Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viza de studii - USA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura,am inteles ca dupa 11 septembrie, situatia s-a cam schimbat in sensul urmator:daca esti in SUA si iti expira pasaportul nu trebuie sa mergi in tara sa ti-l schimbe aia ca il trimiti in plic la consulatul ro din Washington si cam in 4-6(!!)luni se schimba.Daca iti expira viza sau trebuie sa o schimbi trebuie sa mergi in tara.Mie asa mi s-a spus si asa am facut.Mai intreaba si pe altii, dar eu in decembrie am fost la ambasada, la interviu, etc...Nu a fost greu sa obtin viza, pentru studiu in general, 99% se da viza, dar interviu tot am dat,adica intrebari de ganul 'ce vei studia?' si mai ales(hahaha!)'ce vrei sa faci cand te intorci in ro?'. te pup,Silvia [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur fetelor care au scris deja ca subiectul e foarte interesant iar "americancele" care dau detalii aici sunt f f dragute, banuiesc ca si timpul lor este limitat si totusi uite ca am aflat multe aici. Si... totusi... am si eu o intrebare, desigur, ca nu se face sa nu profit de amabilitatea voastra, nu?:) GMAT! A dat cineva acest test? Cum e? De TOEFL ma tot interesez pe net si se pare ca nu-i chiar de speriat mai ales ca engleza o vorbesc binisor, oricum mai bine decat germana. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre GMAT? Un site, sau ce pot face sa nu am probleme cu el? Multumesc anticipat! Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea, 1.Multumesc despre informatiile cu viza, sa dea Dumnezeu sa fie cazul sa o schimb si ma duc si eu acasa :-) Am intrebat pentru ca nu ma pricep prea bine, iar birocratiile astea nu sunt chiar mereu la fel, de exemplu si sotului meu ii expira pasaportul si i s-a spus ca la consulat doar autentifica o procura si actele si le trimite singur acasa, nu am fost inca la consulat, dar daca intereseaza pe cineva dupa ce ne ducem va spun. 2. (le pun numere sa fie mai usor de urmarit).Toefl nu e deloc de speriat, dar trebuie sa va duceti pregatite; si eu vorbesc engleza binisor si saptamana trecuta am dat si ma asteptam sa fac mai bine. Toate sectiunile sunt mai lungi decat in Powerprep si asta e noul trick, sa iti testeze atentia. Atentie si concentrare sunt cuvintele cheie, mai mult decat studiatul cartilor, parerea mea:-) 3. Nu stiu nimic despre GMAT, dar ma prepar la GRE. Este un site foarte util, cu forum cu tot, www.testmagic.com, si imi imaginez ca daca e bun la TOEFL si la GRE, posibil sa fie bun si la GMAT. Bafta multa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt LLaura buna, Urmaresc de ceva vreme forumul si mi se pare super interesant si folositor.Voiam sa te intreb ce scor ai luat la Toefl?Si pe mine ma bate gandul sa il dau.Engleza o vorbesc cat de cat bine la nivel conversational,dar au ei niste cuvinte care nu sunt tocmai uzuale si n-am de unde sa le stiu.Tu cum te-ai pregatit? Eu am norocul sa ma duc la un curs de engleza in State la o universitate,cursul de numeste Toeic sau cam asa ceva si dureaza o luna.Ei zic ca daca iei un punctaj bun,nu mai ai nevoie de Toefl la admitere la universitatea lor,dar eu vreau sa aplic si la alte universitati. Si inca o intrebare pentru cine se pricepe;as vrea sa aplic pentru 2005,dar acum sunt abia in anul 3 ,deci cand o sa aplic nu o sa am licenta.Are vreo importanta sau trebuie sa mai astept un an? Scuze daca par prea curioasa,dar sper ca raspunsurile voastre sa ii ajute si pe altii. Numai bine, Lumi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinatache, uite niste adrese care s-ar putea sä te lämureascä in legäturä cu testul GMAT. Si eu am intentionat sä aplic pt. continuarea studiilor inainte de a veni aici si am citit mult despre teste. www.mba.com www.gmac.com www.800score.com www.gmat-mba-prep.com Ai sä vezi cä GMAT este pt. a te inscrie la MBA. Mult succes! [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, Eu am aplicat pentru facultate (undergraduate) cand eram in clasa a 12-a in Romania (deci nu aveam inca bacalaureatul) si mai tarziu pentru doctorat cand eram in ultimul an de facultate in America (deci nu aveam inca 'licenta'). Cand mi-au evaluat dosarul s-au uitat la rezultatele mele de pana atunci, si, dupa ce m-au acceptat, in vara inainte sa ma inscriu le-am trimis si documentele de la facultate care atestau ca am terminat. Cel mai bine este sa iei legatura cu fiecare universitate unde te-ar interesa sa studiezi si sa le ceri lor confirmarea ca este in regula sa trimiti aplicatia in timpul ultimului an de studii, tu urmand sa-ti iei licenta inainte de a incepe doctoratul. Un motiv pentru a mai astepta inca un an ar fi daca te gandesti ca dosarul tau ar deveni intre timp mult mai bun (ai face o lucrare de licenta extraordinara la care ai lua o nota foarte buna/ ti-ar creste media cu notele din ultimul an/ ai lucra intre timp la niste proiecte de cercetare interesante etc.) Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Lumi m-a intrebat ce scor am la toefl, nu il stiu, am luat 213 la listening+structure, iar scorul final nu mi-a venit inca prin posta, au trecut doua saptamani. Dupa cum arata si scorul, nu m-am pregatit in nici un fel, am citit ziare pe net, m-am uitat la televizor si am frunzarit cartea de la Barron's pentru structure. Pentru eseu m-am uitat pe site-ul ala testmagic.com si cam atat. Fetele care sunt deja studente sau au terminat stiu mai bine; eu abia aplic, dar din cat m-am conversat pe email la universitati, nu sunt asa de formalisti cum suntem noi obisnuiti, conteaza mai mult esenta...desigur ca fara diploma de licenta nu te vor inrola la graduate school, dar faptul ca discuti dinainte e chiar foarte bine, denota seriozitate si preocupare, parerea mea...deci nu are sens sa pierzi un an. Va pup, bafta multa tuturor si multumesc pentru informatiile de pe aici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...