... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Buna Irina, cred ca daca sotul tau ar avea incredere in el (sau curaj sa-l numesc asa) s-ar descurca f f bine!Cu putina imbarbatare din partea ta eu sint convinsa ca ar reusi sa-si hraneasca bb-lusul.Ia incearca!Si ca sa-ti raspund la intrebare, sotul meu m-a ajutat si ma ajuta f mult cu fetita:el o spala (e foarte incintat),eu scriu ceva pe computer si apoi eu ii dau sa pape(de ex).Sau eu gatesc ,el se joaca cu ea ca eu sa pot lucra linistita la bucat..Noi am stabilit de la inceput ca daca formam un cuplu, tragem amindoi impreuna .Amindoi muncim !.Asa cum au mai spus si fetele, pe barbat trebuie sa-l implici de la inceput in tot ce inseamna copil.Asta daca vrei sa-ti faci(gasesti) si tu putin timp ptr.propia-ti pers. un epilat,un coafat, nu conteaza ce anume,uite chiar si statul pe ordinator de ex. ptr. mine e o relaxare.Te [pup] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina am stat de la 3 luni si jumatate acasa in pat. Daniel m-a ajutat f mult mai ales dupa ce s-a nascut Andrei - 12 zile el l-a spalat, imbracat, ce sa mai doar tzitzi nu ii dadea in rest facea tot. Cu Matei am avut o sarcina mult mai usoara - am lucrat pana in luna a9a [il] iar dupa nastere m-a ajutat la fel de mult, insa acum poate unde nu mai eram nici eu asa de stresata, parca am facut si eu mai multe. Trebuie sa precizez ca am nascut cu cezariana de ambele dati [bang] Oricum a fost alaturi de mine si este in continuare si tocmai de aceea [flo] si [loveyou], Andra mamica lui Matei (7 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu ma ajuta enorm dar pana nu de mult ii era frica de cea mica (are 5 luni) sa nu-i faca vreun rau. Decat sa-i dea de mancare sau sa-i schimbe scutecul prefera sa faca toata toata treaba in casa din proprie initiativa.Doar baita o faceam impreuna. Acum ca e mai mare are curaj sa o ia in brate sa-i vorbeasca si sa se maimutareasca si chiar o adoarme seara ca eu sunt obosita.Sunt sigura ca atunci cand bb va creste el va fi un parinte mai bun decat mine ca are mai multa rabdare. In concluzie fara el nu m-as fi descurcat cu asta mica. Carmen si Iasmina (28.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...