Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Recommended Posts

M-a pus nevasta-mea, sa-i caut subiectul.. sa-i copiez retzetele.. Am cautat de am innebunit, "La Bucatarie"... Ce cauta subiect cu retete de mancare la interzis barbatilor ? [:D].. Ciudate si intortocheate mai sunt caile fumeilor.. bine ca l-am gasit, sa ma lase in pace [:D] Cu respect, Florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am inspirat de la voi si am compus meniul pentru azi: dimineata: musli (fara zahar in compozitie) cu lapte Parmalat 0.1% pranz: Pui la rotisor+ ciuperci umplute cu putin cascaval ras (la cuptor)+ salata de castraveti seara: faimoasa salata de brocoli, pe care o voi face cu cremvusti de pui in loc de sunca afumata; sper sa iasa bine, ca mie imi place brocoli. Si o voi manca alaturi de o salata de varza. Sa-mi ziceti daca gresesc undeva. Dimineata aveam 59kg, sa vedem daca functioneaza si la mine Montignacul asta! Voi fi la raport in fiecare zi. Fetele care au si cartea cu Retete Montignac, merita sa o cumpar si pe aia, sau sunt numai retete exotice, imposibil de facut in Romania? Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat prima zi de Montignac cu bine, fara abateri. Sa dea Domnul sa pot continua si sa se vada ceva rezultate! Salata de brocoli a iesit super, a apreciat-o si sotul meu, care nu prea e fan brocoli! Singura chestie e ca nu prea poti manca multa asa goala, fara paine, daca as fi avut dreptul la putin graham, ar fi fost si mai bine...Cred ca am mancat vreo 3 linguri din ea, si cum nu prea ma saturasem, am mancat apoi si un iaurt mic cu 0% grasimi. Sper sa nu fi gresit...Am recitit azi si cartea, sa-mi reimprospatez in memorie principiile de baza... Voi de ce nu mai scrieti? Astept sa-mi mai ziceti ce rezultate mai aveti si ce mai mancati... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura T
Am terminat prima zi de Montignac cu bine, fara abateri. Sa dea Domnul sa pot continua si sa se vada ceva rezultate! Salata de brocoli a iesit super, a apreciat-o si sotul meu, care nu prea e fan brocoli! Singura chestie e ca nu prea poti manca multa asa goala, fara paine, daca as fi avut dreptul la putin graham, ar fi fost si mai bine...Cred ca am mancat vreo 3 linguri din ea, si cum nu prea ma saturasem, am mancat apoi si un iaurt mic cu 0% grasimi. Sper sa nu fi gresit...Am recitit azi si cartea, sa-mi reimprospatez in memorie principiile de baza... Voi de ce nu mai scrieti? Astept sa-mi mai ziceti ce rezultate mai aveti si ce mai mancati... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Laura, cu iaurtul la sfirsitul cinei de ieri ai cam dat-o in bara, in rest a fost super; iaurtul 0% grasimi este un aliment glucidic, iar tu l-ai mincat dupa o cina lipidica. In general,iaurtul 0% grasimi se consuma cu piine/paste integrale/legume, in nici un caz cu carne (grasimi). MULT SUCCES IN CONTINUARE, FETELOR! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ionela-roxana
Merci mult de raspunsuri! Mai exista o carte cu retete Montignac dar contine foarte multe ingrediente dubioase , deci nu o prea pot folosi! Dim:cereale si iaurt Amiaza ;ciorbita de salata verde ,friptura cu garnitura de legume si ciuperci seara;vinete ,telemea si iaurt E bine ? Corectati-ma daca gresesc! Iaurtul se poate manca oricand? Ce ziceti de cremvursti?Dinaia buni ca pe vremea lui ceausescu? Ione` www.saracut.go.ro
