Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eminescu - o parte a familiei


Recommended Posts

  • Administrators
Astazi mi-am amintit ca pe 15 ianuarie a fost ziua lui Eminescu. Ne-avind alte informatii sau surse - am cautat pe internet diverse poze de-ale lui. Am dat de cea pe care o stiti cu totii ... in rol de tinar frumos. M-am gandit sa printez o astfel de poza si sa o pun intr-o rama frumoasa. Pentru mine si sufletul meu, Eminescu este un punct de stabilitate si un membru al marii familii romanesti. M-am gandit ca atunci cind Andrei (baietelul meu) ma va intreba cine e acela din poza... o sa ii raspund: o ruda veche. Ce parere aveti de ideea mea? Cine il mai 'inrameaza' pe Eminescu si il pune la vedere? [flo] [dc]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu am sa-l inramez pe Eminescu, dar il iubesc si il port in suflet de cand "l-am cunoscut". Nu mai tin minte ce poezie scrisa de el am auzit prima oara, cred ca "Luceafarul", dar de atunci nu l-am mai putut scoate din inima. Toate poeziile lui sunt parca scrise dupa sufletul meu, dar cel mai si cel mai mult, imi place "GLOSSA". Pentru voi care e preferata? Si sa nu uitam ca a scris si basme. Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place Eminescu mult de tot.Eu l-am studiat pe Eminescu un an in facultate ,am avut un curs care se numea Eminesciana.La suflet lipita bine de tot se afla Scrisoarea intai ...As vrea sa citez cateva versuri care imi plac teribil ,insa memoria imi joaca mici feste si nu as vrea sa mutilez parfumul poeziei ... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cite ori citam din el in viatza de zi cu zi!!! Mi-aduc aminte ca pe vremea asta la televizor ne recita Cozorici "Luceafarul" si Caramitru "Trecut-au anii" Cea mai draga mi-e "Despartire" Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de 15 ian. mi-am amintit ca este ziua lui Eminescu abia la 11 seara, cand la stiri s-a spus. Mi-a venit sa plang de ciuda ca in ziua aceea nici macar o secunda nu mi-am amintit ca este ziua lui. Am simtit un gol in suflet ca si cum as fi uitat de cineva f.f. apropiat. Intr-adevar Eminescu face parte din sufletul nostru si acolo va ramane pe veci. Adriana[gravi]in saptamana 37
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu, il port pe Eminescu in suflet ! [:-)] Cand era BB, Cristinuca, si ii spuneam poezioare pt. copii, sotul mi-a spus sa-i mai spun si altceva, nu tot aceleasi poezioare de copii. [bang] Ce credeti ca mi-a venit in minte prima data ? ..."Somnoroase pasarele", pt. ca era ora de somn. [:D] Mai apoi, "Luceafarul"... Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos dar am primit prin tot ceea ce a scris Mihai Eminescu. Nu imi pot imagina cum ar fi fost sa nu pot citi poeziile lui, sublime, triste , de dragoste , ce m-as fi facut in sufletul meu fara alinarea versurilor lui ? Ma intreb: de ce marii nostri poeti, scriitori sau actori au trebuit sa aiba atita de suferit, cind ei ne-au lasat aceste comori inimaginabile care sint operele lor ? O ramai O ramii, ramii la mine, Te iubesc atat de mult ! Ale tale doruri toate Numai eu stiu se l-ascult; (...) Astazi chiar de m-as intoarce A-ntelege n-o mai pot... Unde esti, copilarie, Cu padurea ta cu tot ? Trecut-au anii Trecut-au anii ca nori lungi pe sesuri Si niciodata n-or sa vie iara, Caci nu ma-ncanta azi cum se miscara Povesti si doine, ghicitori, eresuri, Ce fruntea-mi de copil o-nseninara, Abia-ntelese, plin de-ntelesuri - Cu-a tale umbre azi in van ma-npresuri, O, ceas al tainei, asfintit de sara. Sa smulg un sunet din trecutul vietii, Sa fac, o, suflet, ca din nou sa tremuri Cu mana mea în van pe lira lunec; Pierdut e totu-n zarea tineretii Si muta-i gura dulce-a altor vremuri, Iar timpul creste-n urma mea... ma-ntunec ! [flo] "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Printre putinele cärti pe care le-am adus panä acum cu mine aici (restul bibliotecii sunt hotäratä sä o aduc la varä) se aflä si un volum miniatural (90x120) de cca 300 pag., migälos si artistic realizat, tipärit in '92 pe o hartie finä cu poeziile lui Eminescu. Nu este singurul poet preferat, dar este cel pe care am vrut sä il stiu f. aproape pt. implinirea unor eventuale dorinte lirice ... Asta spune destul, nu? Mea culpa cä nici eu nu mi-am amintit pe 15 ian. ...[:I] [flo] Knocked down, but never knocked out! http://photos.yahoo.com/floradia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...