Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viza de studii - USA


Recommended Posts

Eu sunt in procesul asta de aplicare pe la universitati..sotul meu are viza de lucru, eu acum depind de el si m-am cam saturat de stat acasa:-) Foarte incurajatoare mesajele voastre, numai ca mie testul GRE mi se pare greu de trecut cu un scor decent...in fine vom vedea curand:-) Vroiam sa spun ca sunt tone de informatii despre admiteri, inclsuvi termenele, formularele etc., dar numai in site-ul fiecarei universitati; eu le-am luat fie de la www.50states.com, fie cautand cu google pur si simplu. Termenele se cam apropie de acuma. Este foarte util de contactat cineva fie din departamentul respectiv, fie de la admiteri; raspund toti foarte prompt si la orice intrebare. Mai e o problema, cel putin pentru mine a fost, pentru ca sunt deja in US, la doctorat si master se cer scrisori de recomandare de la profesori, care pot atesta capacitatea de studiu, de cercetare etc; fiecare universitate are un anumit formular de scrisoare de recomandare, trebuie sa fie in plic inchis si semnat pe lipitura, sa aiba date de contact ca sa poata verifica. Mai stiu ca in ultimii ani se practica si interviul pt admiterea la graduate school, dar stiu numai de la altii, eu inca n-am ajuns in respectiva etapa. Altceva nu mai stiu, dar pe masura ce am sa mai aflu, va tin la curent. Va pup pe toate, Laura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Originally posted by mamamariana
1. Cam la ce nivel se studiaza? Se fac chestii complicate? care ar fi cerintele? Eu nu am fost o studenta deosebita in facultate... in liceu eram cea mai tare din clasa la matematica, am fost pe la olimpiade dar nu am trecut niciodata de faza judeteana, insa nici nu m-am facut de ras - am luat note relativ mari. Sper sa nu imi fie foarte greu acolo si sa ma apuc de stors creieri ca sa pot tine pasul. Voi ce spuneti despre ceea ce faceti/studiati acolo? Nu este necesar sa fi fost un student deosebit, trebuie insa sa muncesti f. mult. Nivelul e f. ridicat, dar dc. muncesti f.f. mult (cam zi si noapte din pacate) nu ai probleme sa iei numai A (ei, poate iti mai scapa si un B:)) Cum a spus si Allya la fiecare curs ei te iau de la baza, de la inceput, asa ca este posibil sa inveti f. usor lucruri de care nu ai auzit in viata ta! De exemplu, dupa cum v-am povestit, eu am terminat Chimia la Univ. unde nu au fost deloc cursuri de inginerie si aici am luat cursuri cum ar fi "Mecanica Dislocatiilor" unde se vorbea de termeni de care nu am auzit in viata mea. Sa stiti ca am luat A si am facut cel mai bine din clasa la examene si se holba profu' la mine ca la alta aia (pt. ca ii spusesem ca vaaai, eu nu am facut asa ceva vreodata, sa aiba intelegere pentru mine, apoi el la fiecare curs mi se adresa ca la aia mai prosti "tu ai inteles?"). Dc. am invatat de la baza nu am mai avut probleme. Dar trebuie sa cam inveti, inca odata. Odata terminate examenele, in functie si de profesor, devine mai usor, dupa examene ti-am povestit ca eu am lucrat de la 9 la 5 si gata, a fost destul de lejer. 2. Nu stiu daca am inteles exact care e diferenta dintre viza F1 si F2. Puteti sa imi scrieti mai exact? Adica F1=... F2=... ca la matematica ;)? De exemplu: sotul tau aplica la o univ. si e primit, atunci primeste viza F1 (viza de studii). Tu nu vrei sa aplici la univ. dar mergi cu el in calitate de sotie (viza de dependent al lui F1-F2=nevasta si/sau copii). La voi copiii sigur vor avea F2. Cu F2 nu ai drept de munca, dar.... Eu cunosc cel putin o familie, el cu F1 (deci doar el student), ea cu F2 (deci doar nevasta, fara drept de munca) si ea castiga si ea 1000$/luna muncind la o familie (curatenie, gatit, stat cu copiii etc.). Si asta de cativa ani. Se poate lucra la negru, plus ca, dc. ai F2 si copii, poti sa aplici pentru "drept de munca pe baza de dificultati financiare" si este posibil sa iti aprobe pe motiv ca ai copii si nu va ajung cei 1000-1300$/luna. Sigur s-ar aproba, dar dureaza cateva luni bune, pana aplici, pana iti dau etc. 3. Daca sotzul are viza de lucru, are vreo importanta? Cum ati reusit sa va gasiti amandoi (si voi si sotul) bursa in acelasi loc? Viza de lucru e H1b sau in cel mai rau