Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Antibioticul si sarcina


mel_g

Recommended Posts

Am si eu o intrebare pt fetele care sunt [gravi] sau care deja au [copil]: nu stiu inca daca sunt insarcinata sau nu pt ca sunt in perioda de asteptare, dar am racit asa de urat incat am ajuns la Augmentin. Daca este cumva bb cu toate ca luna asta nu prea imi doresc este ok? Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mel, eu stiu ca sunt ceva antibiotice permise, dar daca nu sunt probleme majore,sunt indicate DUPA ce misca bebele. eu am luat in sapt 5-6 de la UM amoxicilina ca asa mi-a prescris o cretina de dr. insa nu stiu daca asta a fost cauza sarcinii oprite din evolutie exact laacea perioada, cand trebuia sa aiba 10 sapt insa nici bine nu ii facea.adica erau toate sansele sa se nasca cu malformatii sau alte probleme. toata lumea zice ca nu trebuia sa iau antibiotice peste saricna asa de mica. deci, sfatul meu este ca sa nu iei nik mai ales pana nu vorbesti si cu un medic GINECOLOG. poate ca vorbesc acumdin suflet,ca am trecut prin ce am trecut,si recent inac, asa ca tu alegi. dar dca nu este ceva grav, mai bine asteapta. pupici dulci... anne-marry si...albumul meu cu poze: http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513 NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca va contrazic, insa nu este asa. Sunt cazuri de infectii cu listeria, chlamydia, infectii urinare cand trebuie inceput imediat tratamentul, si anumite antibiotice sunt permise, Nu am citit nicaieri ca se iau numai dupa ce misca. Ana, nu te mai gandi ca asta a fost cauza la tine, ca sigur nu antibioticul a fost. Mel, ai semne? Nu iti fa griji daca ai ramas. Stai linistita. pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat Ampicilina in saptamana a 3-a de sarcina(nu stiam ca sunt insarcinata) si am nascut un baietzel sanatos tun si frumos. Sunt antibiotice care sunt permise in sarcina, indiferent de cat de mare este sarcina. Ampicilina,Penicilina stiu sigur ca sunt permise. Dana si Andrei(5 sapt) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o infectie urinara ce am dus-o intreg primul trim. de sarcina. Numai dupa ce am trecut de primul trim. am primit tratament cu Negram, timp de 1 sapt., si asa am reusit sa scap de acea infectie urinara. Multa sanatate ! Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am descoperit inca de prin saptamana=ile 7-8 o infectie ce trebuia tratata . Cu toate ca exista riscul de avort spontan, medicul mi-a recomandat repaus si inceperea tratamentului cu antibiotice abia la 12 saptamani. Cred ca depinde insa foarte mult de tipul antibioticului administrat si de necesitatea administrarii lui. In cazul tau, nu pricep de ce a fost ales Augumentin pentru o simpla raceala. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, pneumonie! Colega mea de birou, insarcinata si ea in 28 de saptamani, a avut aceeasi problema. Tot cu Augumentin s-a tratat. Insa nu stiu ce sa spun despre folosirea medicamentului in primul trimestru. Mel, iti pumnii sa te faci bine repede si sa nu ai vreo problema cu BB, in cazul in care exista. Multa sanatate! Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...