Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viza de studii - USA


Recommended Posts

Vai, ce m-ati nimerit! Tinatache, ti-ai gasit omu'! Eu am dat GMAT-ul in octombrie 2003 la Toulouse. L-am dat pe calculator, mi-au dat un scor provizoriu si astept inca rezultatul prin posta. Cred ca s-a ratacit pe undeva ca la universitati a ajuns... Asa. Eu m-am pregatit dupa Princeton Review. Cartea am luat-o din Ro. Au si site cu acelasi nume. Am fost foarte multumita de ei. Tot acolo ai tot felul de optiuni pt gasirea unor universitati si asa mai departe. Celor pe care va intereseaza sa stiti ca se da interviu pt admitere (poate nu la toate, dar se da). La telefon daca nu poti merge acolo... Eu l-am avut pe primul ieri. Diplomele se recunosc in SUA de catre World Education Services in NY (www.wes.org). Sincer va spun ca nu am echivalat nimic si le-am trimis doar transcript of records in romana si franceza (original) si traducerea aferenta in engleza. Fiind in ultimul an, nu am diploma de licenta inca ( se zice ca e "pending"), dar asta nu ma impiedica absolut deloc sa imi depun candidatura. Eu vreau sa fac MBA si de-asta am dat GMAT-ul... Asta dupa ce incepusem sa invat pt GRE [bang] ca asa fusesem sfatuita... Ce nervi am mai tras! Bursele intr-adevar se dau pe baza notelor de la teste, pe baza experientei etc... Au spus-o altii mai frumos decat mine[:D].A! Mai era un site pe care eu l-am gasit extrem de folositor. De fapt asa am gasit universitatile la care sa aplic. Ii spune www.gradschools.com si ai motor de cautare pe domenii, pe state... Cu intorsul in tara pt schimbarea vizei/statului... nu stiu cat e de adevarat. Am auzit si eu povestea, insa am 3 prieteni care au plecat cu viza J1 in vara 2002 si in toamna aceluiasi an si-au schimbat viza in F1 ca s-au inscris la o faculta aiurea. Normal ca nu s-au intors in Ro pt schimbarea asta. Nu stiu detaliile, insa sunt sigura ca nu au fost la Ambasada in Ro. Cam asta aveam de spus... Mult succes si rabdaaaaare cu carul! "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am si eu o intrebare: si-a echivalat cineva diplomele la WES? Si daca da, ati fost multumiti de echivalare? Eu am avut nenorocul sa fac masterul la Iasi in primul an cind a fost introdus, se facea 1.5 ani si se numea studii aprofundate. In anul urmator s-a decis sa se faca o departajare intre studii aprofundate si master, primul sa fie de 1 an si al doilea de 2 ani. Asa ca noi, cu 1.5 ani am fost lasati cu studii aprofundate, in loc de master...Acum problema mea cu cei de la WES este ca ei au echivalat diploma de studii aprofundate doar ca 1.5 ani de graduate school, fara sa precizeze daca a fost acordata sau nu vreo diploma. A mai intilnit cineva situatia asta? Stiti alta frma care face echivalari mai bune? Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga bucluc, cred ca fetele au mai scris despre asta la un alt subiect: poti sa iti schimbi statutul/sa faci prelungire in America fara sa fie nevoie de o noua viza in pasaport, atata timp cat nu iesi din America, dar in momentul in care ai iesit din tara, ca sa poti intra din nou ai nevoie de viza, iar aceasta viza trebuie luata de la ambasada din Bucuresti (inainte de 11 septembrie se putea lua si de la o ambasada SUA dintr-o terta tara, dar acum din cate am inteles este destul de greu daca nu imposibil sa o iei de altundeva decat din tara de origine). [flo] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Pentru mine echivalarea asta la WES e un semn de intrebare; cunosc destul studenti romani la grad studies (ultimul inrolat in fall 2003) si nici unul nu a facut WES-ul pentru admitere. Mie mi s-a parut scump, asa ca am scris la universitatea la care vreau sa aplic (si care are clar precizat in site ca se cere WES-ul) si mi s-a raspuns ca nu trebuie sa-l fac, sa trimit diploma si foaie matricola, pentru ca universitatea are evaluator intern...asa ca eu nu am sa fac echivalarea. Ca si tine, Anca, am si eu diploma de studii aprofundate, la mine este de 1 an (facultatea a fost 5)...asa ca vom vedea cum mi-l considera; nu stiu cat e de important pentru mine, pentru ca ulterior studiilor aprofundate am mai facut un masterat, de data asta de 2 ani. Dintre serviciile de genul asta, WES e cel mai cunosc, mai sunt si altele nu imi amintesc acum, dar sunt de obicei citate in site-urile universitatilor. Va pup pe toate, bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca facultatea iti spune ca nu e nevoie de echivalare la WES sau la altele, atunci e ok.Intr-adevar merge treaba cu evaluatorul intern aici. Inca ceva,daca vreuna din voi lucreaza la vreo firma americana si doreste sa se inscrie la MBA,sunt facultati care nu cer TOefl-ul.Sotul meu e inscris la un MBA (management) si la inceput nu i s-a cerut nici GMAT , nici TOefl.Am inteles ca pentru ca lucreaza d emai bine de doi ani in firma americana, nu mai e nevoie...O fi vreo exceptie , o fi vreo regula , habar nu am!...va zic despre experienta lui. Si nu pot sa ma abtin dar trebuie sa va zic ceva..la cursul de economie manageriala, li s-a dat un test la inceput ca sa isi reamintasca de matematica de genul: x/4-3=7 sau y=3x x=y=20 ca ni s-a facut rau cand l-am vazut...absolut banal.Astept insa sa ma pronunt la sfarsit, ca sa nu zic hop , pana nu am sarit gardul....insa Adi spunea ca era socat ca aia din sala erau terminati si disperati ca trebuie sa se reapuce de matematica...