Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Recommended Posts

si eu cred ca e voie sa mincam paste integrale sau orez brun cu legume. ieri: dim – 2 grîu expandat + iaurt 500 ml. 0%; cafea cu zaharinã prinz – supã de legume 500 ml. (telina, praz, dovlecei, pastirnac, roshii, patrunjel) 16,00 – 3 felii parizer + cîteva mãsline umplute cu ardei 18,30 – 1 mãr 21,00 – paste integrale + sos roºii azi: dim: pîine integralã prinz: supa de legume, orez brun cu legume (praz, roshii si ardei kapia) MULT SUCCES, FETELOR ! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna,frumoaselor! Am poposit si eu prin zona,vreau sa ma apuc de Montignac,dar pana nu lamuresc mai multe chestii nu incerc..sincera sa fiu,am citit cam jumatate din carte si am multe nelamuriri [bang] [bang] ..imi puteti raspunde la ele,va rooog?!?! De exemplu,Montignac spune ca si uleiul de floarea-soarelui scade colesterolul,asta inseamna ca este permis?In faza e permisa fasolea uscata-se poate consuma fara griji? Tonul sau sardinele din conserva presupun ca sunt in ulei de fl-soarelui,nu m-am uitat..sunt permise? Si foarte important..produsele din soia-tofu,mezeluri vegetale,lapte etc sunt permise in faza 1? Asa..unde gasiti voi telemea si branza cu 0% grasime?Urda e buna? Singurul produs lactat cu 0% grasime pe care l-am gasit este iaurtul dietetic de la Napolact. In meniurile lui M. intalnim frecvent cascavalul.Contine grasimi?Sau poate fi consumat in voie? Eu am rasfoit cartea cu retete la o librarie si majoritatea retetelor mi s-au parut foarte exotice,personal nu imi permit fructe de mare,escalop sau..inima de palmier(aia ce-o mai fi???) Va rog sa ma scuzati pentru ploaia de intrebari,dar sunteti mai experimentate si presupun ca imi puteti da niste informatii.Multumesc mult si succes!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa cum se numeste musli pe care il cumperi tu? Sau alte tipuri de cereale permise si nume de iaurturi/brinzeturi pt ca vreau sa ma aprovizionez cu de toate permise in regim si nu am destul de mult timp sa citesc pe toate cutiile in market. Aaa si de paste.. Ciocolata Lindt cu 85%cacao ar fi permisa in prima faza..? Cred ca nu prea..[xx(] Tot am tras cu ochiul la voi aici si de o sapt am tinut nu chiar regimul corect ca nu aveam ce-mi trebuie in casa dar am aplicat principiile pe cit am reusit si am slabit(!!!) 1,5 kg, dar pt ca nu am mincat chiar echilibrat ma simt cam anemica. Asa ca trebuie sa cumpar ce trebuie ca sa maninc corect. pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am foarte multe retete de salate salvate acasa,pot sa le postez aici? Multe cred ca sunt conforme regimului Montignac.Mi se pare un regim echilibrat,dar necesita mult timp pentru gatit si tocmai de timp am nevoie,eu una..voi vad ca v-ati intrat in rolul de gospodine si va intreceti in mancaruri cat mai gustoase.Cred ca de-aia mi se pare asa de bun regimul,cand vad ce bunataturi de retete faceti..mai ca imi vine si mie sa ma apuc de azi [:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vikinga bravos si spor la slabit. Müsli se numeste : Bio Basic-Müsli ohne Zuckerzusatz.Exista in gama asta si müsli cu rosinen si alune.Eu iau fara. Se gaseste la Extra si Reform Haus.Poate si prin alte parti dar eu nu m-am uitat. Spaghetti Bio Vollkorn Spachetti/Spirelli.Sunt maronii inchis.De gasit... ca si mai sus. Orez Natur Reis sau Wild + Natur Reis. De gasit ca si mai sus. Iaurt eu iau cu 0,1% fett de la Campina Optimell. Mustar fara zahar eu nu am gasit decat Löwen Extra. Branza in afara de feta de oaie care are 50% grasime dar eu nu pot fara ea (macar o data pe saptamana), exista cascaval light cu 12-17% grasime. Ton sa iei in sos propriu, sardele in ulei cu coaja si oase (asa e recomandat la mine in carte). Mezeluri pana acum nu am luat decat gekochter schinken dar nu din kühlregal si de la thecke. Daca mai ai ceva intrebari...bitte schön. Ciocolata in prima faza nu, dar daca se intampla sa papi, cea cu 85% cacao nu e un dezastru ecologic.Recomandat e sa te abtii. Addicted la unele din intrebarile tale am raspuns deja. Ai voie ulei de floarea soarelui, dar e recomandat cel de masline.asta scade colesterolul.Branzeturi daca nu se specifica cu 0% grasimi atunci e bine sa aiba pana in 40-45% grasime.majoritatea cascavalului are 45% grasime. Daca ai retete, scrie-le la bucatarie.E mai usor sa le gasim asa. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Addicted
Mi se pare un regim echilibrat,dar necesita mult timp pentru gatit si tocmai de timp am nevoie,eu una..voi vad ca v-ati intrat in rolul de gospodine si va intreceti in mancaruri cat mai gustoase.
