Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mucegaiul


Recommended Posts

quote:
pisi-pis Si am si eu o intrebare. Cum se poate scoate mucegaiul care se formeaza in siliconul de pe marginea cazii, in baie?
Si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarea asta. Am incercat cu tot felul de substante chimice si tot acolo e. Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mucegaiul de pe silicon nu prea se mai scoate. freaca cu peria si cu clor. daca nu se curata, indeparteaza siliconul existent, toarna un altul si imediat dupa aplicare varsa pe el o solutie de apa cu sapun. sfatul asta l-am primit de la un instalator nu l-am verificat, dar va urez succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu de la sotiorul meu care este instalator(dar nu inst.GEL), ca dupa ce pune silicon la cada ,chiuveta ,nu se foloseste apa cel putin 2 ore .Da,trebuie un pic udat degetul, in momentul cand netezesti stratul de silicon -daca este cazul-.Daca versi pe el apa se usuca cu pori si nu mai etanseaza cum trebuie. Bibi, scuza-ma, nu vreau sa te contrazic ,dar stiu sigur ,din propria experienta. Am facut si eu prostioare si am udat imediat(chipurile ca sa spal) si am sticat toata "mustaria" De curatat l-am curatat cu un cutit ascutit.Cam greu dar...asta e. Spor la treaba! Doina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bubu
Pantofi i-am curatat cu crema de corp si a iesit mucegaiul si acum miros frumos. Julie, cum arata dezumificatoarele? Delia
Delia, sunt acele cutii din plastic care se vand de obicei in seturi de cate 3 (pe la farmacii, mai ales). Au niste "petricele" in compartimentul de sus, cel de jos fiind gol, dar care se umple cu apa odata ce le desigilezi. Cu dintr-astea mi-am umplut toate dulapurile si pot spune ca datorita lor am scapat de pericolul mucegairii lucrurilor. La fel, lucrurile de extrasezon le depozitez in cutii mari de plastic, inchise ermetic, in interiorul carora plasez strategic aceste dezumidificatoare. Pupici, Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga pisi-pis,ce-i recomandasem eu lui Delia este exact pt baie mai mult,pt cauciucul de la geamuri (de la baie care mucegaiesc mai usor,cel putin aici in japonia)Nu stiu daca poti gasi acolo unde esti ,adica in portugalia.Nu ai vazut la tv ,nu au nici o reclama? Delia cred ca daca pulverizezi putina solutie pe o cirpa umeda ai putea incerca si in dulapuri.Apoi poti "clati"cu o cirpa umeda ,sa nu ramina miros puternic si bineinteles aerisit dupa. Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga hannen, iti multumesc pentru raspuns. Si tie copilutzu. Intr-adevar am cautat prin magazinele mai specializate si am gasit un produs care trebuie pulverizat. (Culmea, in loc sa-l gasesc la produsele de curatat, l-am gasit ascuns intre produsele pentru tratarea gresiei, marmurei, etc.!) Din pacate n-am avut inca curajul sa il folosesc. Pe prospect scrie ca e iritant, iar noi sintem in mijlocul unei "crize" de gripa, si-am crezut ca sotul meu o sa-si scuipe plaminii tusind dupa ce am folosit banalul Pronto pentru mobila. Il mai las sa-si revina pina in weekend si va povestesc dupa aia daca a fost eficient sau nu (produsul nu sotul!). Daca nu, trecem la riciit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...