Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viza de studii - USA


Recommended Posts

Lia, multumesc pentru informatii! La mine mai e drum lung pana la momentul respectiv, dar cred ca e bine de stiut cat mai multe inca de pe acum. Ai idee daca la "holder of an advanced degree", degree-ul poate fi in orice domeniu sau au ei o lista limitata de domenii (de ex. numai "hard sciences")? Ma mai intreb in cazul meu la ce high level organization as putea cauta un sustinator, ca de NASA sau un laborator national nu se pune problema, poate la Casa Alba?! [mariaj] Bafta multa in demersurile tale si tine-ne la curent! [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga lai, Din pacate nu sunt prea lamurita in legatura cu diferentele dintre cei cu "hard science" cum spui tu si cei cu stiinte sociale, de exemplu. Ce am povestit eu vine de la avocatul meu. Poti face ceva de pe acum, e bine sa stii ce urmaresti. Poti sa incerci sa ai cat mai multe articole, cat mai multe premii de orice fel, invitatii oriunde, tine orice act in care esti invitata nominal undeva, ti se cer reprinturi de articole, ma rog, tot ce poate fi "de lauda". Sa te ai bine cu profesori si sa iti pregatesti terenul pentru momenul in care vei cere scrisori de recomandare. Ceea ce nu stiu eu pentru domeniile umanistice este de unde ar putea fi scrisorile acelea tip NASA sau NSF. Chiar habar n-am. Tu trebuie sa stii mai bine ce institutii mai inalte sunt in domeniul tau. O fi Casa Alba? Dar ce, NASA nu are sociologi si psihologi? Sau CIA? Cred ca peste cei 5 ani pe care ii mai ai de trecut pana cand poti aplica pt. Green Card iti vei angaja un avocat si el iti va spune exact ce fel de scrisori iti trebuie in cazul tau. Si am uitat sa spun ca in cazul in care nu mergi pe Exceptional Abilites sau Holder of an Advanced Degree/Waiver of National Interest, dar iti gasesti job stabil si compania ta aplica pentru Green Card in numele tau, dezavantajul este ca nu poti pleca de la compania respectiva inainte de a avea aprobarea. Dc. pleci, o iei de la inceput cu alta aplicatie pt. Green Card. Se intampla ca unele firme mai dau si faliment si atunci si aplicatia ta "da faliment", trebuie sa iti gasesti alt job si aceia sa o ia de la inceput pentru Green Cardul tau. Deci dc. ai pierdut sa zicem 3 ani in primul job, compania a dat faliment si tu n-ai inca raspunusul de la INS, o iei iar de la capat cu asteptatul timp de 5 ani, de la noul loc de munca (sa nu mai punem la socoteala stresul gasirii unui nou loc de munca in conditiile in care iti e teama sa nu iti pierzi statusul legal). Apoi, poate nu iti mai convine locul de munca, vrei sa te muti, dar esti legat de maini si de picioare pana la primirea Green Cardului. Numai bine si bafta in toate, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia, Multumesc inca o data pentru informatii! M-am uitat si pe link-ul trimis de cataghe si de acolo se intelegea ca la categoria "extraordinary abilities" poti sa aplici singur, dar la "holder of an advanced degree" trebuie sa aplice angajatorul pentru tine. Oare nu furnizeaza ei informatiile complete acolo sau s-au mai schimbat legile intre timp sau exista o portita ca sa poti totusi aplica singur (cu un avocat) si la categoria "holder of an advanced degree"? Bafta maxima! Lai Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lai, Eu nu m-am uitat pe linkurile date de cataghe, dar m-am uitat pe instructiunile de la I140 si I485 si reiese ca si la holder of an advanced degree poti sa aplici singur. Pe de alta parte, eu cunosc personal cel putin 3 persoane care au aplicat cu avocat la aceasta cateogorie si au si obtinut Green Cardul. De la una dintre aceste persoane am eu acest avocat pe care il folosesc acum. Diferenta dintre extraordinary abilities si holder of an advanced degree consta in faptul ca pentru a doua categorie este necesar sa fii angajat, in timp ce pentru extraordinary abilities nu ai nevoie sa arati ca ai slujba. Asta mi-a spus avocatul textual "you need to be employed". Eu cred ca el stie ce vorbeste si exemplele de reusita pe care le am printre fostii colegi sunt dovada a acestui lucru. Pupici si multa bafta. Si sa ai fun in Mexic :)) Lia
quote:
Originally posted by lai
Draga Lia, Multumesc inca o data pentru informatii! M-am uitat si pe link-ul trimis de cataghe si de acolo se intelegea ca la categoria "extraordinary abilities" poti sa aplici singur, dar la "holder of an advanced degree" trebuie sa aplice angajatorul pentru tine. Oare nu furnizeaza ei informatiile complete acolo sau s-au mai schimbat legile intre timp sau exista o portita ca sa poti totusi aplica singur (cu un avocat) si la categoria "holder of an advanced degree"? Bafta maxima! Lai Lai
ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, neautorizata, cred ca este posibil sa te incadrezi dc. ai multe articole si scrisori de recomandare f.f. tari, de la institutii f. inalte. Si premii la diverse concursuri. Daca s-a scris in vreun ziar despre tine. Altfel, in general cu masterul se merge prin angajator. Oricum pentru Holder of an advanced degree tb. sa ai servici. Eu in locul tau as trimite CV-ul la un avocat si l-as intreba direct dc. te poti incadra la EB-2. Avocatul iti va spune. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va rog mult sa ma ajutati si pe mine.poate ma lamuriti. pe un site-fast web mi se cere GPA- si e 1,2 si 3. am mers pe altul ca sa aflu ce e...da unde ma incadrez eu??? Grade-point average (GPA) The average of grades earned in all courses taken during a term divided by the number of credits. Graduate (1) A person who has successfully completed a program of study and earned the final award (2) as an adjective, refers to post-baccalaureate status. lix lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...