Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Recommended Posts

mamå fetelor.. mai intru si eu pe la voi chiar daca nu sunt la slabit... si ce papa bun faceti... sunteti experte... imi lasa gura apa in fata calculatorului... si cu salata aia aia de brocolii.... trebuie sa o fac si eu curand sa stiu daca-i aduceti asa mari elogii pe degeaba... Pupicurii!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O sa ma luati la fugarit,da-s pregatita![fuga]Io am facut salata de broccoli ieri si nu-s asa incantata. 1.nu-s mare fan broccoli si 2.mi-a iesit amaruie[bang] E bunisoara,dar gustul ala amarui....Oare pt.c-am taiat ceapa de sambata si-am amestecat-o (de lene) cu broccoli a doua zi?O fi stat prea mult??? [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Veve
O sa ma luati la fugarit,da-s pregatita![fuga]Io am facut salata de broccoli ieri si nu-s asa incantata. 1.nu-s mare fan broccoli si 2.mi-a iesit amaruie[bang] E bunisoara,dar gustul ala amarui....Oare pt.c-am taiat ceapa de sambata si-am amestecat-o (de lene) cu broccoli a doua zi?O fi stat prea mult??? [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Mie nu mi-a iesit absolut deloc amaruie, nu stiu ce sa-ti zic...s-ar putea sa fie totusi ceapa de vina. Adica ai taiat ceapa sambata, ai amestecat-o duminica si ai facut/mancat salata luni??? hihihihi Nici eu nu sunt fan broccoli, dar asta mi-a placut. [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VALENTINA, TEO - multumesc pentru informatiile legate de orez/paste. Si as mai indrazni sa va intreb apropo de painea integrala. Eu tot ce vad in magazine drept paine integrala este facut din faina alba! Asa ca nu cred ca mai ramane ceva "integral" la ea. Cred ca o fac ca pe cea obisnuita si ii adauga apoi seminte, sau asa ceva... Asa ca drept urmare nu am mai pus gura deloc pe paine de cand am inceput regimul... Eu am facut o crema de legume cu praz, patrunjel, telina, dovlecel si rosie, dreasa cu ou si smantana. Am citit in carte ca ai voie sa pui o lingurita de smantana cand o mananci, asa ca m-am gandit ca e totuna daca o dreg, corectati-ma daca gresesc... A iesit excelenta si tine bine de tot de foame. Apropo de smantana, cum e treaba de fapt? E glucido-lipidic? Se poate consuma in cantitati mici? Ca eu sunt mare amatoare de smantana si as vrea sa stiu daca trebuie sa o elimin din alimentatie sau nu... Desertul cu mousse abia astept sa il incerc, dar intrucat abia am inceput de o sapt regimul cred ca mai dureaza vreo 2 luni [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teo ciocolata pe care am mancat-o nu a influentat cantarul, dar nici ca ma mai ating de dulce. Azi am in program supa de vacuta + omleta, si diseara o salata asortata. fetelor a postat Scarmanus la supe/ciorbe o supa de chimen.Mi-e o pofta de mor, dar ia spuneti si voi daca merge la Montignacul nostru.
quote:
La o oala de 2 litri aveti nevoie de radacinoase date pe razatoare (morcovi, patrunjel, pastarnac, etc.) pe care la caliti intr-un pic de ulei. Adaugati 3- 4 linguri de chimion spalat bine in prealabil si lasati-l sa se caleasca un pic. Adaugati apa cam la 3/4 din oala si lasati sa fiarba la foc mic, pana scade nitel si legumele si chimionul au lasat toata aroma in supa. Faceti o ingrosala mica (optional) din putin ulei si o lingura de faina, stinsa cu supa. Strecurati supa de chimion si radacinoase. E gata. Se serveste cu smantana si crutoane de paine.
Normal ca nu punem ingrosala si nici nu mancam crutoane.Intrebarea mea e legata de morcovi.daca tot ii scoatem, putem manca supa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kehleyr, eu zic ca smintina e glucidica doar (m-am uitat pe cutie shi la 100 gr. produs sunt 50 gr. glucide shi 2 gr. lipide). in orice caz, shtiu ca la carte scrie ca potzi minca dar fara sa exagerezi (potzi pune 1 lgtz. in supa de legume - fibre-) Supa ta pare OK, iar despre piine eu nu cred ca e integrala in Ro, orice-ar zice oricine/ am intzeles ca a fost un scandal cu piine asha-zis integrala care era colorata ca sa para neagra. Asha ca shi eu am renuntzat la piine, in schimb am cumparat griu integral expandat Claudia, eu am cartea in sertar la birou, ma uit tot timpul pe ea, asha ca potzi sa ma intrebi ce vrei; cine glucidice: de evitat cu strictetze sa maninci lipide (de la sine intzeles, nu?! [:D]) 1. legume verzi 2. orez neprelucrat, paste integrale (de verificat sa nu contzina, sub nici un motiv, materii grase)- cu sos de roshii, busuioc/ fara brinza! - eu am mincat cu brinza 0% grasimi - 3. fasole (boabe) - cu sos de brinza de vaci 0% 4. linte (cu sos de brinza de vaci tra-la-la) - nu shtiu cum e, n-am auzit in viatza mea de sosul asta Dar atentzie: fara unt, margarina, ulei sau alte grasimi animale. Idee pt. cina glucidica: - supa de legume (fara unt sau smintina) - orez neprelucrat cu sos tomat - salata (fara ulei, cu lamiie) - brinza de vaci/ iaurt 0% grasimi - vinete umplute cu piure de ciuperci shi brinza de vaci tra-la-la 0% Montignac zice ca: - cina glucidica este recomandata celor care sunt siguri ca nu vor face nici o greseala. Daca faci cea mai mica eroare - totul e compromis. De aceea, el recomanda ca cina, ca shi prinzul, sa fie proteino-lipidica. - este preferabil sa renuntzam in faza I chiar shi la pastele integrale/ linte/ fasole boabe/ sa le lasam mai bine pt. faza II - despre pepenele galben: "sa fie evitat la inceputul meselor [adica inainte de masa cu cel putzin 1/2 ora, cred, nu?!], pt. ca provoaca o secretzie mica de insulina susceptibila de a <capta> dupa aceea lipidele din felul principal" MULT SUCCES, FETELOR ! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica eu zic ca merge sa maninci supa,fara crutoane,faina si morcovi.Nu vad sa contina alte glucide,nu stiu chimenul ce contine dar nu cred sa fie glucidic. Azi: 2 portocale ciuperci calite cu mujdei mincare de fasole verde+castraveti murati Miine as incerca salata care a postat-o Simona,dar mie nu-mi plac brocolli,pot sa o fac cu conopida? Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...