Ione, cred ca la faza cu vinetele, telemeaua shi iaurtul - telemeaua trebuie sa fie, de fapt, brinza de vaci cu tra-la-la 0% grasimi.Ma gindesc ca telemeaua are grasimi shi nu merge cu iaurt. MULT SUCCES, FETELOR! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by livia
... am gasit ciocolata cu cacao 70-80%cacao dar are zahar...este permisa?Am mai gasit ciocolata dietetica cu continut peste 50% cacao,nu crezi ca este mai buna fiindca nu are zahar? Montignac considera continutul de zahar in ciocolata cu >70% cacao foarte mic, deci permis, eu cel putzin asha am intzeles . Si inca o intrebare...am facut crema de lapte(0,1 grasimi)cu zaharina si pudra de pudding cu cacao fara zahar si alta cu gelatina vegetala si zaharina,arome-au iesit asa buneeeee,sunt permise? da-ne shi noua retzetea de cremade lapte; multzumim mult Daca pudra de pudding avea faina sau amidon (shi majoritatea celor din comert au) - n-a fost buna, chiar daca nu avea zahar ! [:D] Multumesc mult de raspuns!!! pupicei livia
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cred ca trebe sa-mi cumpar alt cintar!Al meu sigur nu merge bine![bang]Cum naiba n-am mai slabit deloc,desi eu am mincat corespunzator: Duminica: lapte degresat friptura cu salata de varza acra aseara nimikuta! Azi : ou fiert,cascaval ciorba de pui,ostropel de pui salata verde cu ton si castraveti Poate sunt in perioada de stationare???Lasa ca va anunt eu ce si cum. Spor la slabit! [pup] Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, Dupa cum am spus si la 'Cum slabim', la mine azi e prima zi de Montignac. Deci: mic dejun - portocala, apoi iaurt 0% cu fulgi de griu, cafea decof.; pranz- ciuperici la cuptor + cascaval; seara - branza cu rosii. Am citit cartea pe toate partile, sper sa nu gresesc. Pupici si spor, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joxy[:-)))], vezi ca este un subiect si la in bucatarie, "retete montignac". Aici postam mai mult ca sa ne corectam una pe alta daca mancam ce nu trebuie. [:D] Asadar, weekendul a trecut, brocoli nu am gasit, in sellgros nu avea decat un amestec dubios care avea si morcov si pana mi-am dat seama ca pot cumpara si proaspat nu numai congelat plecasem deja din magazin.[bang]. Nici gulii nu am gasit [bang], desi am rascolit tot oboru'. Dar nu-i minic. Ramane pe saptamana viitoare. Nu va mai spun ce am mancat in acest sfarsit de saptamana ca spuneti ca sunt neserioasa[:I], enumar doar asa in treacat: ciocolata (Dumenzeu stie cat la suta cacao ca d-aia de peste 70% iar nu am gasit - cred ca nu stiu eu unde sa ma uit), iaurt cu piersici [pofta], fructe de-a valma si inainte si dupa masa... Dar de azi schimbam foaia: dimineata lapte 0.1% cu fulgi, la pranz 2 portocale si dupa vreo ora o friptura sau ceva cu carnita, iar diseara varza calita cu piept de porc.[pofta] De-abia astept. Mihaela, esti ca la carte! [bis] Teo, eu cred ca te inseli in ce priveste iaurtul la sfarsitul mesei. Din cate imi amintesc eu in faza I, montignac il da drept desert. Si tot din amintiri spun asa: iaurtul nu este pe picior de egalitate cu laptele dulce adica nu este glucido lipidic ci cel mult lipidic. Faptul ca laptele dulce este glucidic se datoreaza zerului care este eliminat la branzeturi sau transformat la iaurt. Eu asa am tinut minte. Nu este asa? In concluzie eu cred ca putem manca iaurt, indiferent de care gras su degresat in combinatie cu alimente lipidice. Iar in combinatie cu glucide numai iaurt degresat. Oricum, diseara ma documentez la sursa ca sa fiu absolut sigura si va zic. Multa bafta! [pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...