Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ROLL-ON-ul poate provoca CANCER LA SAN ???


Recommended Posts

In ziarul Libertatea (editia de sambata 17.01.2004) scrie ca vinovata de multe dintre tumorile sanului ar fi o subtanta numita PARABEN care se gaseste in deodorantele roll-on. Eu m-am ingrozit cand am auzit asa ceva si evident m-am uitat pe toate roll-on-urile care le aveam si am descoperit ca TOATE contin METHYLPARABEN. Nu am gasit aceasta substanta in deodorantele gen stick, nici in spray-uri. Am gasit in schimb in sampoane: METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN si BUTYLPARABEN. Am gasit si in pudra pentru copii: METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN si ISOBUTYLPARABEN. [bang][bang][bang] Ce parere aveti? Eu sunt pur si simplu ingrozita!!! Poate cineva care a terminat Chimia sa ne lumineze, ca eu la ASE nu am invatat despre asa ceva! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parabenii au o structura chimica oarecum similara esterilor de acid salicilic si sunt si ei esteri (acidul salicilic are in pozitia orto pe nucleul benzenic, un -OH (vicinal), langa gruparea carboxilica, iar acidul din care deriva parabenii are in pozitia para acel OH (opus)). Acuma m-am tot gandit la reactiile chimice ce ar trebui sa intervina intre ADN si parabeni ca sa se modifice ADN-ul astfel incat sa creeze mutatii, mutatii grave care sa se propage sa scape de sistemul de verificare al ADN-ului (proteinele de arest). Cancerul de san se produce in urma unor mutatii f clare intr-o gena numita BRCA. Ca sa se produca exact mutatii de acest tip ar trebui ca substanta respectiva sa actioneze in special pe acea zona genetica numita BRCA. Aceste substante produc mutatii prin modificarea structurii chimice a bazelor ADN-ului producand erori in imperecherea dintre baze. Si structural parabenii vor mima actiunea hormonilor feminini estrogeni. Chestia nasoala este ca s-au descoperit parabeni in tumorile de san... Acuma conteaza cat de multe mutatii se produc astfel ca ele sa scape de sub controlul naturii... In mod sigur o expunere indelungata si majora la aceste substante poate cauza cancer, si deci si cancer de san, nu neaparat numai de san... Totusi eu cred si sper ca atat cat folosim noi in produsele cosmetice sa nu fie atat de mult incat sa cauzeze cancer... In fond si la urma urmei absolut tot ce ne inconjoara ca si produse de curatat, de facut aerul sa miroasa frumos, cosmetice etc., contin substante care pot produce mutatii si eventual cancer, dar la fel sunt si ultravioletele si tot mai stam la soare... Din pacate pana si mancarea noastra contine tot felul substante primejdioase si unele chiar cancerigene... ca sa te sperii si mai mult uite o scurta listuta cu substante "uzuale" de prin jurul nostru: http://www.lifekind.com/catalog/chemical_glossary.php ca si om care lucreaza printre si cu chimicalele, am ajuns sa nu-mi mai pese de cat de rele pot fi ele, ma feresc cat pot dar asta este, nu am cum sa evit totul... pupici si curaj nu te necaji, nu mai folosi produse pt copii care sunt potential periculoase, sapunul de casa e sigur inofensiv desi este extrem de uscat..., se pot folosi ceaiuri pt curatarea pielii, iar bicarbonatul de sodiu este un deodorant f bun (numai ca lasa urme albe pe haine...), iar fructele si iaurtul sunt creme si masti cosmetice f eficiente... ei lumea asta se cam duce pe rapa, eu cred in puterea de adaptabilitate si evolutie a organismelor... allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...