Eu m-am cam saturat de gatit ca mai fac, separat, si papa pentru Cristi [bang] ca el nu este la regim! Asa ca astazi n-am fost chiar cuminte... dimineata: salata (rosii, castraveti, ceapa, oua fierte, sunca, masline, branza Feta de oaie, marar, sare, piper si ulei de masline) pranz: doua felii de paine integrala prajita cu iaurt 0%, marar, chimen si sare si o cana cu lapte 0.3% seara: doua felii de chec foaaarte "disociat" (am facut pentru Cristi si a trebuit sa-l gust, nu? [:D]) seara tarziu: un mar verde [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vinetele sunt facute cu maioneza fara mustar si cu ceapa.Eu le mananc pe felii de cas sau telemea! Cat despre orez eu am inteles ca se face cu rosii si ceapa dar fara pic de grasimi -este meniu de cina . Fasole uscata in carte scrie ca e bine sa se evite dar eu am mai mancat si tot am slabit , asta depinde de fiecare. Cat despre paste tot la fel doar cu sos de rosii si fara pic de grasime! Am scris bine fetelor?Daca nu[box] Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, Ione, deci e vorba de salata de vinete, de fapt. M-am gandit si eu la ea, ca s-ar potrivi, dar cred ca mi-ar place mai mult servita pe felii de rosii, decat pe branza... Am cumparat ieri si cartea cu retete, dar m-a cam dezamagit. In afara de faptul ca multe dintre ingrediente nu se gasesc in Romania, sunt majoritatea niste combinatii putin spus ciudate!!! Sau, oricum, noi nu suntem obisnuite cu ele...Drept pt. care m-am pus pe inventat feluri de mancare permise, mi-am facut o lista, din care o sa gatesc, deci o sa vi le impartasesc la momentul respectiv...Nu sunt mancaruri deosebite, pentru ca eu gatesc la fel pentru toata familia, nu ma apuc sa fac mancare separata pentru mine. Doar pentru fete mai fac cateodata separat, ca doar ele trebuie sa mai manance si cartofi, paste, orez, nu? Deci, meniul meu de azi este urmatorul: ora 9.30: 250 ml suc proaspat, de portocala, gref, mar; ora 10.30: musli cu 250 ml lapte 0.1%; intre: 3 pahare ceai antiadipos; ora 13.45: 2 linguri branza dulce degresata cu putina smantana light + spanac cu un ou ochi; ora 16.45: o portocala + un kiwi (azi ajung mai tarziu acasa); ora 19.00: doua feliute branza cu o rosie + muschi de vita la gratar cu salata de gulie. Ziceti voi ca nu-i apetisant Montignacul asta? Am corupt-o si pe colega mea de birou :)) Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Addicted
Buna,frumoaselor! [hia] shi tzie, [zana] ! Am poposit si eu prin zona, ... bine ai venit shi succes ! vreau sa ma apuc de Montignac,dar pana nu lamuresc mai multe chestii nu incerc..sincera sa fiu,am citit cam jumatate din carte si am multe nelamuriri [bang] [bang] ..imi puteti raspunde la ele,va rooog?!?! De exemplu,Montignac spune ca si uleiul de floarea-soarelui scade colesterolul,asta inseamna ca este permis? sunt permise shi uleiul (de orice fel), shi untul, shi margarina;shi maioneza (pregatita in casa, fara mushtar/ cele din comertz, chiar daca sunt light, contzin zahar sau mushtar), shi smintina (dar in cantitatzi rezonabile) In faza e permisa fasolea uscata-se poate consuma fara griji? In faza I sunt permise: fasolea