caz J1. J1 e de evitat cat se poate, ca are "two years home residence" si cand expira (dupa 3 ani) trebuie fie sa te duci acasa, fie sa aplici pentru "waiver" (scutire de cerinta de intoarcere acasa) pentru a putea aplica ulterior pt. Green Card. J1 poate fi totusi preschimbata in alte vize de nonimmigrant ca F1 sau H1b, dar e de evitat. Dc. sotul are viza de lucru, inseamna ca lucreaza si are o leafa mai acatarii de 1000$ si atunci e minunat, nici nu trebuie sa va mai stresati cu doctorat si vize de studii. Cum am gasit amandoi? Eu am aplicat prima si am venit aici prima, apoi m-am dus si am vb. cu un profesor pe care l-am intebat dc. nu are nevoie de studenti si acela mi-a promis ca ii sustine aplicatia sotului meu. Totusi amavut probleme, i-auaprobat admiterea fara scutiri de taxe si vreo 3 luni n-a avut leafa deloc, motiv de mare frustrare pe el. Totusi astia dupa 3 luni i-au inapoiat jumatate din taxele de scolarizare si a fost bine. Apoi l-au scutit. Asta s-a intamplat pt. ca univ.asta la care sunt eu e cam buna si sunt cu nasul pe sus, iar sotul meu, ce sa o mai sucim, n-a luat scor fulminant la GRE pt. ca nu a invatat. Au vrut sa se convinga ca face fatza. Pe de alta parte, el a mai aplicat la o univ. medie cum zice cineva si a fost acceptat inainte de univ. asta. Eu nestiind dc. va fi primit si la univ. asta, am scris unui prof de la univ. cealalta spunandu-i ca dupa un an vreau sa ma mut la ei si ala a zis ca vaaai sa vin la ei neaparat, abia asteapta sa lucrez pt. el :)) (pentru ca spuneam ca vin de la o univ. mai tare, deci eram deja aici). Totusi nu ne-am dus acolo, dupa cum v-am spus. Dar usor nu a fost. Alta familie pe care o cunosc, un profesor a vrut-o pe ea si pentru ca ea e casatorita, a vb. el cu un coleg si l-au acceptat si pe sotul ei pt. ca ea nu venea fara sot categoric. E bine sa scrii profesorilor, nu doar sa aplici la univ., e bine sa fie un prof. care te sustine in fata comisiei cand se discuta admiterile. 4. Cam cat timp ia pana cand primesti raspuns? Cu cat timp inainte trebuie sa trimiti dosarul in mod normal? Nu am gasit nimic de genul asta pe internet - probabil ca in momentul in care ma decid si aplic imi dau ei indicatii precise. Asa e? Da, iti vor da indicatii precise. Aplicatiile se fac in toamna-iarna si primesti raspuns incepand din aprilie. Mult succes si numai bine, Lia PS ar fi bine sa te duci la www.mit.edu si sa cauti Romanian Student Association (dai pe Search). Acolo am impresia ca a pus cineva detaliat cum se aplica pentru univ. in US si te mai lamuresti. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina2000
Am gasit subiectul vostru si m-am bucurat enorm cand l-am citit! Fetele, dragele de ele, care sunt in USA la studii au scris asa de frumos si explicit....in sfarsit ma lumineaza si pe mine cineva cum e cu studiile in USA. Ceea ce va rog eu, daca se poate, bineinteles, sa imi spuneti cum ati gasit voi domeniile pe care ati aplicat. Adica hai sa fiu mai explicita: daca ai terminat inginerie(cum spuneati si voi de altfel) poti aplica si pe altceva la un doctorat insa "ceva-ul " ala trebuie sa fie apropiat de ceea ce ai terminat tu. Eu am terminat chimie si in Ro am lucrat 3 ani in Chimia Materialelor, asa ca asta are legatura cu Materials Science, desi la fata locului am vazut ca de fapt e ceva cu totul diferit de chimie. E ex. dc. ai terminat inginerie mecanica in Ro, poti aplica nu numai la inginerie mecanica a doctorat ci la orice alta specializare de inginerie (electrica, aeronave, civil, chiar materials etc.) Ti se vor da cursuri suplimentare!Poti plati din bursa sau trebuie sa platesti separat cursurile astea suplimentare? Ti se vor da cursuri suplimentare si dc esti acceptat in conditii ca lumea (altfel nici nu se pune acceptarea fara bani) ei iti acopera toate taxele de scolarizare. Eiiiiiii si acum e acum.....cum gasesti domeniile apropiate de ceea ce ai terminat tu? Ele pot fi si in alte departamente sau ma insel? (ex biologia moleculara cred ca tine si de alt departament nu neaparat de cel de chimie, nu?) Biologia Moleculara tine de departamentul de Biologie. Sigur ca poti sa cauti si la alte departamente unde ti se pare tie ca ai putea avea tangenta cat de mica.
ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Llaura
Eu sunt in procesul asta de aplicare pe la universitati..sotul meu are viza de lucru, eu acum depind de el si m-am cam saturat de stat acasa:-) Foarte incurajatoare mesajele voastre, numai ca mie testul GRE mi se pare greu de trecut cu un scor decent...in fine vom vedea curand:-) Vroiam sa spun ca sunt tone de informatii despre admiteri, inclsuvi termenele, formularele etc., dar numai in site-ul fiecarei universitati; eu le-am luat fie de la www.50states.com, fie cautand cu google pur si simplu. Termenele se cam apropie de acuma. Este foarte util de contactat cineva fie din departamentul respectiv, fie de la admiteri; raspund toti foarte prompt si la orice intrebare. Mai e o problema, cel putin pentru mine a fost, pentru ca sunt deja in US, la doctorat si master se cer scrisori de recomandare de la profesori, care pot atesta capacitatea de studiu, de cercetare etc; fiecare universitate are un anumit formular de scrisoare de recomandare, trebuie sa fie in plic inchis si semnat pe lipitura, sa aiba date de contact ca sa poata verifica. Mai stiu ca in ultimii ani se practica si interviul pt admiterea la graduate school, dar stiu numai de la altii, eu inca n-am ajuns in respectiva etapa. Altceva nu mai stiu, dar pe masura ce am sa mai aflu, va tin la curent. Va pup pe toate, Laura.
Da, este adevarat, GRE-ul este greu. Eu am invatat pt. el 2 luni, zi de zi, cate 6-8 ore pe zi. Se cer scrisori de recomandare, dar dc. esti in Ro faci rost, dc. esti in alta tara tb. sa te duci in Ro sau sa e-mailezi profesorii din fac. sau pe cine mai cunosti tu si sa aranjezi sa trimita scrisorile. Se mai cere un eseu in care povestesti care e scopul tau in viata si bla bla. Dc. te sustine un profesor e cel mai bine. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s-a parut GRE Subject tare greu ca era Subject in Chemistry si eu nu facusem multe din chestiile care se cereau (am facut chimie in facultate dar nu ca un chimist) acm 25% din ce se cerea acolo nu facusem nici macra tangential... tot asa a facut si sotul meu ca si cel al lui ruxij, caci si eu am venit mai repede, el nu a facut un scor prea bun la GRE si in plus nici nu avea note mari, asa ca a trebuit sa stea neplatit la carcetare si sa ia cursuri sa dovedeasca ca poate, atuncea chiar ca am avut probleme financiare... pupici, allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Subiectul abordat e foarte incitant. Eu m-am stavbilit in SUA acum 3 ani. Initial am venit ca turist dar acum sunt rezident. In tara am studiat dreptul iar acum as vrea sa continui cu "international business". Inca nu stiu (dupa 3 ani) cum sa fac sa obtin bani pentru scoala.Va trebui sa-mi evaluez diploma ( care nu stiu ce valoare are) si apoi sa aplic la facultate. Voi folosi web-site-urile pe care le-ati recomandat si sunt deschisa oricaror altor idei. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in romania am facut statistica, aici fac procese stocastice.Mi-am schimbat 'directia' cu 180 de grade, dar mi s-a dat o sansa.Sa sti ca s-au uitat la notele din facultate si la ce cursuri am facut!In general se face matematica foarte buna in Ro, deci la capitolul asta nu o sa ai probleme.Dar i-au interesat calificativele...De asemenea cat de bine vorbesti engleza, cat ai luat la Toefl sau la GRE(eu nu am dat examenul asta si sper sa nu-l dau veci ca e tare greu).Depinde mult peste cine dai...Dar sa sti ca e foarte mult de lucru,asa ca sa-ti faci planul ca toata ziua esti pe la scolo.Nu neaparat ca ar trebui, dar sa fii vazuta pe acolo...sa fii interesata,cum ar zice ei,de studiu... Altceva...sotul meu a aplicat prin iarna si a primit raspuns cam in aprilie-mai...am venit cu el, deci am primit viza F2 usor, dar fara drept de munca sau studiu,ca mai apoi sa aplic si eu si sa-mi schimb viza pe F1,adica de student.A trebuit sa vin in tara pentru asta... Te sfatuiesc sa aplici la universitati mai mici si/sau unde exista profesori romani.E o ideea buna, necesara,dar nu suficienta.E chestie de noroc... Daca mai ai intrebari, te rog spune-mi... [flo] Silvia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Este extrem de interesant subiectul vostru! Astfel putem si noi "bursierele din Europa" sa ne dam seama care este situatia vizelor si prin alte parti. Am citit de curind un articol in Nature (Nature 427, 190 - 195 (15 January 2004)) care m-a impresionat, desi auzisem zvonuri de la colegi, care dupa doctorat isi cauta post-docuri in Europa (Anglia). Care e parerea voastra, cum mai e situatia vizelor dupa 11 Septembrie? Si cit de usor vin studenti straini la conferinte in State? Articolul il gasiti la: http://www.nature.com/cgi-taf/DynaPage.taf?file=/nature/journal/v427/n6971/full/427190a_fs.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai sa stii ca au americanii in vizor si pe chinezi ca si posibili teroristi, de ce nu stiu... cert este ca ei nu mai primesc vize nici de studiu... ceea ce nu e cazul cu romanii, care acum primesc vizele mult mai usor ca inainte de 11 sept sotu-meu a primit ambele vize fara interviu! (eu inainte am avut 2 interviuri dintre care la unul evident nu o primisem...).... deci eu cred ca voi ca si romani nu ati avea probleme sa veniti la conferinte sau studii...indiferent de field... asta e doar o parere, nu stiu daca este asa... pupici, http://community.webshots.com/user/allyalex allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...