[bang].De aceea zice, daca Rares al nostru asa se va prezenta il trimitem la studii in RO...[bang]...insa revin,astept sa va mai zic mai incolo ceea ce s eintampla..Pentru ca restul cursurilor , nu as zice ca au fost usoare..insa nici grele...cine a facut facultatea in Ro, poate sa fie linistit pe aici.Limba trebuie insa bine stapanita! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, subscriu si eu la ce zice Lai cu statutul si viza. Viza daca o ai, ai implicit si statutul corespunzator ei, iar satutul poti sa-l ai si fara sa ai viza, problema apare cand iesi din SUA si nu te mai lasa inapoi... Deci daca vrei si viza mergi frumusel in Romania la Ambasada SUA si ti-o ceri. Despre examenele super simple despre care vorbea Laura, sunt necesare si se dau studentilor undergrad sa se vada la ce nivel de cunostinte sunt, avand in vedere ca liceul este f prost aicea si culmea sunt si unii imigranti care sunt tot la fel de bine pregatiti (sotul meu a meditat-o pe o fata din Ungaria la matematica si nu intelegea saraca nicicum ce este raza cercului si avea probleme si cu numerele negative si pozitive nu intelegea nicidecum cum vine asta...)... Astfel ei stiu care ce fel de cursuri trebuie sa le dea sa ia si la ce nivel... Eu am avut de nenumarate ori studenti undergrad care nu stiau rezolva o ecuatie de gradul I si erau revoltati ca le dau asa ceva ca nu au facut la curs.... nu va mai spun ca nu stiu elementele chimice pe limba lor cum se scriu... asa ca trebuie sa faci cu ei de la cel mai elementar nivel si treptat sunt adusi la un nivel mult mai bun uneori decat cei din Romania pe cand termina facultatea, asa este sistemul lor de invatamant. Toefl nu este un test greu, trebuie un pic de concentrare si repetata gramatica, iar la eseuri imaginatie si structurare logica si fluenta pe cat posibil, gramatica cat de cat (introducere, comentariu a eventual 2-n idei, posibilitati diferite, chiar complementare, motivarea ideii pt care optezi, sfarsitul-concluzia-)...(mie mi-au dat sa scriu un eseu despre fumatul in locurile publice...si cum pe vremea aceea fumam nu mi-a prea convenit tema [:D], as fi preferat ceva despre poluarea Atlanticului...[:D]) si de ce nu rapiditate la tastare ca timpul e scurtut... pupici si succes, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Am gasit si alte servicii de traducere si evaluare diplome, habar n-am care e mai bun sau mai rau, va pup. Translation and Evaluation Services Additional translation and evaluation services are listed on the National Association of Credential Evaluation Services web site at www.naces.org American Association of Collegiate Registrars and Admissions Officers (AACRAO) One Dupont Circle, NW, Suite #520 Washington, DC 20036-1135 Phone: (202) 296-3359; Fax: (202) 872-8857; E-mail: info@aacrao.org Web: www.aacrao.org *Educational Records Evaluation Service, Inc. 777 Campus Commons, Suite 200 Sacramento, CA 95825-8309 Phone: (916) 565-7475; Fax: (916) 565-7476; E-mail: edu@eres.com Web: www.eres.com *The Foreign Educational Document Service P.O. Box 4091 Stockton, CA 95204 Phone: (209) 948-6549 (translation: Spanish only)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Si eu am facut fizica 5 ani plus acele nenorocite studii aprofundate de 1.5 ani, pentru ca atunci nu exista inca notiunea de master. Si totusi nu au echivalat toate aceste studii ca master...Desi imi spunea cineva care a facut mate 5 ani ca i-a echivalat cei 5 ani de facultate cu master. Deci nu studiase nimic altceva decit cei 5 ani de matematica... Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Eu am lucrat in universitate pana acum 3 luni cand am plecat in state. Studiile aprofundate la vremea respectiva au fost o mare tampenie, din lunga serie de tampenii romanesti din invatamant, imi cer scuze pentru cuvantul cam tare, dar cred ca stiu ce spun. Vesnica pretentie de a reinventa roata. La mine in carnetul de student scria "Studii aprofundate (master)", pe diploma insa nu scrie si master. Legal, in Romania, toti cei care au absolvit facultate inainte de 1994 cand s-a inventat masteratul sau studiile astea aprofundate, au diploma considerata ca "tarie" egala cu cea de master, ceea ce este corect (nimeni nu considera in Romania taria diplomei, asta e alta discutie). Pentru ce iti trebuie WES-ul, pentru graduate studies in US? Hai sa speram ca la universitatea respectiva se vor baza pe logica simpla, si anume: sunt studii dupa licenta, in acelasi domeniu, pe specializare mai ingusta, incheiate cu obtinerea unei diplome. Ah. Exact in acest moment cred ca am inteles problema ta, te temi (sau chiar asa e) sa nu te considere cu certificate, adica ai luat cursuri si atat, fara degree....eu zic totusi ca aici nuanta e ca a existat un examen de diploma cu nota aferenta... Eu am sa merg la risc, prezint diploma asa cum e, as putea sa nu o arat deloc, dar asta inseamna ca mint, plus ca am media 10 pe ea si mi-ar parea rau sa nu o arat. Imi cer scuze adminilor ca am fost cam off-topic, dar m-am enervat:-) Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...