Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Germania-premis de conducere. Pls help!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
peca Posted - 20/01/2004 : 16:14:19 la noi in bayern e asa: 1. ai voie sa conduci cu permisul romanesc 6 luni 2. daca in cele 6 luni iti si anunti carnetul la polizie si te inscri la curs de sofat ( sa fi inscris nu musai sa si incepi), scapi cu cateva ore, depinde si de instructor, si mai dai teoria 3. daca ti-ai anuntat carnetul, atunci la obtinerea carnetului german, ti se ridica cel romanesc 4. daca nu iti anunti carnetul, si vrei sa faci cursul il faci normal, chiar daca esti in cele 6 luni, cu precizarea ca le poti tine pe amandoua 5. daca conduci dupa cele 6 luni, risti amenda si ( asta a patit prietena mea), la cererea de cetatenie i s-a respins pe acest motiv: incalcarea legiilor statului german. M-am gandit ca poate o fi avut ea ghinion, dar am intrebat si la un instructor si la politie si am primit acelasi raspuns. Cu mentiunea: e mai frecvent in cazul cet. romani, caci nu stiu ce pact au facut ro. cu nemtii. Exista etnii cum ar fi turcii, care nu au nevoie de nici un test, fie el practic fie el scris, pt. obtinerea permisului german, dar li se ridica cel din tara de provenienta.
Draga Peca, imi pare sincer rau ca trebuie sa te contrazic vehement la punctele 3 si 4. In primul rand tin sa mai precizez o data ( poti citi si in mesajul anterior) ca eu nu am mai facut scoala de soferi inca o data in Germania ci am luat doar doua ore de sofat si am dat teoria si practica (in decursul primelor sase luni de rezidenta). Nu este adevarat ca ti se ridica carnetul romanesc in momentul in care il ai pe cel german. Este o aberatie. Legea spune ca daca cetateanul strain este de acord sa dea carnetul din tara natala autoritatilor, o poate face, dar nu este obligat de nimeni. nemtii se bucura sa aiba carnete de conducere straine, originale, ca sa le poata depista prin comparatie pe cele false. Si mie au incercat sa-mi ia carnetul romanesc si mi-au aratat intr-o carte de legi, o lege cu numarul X (nu mai stiu ce numar avea) si au vrut imediat sa-mi ia cartea din fata. Am cerut politicos sa citesc legea (nu se asteptau sa stiu atat de bine germana) si in ea nu scria nimic de vreo obligativitate a predarii carnetului, totul era benevol. Autoritatilor, le e frica de faptul ca multi straini cu doua carnete, pot prezenta orice carnet vor ei (cu exceptia Germaniei) si asa daca li se retine unul dintre ele, pot conduce cu celalat (de exemplu in Romania). Dupa cum bine stii, statul Bayern e mai cu mot decat celelalte si in fiecare coltisor intunecat si parasit domina alta lege, dar te sfatuiesc inainte de a crede ce-ti spune cineva de la autoritati, mai bine verifica si citeste daca e asa sau nu. Eu nu ma mai iau dupa ce imi spun ei, ci ma verific mai intai. Nu e nici o contraventie sa nu-i crezi. Succes pe viitor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga Si daca o sa am noroc de masina cu schimbator manual sa vezi ce emotii..In Romania am avut asa dar aici, conducind numai cu schimbator de viteze automat m-am dezobisnuit. Vikinga& bb Aldo
Mie mi-a spus cineva ca in Germania se poate lua permis numai pentru masini cu schimbator automat - adica scrie pe permis ca poti conduce numai masini cu schimbator automat. Eu am aflat prea tarziu, ca daca stiam la timp, alegeam optiunea asta. Mult succes! dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi se pare corect sa mi se retina permisul romanesc. Am sa le cer si eu sa-mi dea sa citesc unde specifica legea asa ceva in caz de o vor face. Foarte bine ca mi-ati spus chestia asta. Ei bine de astazi incep marea nebunie cu cel carnet de conducere..nu imi e asa de teama de teste ca o sa ma descur eu(cred!), dar asa de greu imi vine sa fac lucrurile astea acum cu un bb de 2 luni[bang]. Ce nervi am ca trebuie sa trec prin povestea asta drept acum..[:(] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga
Nici mie nu mi se pare corect sa mi se retina permisul romanesc. Am sa le cer si eu sa-mi dea sa citesc unde specifica legea asa ceva in caz de o vor face. Foarte bine ca mi-ati spus chestia asta. Ei bine de astazi incep marea nebunie cu cel carnet de conducere..nu imi e asa de teama de teste ca o sa ma descur eu(cred!), dar asa de greu imi vine sa fac lucrurile astea acum cu un bb de 2 luni[bang]. Ce nervi am ca trebuie sa trec prin povestea asta drept acum..[:(] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Vikinga, Sotului meu nu i-au luat permisul romanesc, asa ca acum are 2. Cristina si gemenutele -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O aprob pe Yasmine, testele nu sunt grele, si primesti la examen intrebari identice cu cele din teste, asadar 10-15 ori testele facute, sanse garantate de reusita, sint mai usoare decit in Romania, cel putin asa mi s-au parut mie, si eu le-am comandat in lb. romana, la vremea respectiva in 2000, eram inca la Deutschkurs si nu stapineam limba germana. Atunci am platit cam 500 DM cu totul, pina in 10 ore de conducere, formularele de teste in lb.rom. vreo 100DM, scrisul parca 50 DM si ex. practic. costa mai mult vreo 200-300 DM era pe atunci; dar preturile au cam sarit..... Permisul din Romania il am si acum nu mi l-a retinut nimeni, dealtfel pe cel german scrie la unul dintre puncte nr.12 Beschränkungen, Zusatzeingaben sta seria carnetului din Romania, si-mi pot imagina ca difera de la Land la Land. Eu locuiesc in NRW. Sper sa te ajute cu ceva cele relatate.... toate cel bune narcisa 38 sapt. & Patrick 1 an si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu au mai vrut sa-mi dea carnetul romanesc inapoi, le-am argumentat ca acela e un document perfect valabil si nu au dreptul sa-mi retina actele legale si valabile atata timp cat eu sunt cetatean roman. Cred ca depinde foarte mult de persoana de la serviciul carnete de conducere. Mie prima data mi-au spus ca nu imi trebuie traducere dupa carnetul romanesc, dupa aceea ca-mi trebuie si mi l-au retinut ptr. a fi verificat de cei de la politia criminala.In acest timp cat permisul e acolo, primesti o copie legalizata de ei. Mult succes si sa ne mai scrii ce faci cu examenul si cum te descurci. Pupici Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o lege referitoare la schimbarea permiselor de conducere, acolo spune clar ca permisul anterior trebuie dat in momentul in care ti se inmaneaza noul permis german: Der Führerschein ist nur gegen Abgabe des ausländischen Führerscheins auszuhändigen. Die Fahrerlaubnisbehörde sendet ihn über das Kraftfahrt-Bundesamt an die Stelle zurück, die ihn ausgestellt hat, wenn mit dem betreffenden Staat eine entsprechende Vereinbarung besteht. In den anderen Fällen nimmt sie den Führerschein in Verwahrung. Er darf nur gegen Abgabe des auf seiner Grundlage ausgestellten inländischen Führerscheins wieder ausgehändigt werden. In begründeten Fällen kann die Fahrerlaubnisbehörde davon absehen, den ausländischen Führerschein in Verwahrung zu nehmen oder ihn an die ausländische Stelle zurückzuschicken. Link-ul: http://www.strafzettel.de/index.html?/content/887.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...