boabe, lintea, nautul, mazarea uscata, dar, totushi, Monti recomanda sa le lashi pe cele din urma mai ales (mazare uscata, linte, naut) pentru faza II. Eu personal nu am consumat nici fasole boabe shi tzi-ash recomanda, dac potzi, sa renuntzi shi tu la ea in faza I. Tonul sau sardinele din conserva presupun ca sunt in ulei de fl-soarelui,nu m-am uitat..sunt permise? Sunt permise orice fel de conserve de peshte in ulei, suc propriu, chiar shi sos tomat, dar in cazul ultimelor, uita-te pe eticheta sa nu contzina alte adaosuri: zahar, faina etc. Si foarte important..produsele din soia-tofu,mezeluri vegetale,lapte etc sunt permise in faza 1? ASTA E O MARE INTREBARE [:D]: ma intereseaza shi pe mine pt. o prietena vegetariana; teoretic, soia este o proteina; ca o mai fi avind pe linga nishte glucide ... Monti incadreaza germenii de soia in tabelul cu glucide bune, deci permise; dar nu shtiu daca germeni de soia sunt totuna cu soia?! daca este un aliment glucido-protidic, inseamna ca potzi s-o maninci cu piine integrala, paste integrale, nerafinat sau legume; NU ?! despre laptele de soia, am unul chiar acum in frigider, dar nu l-am consumat in timpul dietei; pe eticheta lui scrie asha: bautura din soia (fara zahar shi arome) - despre asta vorbim, nu?! ca io nu ma pricep asha de bine la chestiile astea vegetale - glucide: 2,3 g; lipide: 1,5 gr.; proteine: 3,5 gr./ 100 gr. produs deci, dupa parerea mea, este un aliment glucido-lipidic, ca shi laptele animal, asha ca e interzis; daca gaseshti lapte de soia fara grasimi ... go for it! dar asha ... ma tem ca tre' sa renuntzi la el. Asa..unde gasiti voi telemea si branza cu 0% grasime?Urda e buna? Singurul produs lactat cu 0% grasime pe care l-am gasit este iaurtul dietetic de la Napolact. telemea potzi sa maninci cita vrei, cu grasimile ei cu tot/ este contraindicata, insa, brinza de capra - in general brinza prea grasa; brinza o maninci ca fel principal/ aperitiv sau ca desert, dar NUMAI la mesele lipidice. brinza cu 0% grasimi o maninci doar in cadrul meselor glucidice (cu piine integrala/ paste integrale/ orez nerafinat); brinza de vaci cu 0,1% grasimi am gasit la supermarket (MegaImage) - firma se numeshte "Doina" - cam 45,000/ 500gr. alte iaurturi cu 0,1% grasimi: Milli Light, Doina. despre urda nu shtiu ce sa zic, cred ca potzi sa maninci la mesle lipidice. In meniurile lui M. intalnim frecvent cascavalul.Contine grasimi?Sau poate fi consumat in voie? Contzine grasimi, potzi consuma tone, daca vrei, dar numai la mesele lipidice. Eu am rasfoit cartea cu retete la o librarie si majoritatea retetelor mi s-au parut foarte exotice,personal nu imi permit fructe de mare,escalop sau..inima de palmier(aia ce-o mai fi???) vezi ca mai sunt pe la "Bucatarie" retzete mai normale Montignac, dar in general potzi sa adaptezi f. usor retzetele noastre romaneshti. Va rog sa ma scuzati pentru ploaia de intrebari,dar sunteti mai experimentate si presupun ca imi puteti da niste informatii.Multumesc mult si succes!!! Sper ca te-am ajutat shi ca te-am lamurit cit de cit/ daca am greshit - rog celelalte fete sa ma corecteze Succes!
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...