Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Germania-premis de conducere. Pls help!


Recommended Posts

Am vorbit atunci cu cei de la Kriminalamt din München si si ei mi-au spus ca aceste carnete romanesti sunt retinute doar ptr. colectia lor si nu trimise inapoi in Ro. In al doilea rand de idei, nimeni nu are voie sa-ti retina pe termen nedeterminat un act valabil emis de statul unde esti cetatean, fara vreo recipisa de predare-primire in schimb. Eu ma intreb oare, daca ma voi intoarce definitiv in Ro. vreodata, cum ramane cu carnetul de conducere romanesc, sau cum reactioneaza politistii romani (care nu prea stiu germana) cand te vad cu buletin de Ro, masina de Ro si carnet de Germ. Nu cumva e vreo aberatie in toate legile astea interne si internationale?!?!. Chiar tu scriai, draga osolita, ca in cazuri bine argumentate se face abstractie de la acest paragraf de lege. Poate am reusit sa le argumentez, in asa fel incat nu au mai avut ce comenta. Ce am citit eu acum trei ani, a fost ca ei nu au voie sa-ti ia carnetul romanesc decat cu acordul posesorului, altfel nu. Eu oricum am invatat sa nu dau nici un act din mana nici macar cand mi-l cere politia la control; il prezint, da, adica il arat, dar nu il dau. Poate gandesc eu mai altfel decat majoritatea dar sunt de parere ca ce-i in mama nu-i minciuna si daca mi se va spune ca va trebui sa predau ceva la autoritatile romanesc o voi face eu si nu un micut Beamte de la vreun birou. Nici macar la biroul de la autoritatile ptr. straini nu stiu de retinerea vreunui act romanesc. Cu respect (si un pic de incapatanare - scuze daca am suparat sau jignit pe cineva) Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dar daca permisul romanesc imi expira ( e doar 5 sau 10 ani valabil) si mai apare vreo lege ptr. adunarea unor bani si nu-ti mai recunosc scoala de soferi facut in Ro acum cativa zeci de ani, ce faci atunci?!?! Sincera sa fiu nici nu ma intereseaza, am amandoua carnetele, nu sunt singura pe lunea asta, sau in tara asta cu doua asa ca nu stiu de ce mai imi fac griji. Ce ma intriga pe mine este faptul ca fiecare orasel cu legile lui sau cu interpretarea proprie a legii. Toate cele bune Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am sa va tin si pe voi la curent cum va fi in cazul meu. Adica daca o sa mi se retina sau nu carnetul romanesc. Si eu as prefera sa la tin pe amandoua. De condus cu alt fel de carnet decit cel romanesc acasa nu e problema. Fratele meu are cetatenie romana dar carnet de conducere italian si nu a fost nici o problema in Ro. Dar si el a preferat sa le aiba pe amindoua pe viitor ca ii era frica ca nu cumva vre-un politai de-al nostru sa nu i-l retina cu sau fara motiv, pt ca in Italia ar fi fost mort fara masina. Si ca sa evite problema asta pe viitor, si-a schimbat in Romaia carnetul vechi. In Italia nu i s-a retinut carnetul romanesc cind si l-a schimbat, asta a fost acum 11 ani. Multumesc de raspunsuri:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@roxanak, eu nu te contrazic, tu ai trecut deja prin asta, dar astea au fost lamuririle pe care le-a primit sotul, cand s-a intresat pt. mine. ...daca fac in cele 6 luni si vreau sa nu fac curs intreg, atunci anunt carnetul romanesc/ dovada ca stiu deja sa conduc/ mai fac cate ore considera instructorul ca e necesar....dar la obtinere mi se ridica cel romanesc: de lege eu nu stiam nimic/ si nici el/ si banuiesc ca nici politistul nu avea interes sa ne spuna, mai ales ca a vazut ca noi nu pomenim de asa ceva daca fac dupa cele 6 luni....pot sa declar eu carnetul ca ei il iau ca nevalabil pe teritoriul statului german din cauza expirarii celor 6 luni, ...trebuie sa fac curs normal....si imi pastrez cel romanesc asta a fost cam prin februarie- martie 2002. dar oricum e bine de stiu..ce e cu legea aia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...