Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Androix

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Addicted
dimineata un mar si doua prune uscate,iar dupa o ora doua oua fierte-nu mi-au iesit prea tari..amestecate cu un pic de branzica(27% grasime,mai slaba n-am gasit). cred ca nu ai voie prune; oricum , parerea mea, cel putzin pe durata fazei I, sa maninci chestii simple shi fara nici o indoiala corecte dpdv al regimului Montignac; adica, daca nu eshi absolut sigura de un aliment ... mai bine nu-l minca; totushi, regimul este destul de lax, ai o gramada de chestii pe care le potzi minca fara grija. in legatura cu brinza - nu te mai chinui s-o alegi pe cea mai slaba; itzi repet, in cadrul meselor proteino-lipidice (carne, oua, mezeluri, legume, cirnatzi, peshte etc.) potzi minca shi cashcaval shi brinza (dar nu de capra zice Monti, probabil e exagerat de grasa); brinza dulce de vaci 0% trebuie sa-tzi intre in vizor doar daca ai de gind sa maninci piinica integrala/ orez nerafinat/ paste integrale, deci o masa glucidica atentzie MARE la asha-zisa piine integrala/neagra; daca nu eshti suta la suta ca este cu adevarat shi integral [:D] integrala - mai bine renuntza; eu am consumat, doar dimineatza (asha zice Monti) griu integral expandat presat in felii, cu iaurt 0,1% grasimi. Acum beau un suc de mere natural,fara zahar..si diseara voi manca o conserva de ton in sos tomat. ai grija la sosul tomat, citeshte eticheta, sa nu aiba ceva amidon sau zahar Apropo,rosiile am vazut ca sunt incadrate la glucide bune,de ce le consumati la micul dejun proteino-lipidic? roshiile, ca shi alte legume (lista e lunga in carte!) au ceva glucide (bune, intr-adevar), dar in cantitatzi mici, astfel ca sunt incadrate, totushi, la alimente fibro-proteice; deci potzi minca legumele atit cu lipide cit shi cu glucide; nu uita ca nu ai voie: mazare verde, cartof, morcov, iar mazarea uscata, fasolea boabe, lintea shi nautul lasa-le mai bine pt. faza II. Pentru fetele din Romania,voi ce marci folositi in general?Ce fel de iaurt, musli,branza sau cascaval? - iaurt 0% - Milli Light, Doina, Napolact sau orice altceva gasesc cu 0 sau 0,1% grasimi - lapte - OKE verde (la punga) 0,1% grasimi, e cel mai ieftin oricum, eu am intzeles ca laptele, chiar shi degresat total nu trebuie consumat in cantitatzi mari, asha ca eu una m-am limitat doar la laptele din cafeaua de dimineatza - nu am mincat cu cereale - musli sau alte cereale - eu personal nu am consumat/ doar griu cum tzi-am zis mai sus shi nishte piinitze integrale pe care mi le-aduce o prietena yoghina de la cursul unde merge/ e o piine pe care o maninca ashtia care fac yoga - brinza - de orice fel, din comertz, inclusiv brinza topita Hochland; cashcaval - noi cumparam Napolact, Oke, Rucar, dar maninc de orice fel, in general Ma scuzati daca sunt prea insistenta, noua ne place, ca ne dam shi noi mari![:D] dar am unele nedumeriri si nu vreau sa o dau in bara.Multumesc si succes!
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Androix
Postand aici si citind postarile voastre am ajuns la urmatoarea concluzie: am coborat sub 78 kg, dar m-am impotmolit iar la 76 kg[bang], nu pentru ca nu as manca asa cum este corect, ci pentru ca mananc prea mult si prea de multe ori pe zi.[bang][bang][bang] Andreea, nu shtiu daca asta e motivul (ca maninci prea mult); de cind tzii regimul? eshti absolut sigura ca nu ai calcat pe de laturi? sa shtii ca eu am slabit in prima saptamina de regim 2 kg., apoi in fiecare sapt. doar cite 1 kg.; maninc doar de 3 ori pe zi shi in afara de faptul ca o data - de 2 ori pe sapt. maninc ciocolata cu 70% cacao, nu am calcat deloc pe de laturi, cu absolut nimic; shi eu am uneori impresia ca acul cintarului nu vrea sa mai coboare, probabil ca s-a obisnuit organismul cu regimul asta; in orice caz, eu una sunt multzumita, mai bine sa slabim mai incet shi de durata, decit mult pe termen scurt; eu tzin Monti de 5 sapt. (de pe 5 ian.) shia am slabit 5 kg. (am 55 shi 1,62) incearca totushi sa maninci doar de 3 ori pe zi, chiar daca maninci mult; Monti asha recomanda, cu mentziunea sa nu sari peste nici o masa; tzi-ash recomanda sa renuntzi shi la cerealele de dimineatza, nu shtiu de ce, dar eu nu am incredere in ele In rest va doresc sa aveti spor, gagici, si sa ajungem toate la greutatea dorita pana vine primavara[amoras] sa punem si noi o fustita scurta! io mi-am pus deja fustitza scurta [:D] [vampa] [pup] Andreea
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Addicted
Teo,eu am castigat gama intreaga de produse pe baza de soia de la IneditFood si eram interesata de compozitia lor,dar m-am uitat la Tofu si am vazut ca e glucido-lipidic,presupun ca poate fi consumat in faza 2..Totusi,daca am consuma,sa zicem,branza de soia,aliment glucido-lipidic,cum zicea M. pe la sf cartii,corpul crede ca e un aliment proteido-lipidic,cand de fapt branza de soia e glucido-lipidic.Nush daca ati inteles ce vreau sa zic,ma uit azi in carte si va spun sigur despre ce tot balmajesc aici. io una nu-ntzlesei nimik, poate ca e prea dimineatza pt. mine [alcool], dar parerea mea e ca, daca nu eshti vegetariana, renuntza la chestiile alea cu soia, chiar daca le-ai primit cadou, pina dupa regim; eu nu shtiu exact cum se maninca shi ce contzin asha ca m-ash feri de ele; daca eshti vegetariana - o sa mai cercetam problema shi o sa vedem ce potzi face; colega mea de birou este vegetariana shi tzine Monti de 1 sapt., dar nu shtiu daca maninca soia. Sper ca azi sa am timp sa postez niste retete la "In bucatarie",retete foarte usoare pe care le-am "redescoperit".Trebuie sa avem imaginatie si sa fim inventive,the sky is the limit la Montignac,zic eu. Va pupacesc pe toate si abia asept sa imi pun poza la "After" [vampa]
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf
Raportul zilei: dimineata - doua felii de paine integrala prajita cu iaurt 0%, marar, chimen si rosii + o cana cu lapte 0.3% grasimi Claudia, parerea mea personala e sa renuntzi la lapte (chiar shi la ala 0,3%, tot e o tzara gras) in cantitatzi asha mari (o cana); mai ales ca , daca ai mincat iaurt, de ce mai bei shi lapte?! pranz - piept de curcan la gratar cu legume (a iesit bun, o sa postez reteta) seara - doua pere (sunt permise?) nu cred, eu shtiu ca perele au mult zahar, la fel ca shi strugurii, chiar shi prunele cred ca sunt interzise; de banane nici nu mai zic seara tarziu (vad ca mi-am facut un obicei [}:)]) - putina ciocolata 76% cred ca ar trebui sa maninci mai rar ciocolata, totushi, chiar cu 76% cacao, este interzisa in faza I. Claudia si [copil]Cristi
[pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...