Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Germania-premis de conducere. Pls help!


Recommended Posts

Fetelor din Germania lamuriti-ma si pe mine intr-o problema, pls! Sunt cam de un an aici, m-am casatorit pe 14 august anul trecut si permisul de rezidenta mi-a sosit pe 25 octombrie. Dupa primirea actului de rezidenta am inceput sa ma ocup si de celelalte acte(asigurari, taxe..etc pe numele meu) dar schimbarea permisului de coducere am tot aminat-o pt ca pe 15noiembrie am nascut si nu am prea avut timp de nimic. Acum am sunat la politie si mi s-a spus ca am voie sa circul cu permisul meu timp de 6 luni, iar pt schimbarea lui trebuie sa fac citeva orea de conducere(?!! am permis de la 18 ani!!), sa dau examenul teoretic si cel practic...! Sunt cam derutata, pt ca eu auzisem de la alte persoane de diferite cetatenii care au venit aici ca doar au completat un formular-cererea de schimbare a permisului, au platit cam 300€ si au primit fara probleme permisul german. Voi ce stiti? Eu locuiesc in Sylt, Nordfriesland(poate difera regulile de la land la land?) . Problema e ca locuind pe insula Sylt, politia care elibereaza permisele de conducere nu e aici, trebuie sa merg pe land ca sa zic asa, intr-un alt oras Husum. Si cu bb mic imi vine extrem de greu[bang] Voi cum ati facut? Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alti straini platesc pentru preschimbare, romanii platesc si dau si examen."Acesta e acordul cu statul roman" e raspunsul care l-am primit noi de la politie. [^] Prin urmare, va trebui sa iei cateva ore de conducere (depinde de tine, cat de bine te descurci si de instructor cat e de pretentios) si va trebui sa dai examen. Sotul meu si-a preschimbat permisul anul trecut.A facut doar doua ore de conducere si a dat examenul.Toata distractia ne-a costat cam 500 euro. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a trebuit sa faca un anumit numar de ore si sa dea din nou testele desi avea carnet de mai mult de 10 ani. E in functie de cetatenie, am o prietena din SUA care si-a schimbat numai actul in sine si a costat-o 8 euroi, cunoscuti indieni si bulgari au avut de dat inca o data testul. Iti tin pumnii. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin aceeasi poveste. Cu carnetul de conducere romanesc nu am putut conduce decat sase luni, dupa care am dat din nou examenul teoretic si cel practic. Am luat doar doua ore de conducere, ca sa ma obisnuiesc cu masina, cam junghi ea de fel, iar teoria am dat-o in limba romana. Se pot procura testele , iar la examen nu e nici o problema pentru ca grilele sunt aceleasi ( nu conteaza limba). Acum am doua carnete de conducere si cel romanesc si pe cel german. Chiar daca am avut probleme cu autoritatile care doreau sa-mi retina carnetul romanesc, nu au avut nici un argument pentru ca nu exista specificat in lege ca au dreptul sa o faca. Imi pare rau pentru tine ca va trebui sa dai din nou examen. E greu cu un BB mic, dar multa putere si succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt raspunsuri fetelor[flo] Vai de mine si de mine...[bang][bang][bang] Am tot sperat ca n-a inteles ala bine la telefon si poate alta e situatia..dar vad ca asa sta treaba[:(] Si daca o sa am noroc de masina cu schimbator manual sa vezi ce emotii..In Romania am avut asa dar aici, conducind numai cu schimbator de viteze automat m-am dezobisnuit. Va mai bat la cap cu o intrebare: Cum sunt chestionarele? Adica cam cite intrebari au si cit e max sa gresesti din ele? E bun ca le pot avea dinainte, e mare chestie. Si mai am noroc ca pot da in lb romana, asa mi s-a spus. Ca nu stapinesc asa de bine lb germana. Vorbesc fluent engleza asa ca daca cumva nu se poate in romaneste din nu stiu ce cauze, macar pot alege enleza. Si mi s-a mai spus ca imi trebuiesc o groaza de acte printre care si permisul romanesc tradus in germana de un traducator autorizat, cu toate ca e de tip nou si scrie si in engleza si franceza. La ce naiba au mai fost facute si in engl/ fr daca nu e luata in considerare chestia asta..?! Si cum traducatorul oficial e in Hamburg la 220km de mine..chiar e super buna situatia asta[bang] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru a facut permisul anul trecut, a decurs asha: am cumparat chestionarele de examen in limba romana, in limba romana a dat shi examenul teoretic, a luat fara nici o greseala, shi pot sa-tzi spun ca nu s-a omorat cu invatzatu, a facut testele odata, shi atit. Apoi a facut in total 8 ore cu instructorul, pt. ca ala sa-i arate la ce se uita examinatorii aici, shi sa vada cum conduce pe autostrada, shi a luat permisul fara nici o problema. Ai grija ca daca te prinde cu mashina dupa ce trec cele 6 luni, eshti pasibila de amenda contraventzionala, shi te pasc aproximativ 6 puncte in Flensburg, cind o sa-tzi iei permisul, plus amenda care e pe undeva pe la 500,- EUR. Deci nu-i de joaca cu ashtia. Chestionarele in lb. romana le primeshti de la orice shcoala de shoferi, ei le vind in orice limba. Corinna, Andreas, Alexandru shi fasolicu mic http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga
Si mi s-a mai spus ca imi trebuiesc o groaza de acte printre care si permisul romanesc tradus in germana de un traducator autorizat, cu toate ca e de tip nou si scrie si in engleza si franceza. La ce naiba au mai fost facute si in engl/ fr daca nu e luata in considerare chestia asta..?! Si cum traducatorul oficial e in Hamburg la 220km de mine..chiar e super buna situatia asta[bang] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Sotul meu si-a tradus permisul la ADAC. Eventul intreaba si acolo, poate ai noroc, desi stiu ca nu la orice filiala ADAC se poate. Si inca o chestie mai vroiam sa-ti spun: ai grija sa dai examenul in interiorul termenului de doi ani de la venirea in Germania.Daca depasesti acest termen, nu e suficienta preschimbarea si va trebui sa faci scoala din nou! Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi in bayern e asa: 1. ai voie sa conduci cu permisul romanesc 6 luni 2. daca in cele 6 luni iti si anunti carnetul la polizie si te inscri la curs de sofat ( sa fi inscris nu musai sa si incepi), scapi cu cateva ore, depinde si de instructor, si mai dai teoria 3. daca ti-ai anuntat carnetul, atunci la obtinerea carnetului german, ti se ridica cel romanesc 4. daca nu iti anunti carnetul, si vrei sa faci cursul il faci normal, chiar daca esti in cele 6 luni, cu precizarea ca le poti tine pe amandoua 5. daca conduci dupa cele 6 luni, risti amenda si ( asta a patit prietena mea), la cererea de cetatenie i s-a respins pe acest motiv: incalcarea legiilor statului german. M-am gandit ca poate o fi avut ea ghinion, dar am intrebat si la un instructor si la politie si am primit acelasi raspuns. Cu mentiunea: e mai frecvent in cazul cet. romani, caci nu stiu ce pact au facut ro. cu nemtii. Exista etnii cum ar fi turcii, care nu au nevoie de nici un test, fie el practic fie el scris, pt. obtinerea permisului german, dar li se ridica cel din tara de provenienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivul e asta: in 90-92 au venit in Germania romani cu permise de conducere false, dar false nu contrafacute, ci vandute de politzishti de la serviciul de permise pe valuta, unor persoane care nici nu avusesera permis, shi care in Germania au facut abateri grave shi accidente. Shi cind multzi cind au fost stranshi cu usha au recunoscut ca aveau permisul din romania fara a fi dat examen, sau a fi facut shcoala de shoferi. Eu am venit in `90 shi aveam permis de la 18 ani shi mi sa recunoscut fara nici un examen! Deci faptul ca romanii trebuie sa sufere acuma este datorat dragilor noshtri compatriotzi, care pe unde pot ne fac de cacao! Corinna, Andreas, Alexandru shi fasolicu mic http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga Va mai bat la cap cu o intrebare: Cum sunt chestionarele? Adica cam cite intrebari au si cit e max sa gresesti din ele? E bun ca le pot avea dinainte, e mare chestie. Si mai am noroc ca pot da in lb romana, asa mi s-a spus. Ca nu stapinesc asa de bine lb germana. Vorbesc fluent engleza asa ca daca cumva nu se poate in romaneste din nu stiu ce cauze, macar pot alege enleza.
Nu stiu daca mai tin exact minte, cred ca sunt in jur de 30 intrebari, in schimb nu e ca in tara unde aveai voie sa gresesti un anumit numar de intrebari ci aici fiecare intrebare are un anumit grad de dificultate si parca ai voie sa gresesti 9 puncte, cum insa cele mai multe intrebari au grad de dificultate 4, nu prea poti gresi mai mult de 2, daca ai noroc poti gresi 3 intrebari de 3 puncte. Asa ca din punctul asta de vedere e mai strict. Testele ar fi bine sa le parcurgi de 2 ori pentru ca sunt destul de multe diferente fata de ce am invatat noi la teorie. La examen atat mie cat si sotului ne-au picat 2 intrebari care nu erau in teste, intrebarile respectiva n-au fost insa prea dificile si n-au ridicat nici o problema. Cat despre orele de condus, vezi si tu in functie de locul unde dai examenul, eu de ex. am avut multe strazi cu restrictie de 30 unde se aplica mai peste tot regula prioritatii de dreapta dar in orasul vecin sunt chiar strazi unde se circula normal(50 km/ora) si pot aparea stradute unde e valabila prioritatea de dreapta. Asa ca ar fi bine sa faci macar 2-3 ore si eventual sa-l intrebi pe instructor cam care e traseul preferat al examinatorilor si sa-l intrabi unde sunt chichite de genul celor care ti le-am spus mai sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...