Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Sabina
Otilia de sa arunci pielea de la pui? Are asa multa grasime?
Sabina, asa scrie in carte... sa aruncam pielea de la pui. E adevarat ca cele mai multe grasimi se ascund in piele. El zice in carte ca prea multe grasimi nu-s bune pentru organism (dau colesterol ridicat). Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, spuneti-mi si mie aceasta carte Montignac sa gaseste undeva in Canada?? Daca nu se gaseste in Romania?? Vreau si eu sa incep odata acest regim caci nu ma mai suport, am tot crezut ca se vor duce kg astea dar am ramas cu 12 kg in plus care nu vor sa se miste deloc. Multumesc Andreea si bb Anais
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, Cred cã ai dreptate, m-am uitat din nou în carte ºi n-am vãzut nici o referire la tipurile de ulei. Probabil cã am rãmas cu ideea asta [bang] de la alte diete; în orice caz, eu am mai þinut o datã Montignac acum 2 ani ºi tot numai ulei de mãsline am folosit ºi atunci (inclusiv la gãtit). L-am cumpãrat, e adevãrat, pe cel mai ieftin ºi îl folosesc exclusiv pentru mine ! Despre lapte(pag. 79): “LAPTELE DEGRESAT: Dacã puneþi lapte în cafea sau în ceai, folosiþi numai lapte degresat. Chiar ºi laptele semi-gras este interzis, pentru cã are, în conþinut, lipide. Cel mai bine este sã luaþi lapte degresat-praf, [eu nu am vãzut la noi], pentru cã puteþi realiza, în acest mod, un amestec mai concentrat” ªi, nu uitaþi cafeaua/ceaiul (doar cafea decofeinizatã sau cafea arabicã/ceai slabe): “Cofeina este interzisã pentru cã, deºi nu este o glucidã, are ca efect stimularea pancreasului ºi genereazã o secreþie de insulinã”. Ori principiul de bazã al metodei este de a pune pancreasul în repaus ºi de a creºte astfel toleranþa organismului la glucozã. Andreea, Eu cred cã e bine sã ai grijã la ORICE mãnînci, chiar dacã þi se par “abateri mici”: lapte, cafea, paste etc. Eu una aºa am fãcut, deºi cunosc persoane care au avut rezultate excelente deºi nu au urmat întocmai regimul (au bãut cafea cu cofeinã, au mîncat în fiecare duminicã a regimului o prãjiturã – drept premiu etc.) MULT SUCCES TUTUROR! P.S. eu in ultimele zile am mai mincat: vinete gratinate (retzeta din carte), ceafa de porc la gratar, salata de gulii, ciuperci cu usturoi - la cuptor, mincare de varza. [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by teo1970
Andreea, Cred cã ai dreptate, m-am uitat din nou în carte ºi n-am vãzut nici o referire la tipurile de ulei. Probabil cã am rãmas cu ideea asta [bang] de la alte diete; în orice caz, eu am mai þinut o datã Montignac acum 2 ani ºi tot numai ulei de mãsline am folosit ºi atunci (inclusiv la gãtit). L-am cumpãrat, e adevãrat, pe cel mai ieftin ºi îl folosesc exclusiv pentru mine !
Apropo de ulei de masline. Fetelor, imi cer scuze ca deviez putin de la subiect dar vreau neaparat sa va impatrasesc din experienta mea trista cu privire la asa-zisul ulei de masline comercializat la noi. Intr-un magazin gen sellgros, metro, carrefour sau cora (na ca le-am mentionat pe toate sa nu fie reclama la nici unul!) se comercializeaza OLIO DI SANSA DI OLIVE. Rog fetele care stiu italiana sa ma contrazica daca nu este corect ce cred eu , dar asta inseamna ULEI DE SAMBURI DE MASLINE. Sunt convinsa ca din reavointa si cu bunastiinta comerciantii induc in eroare cumparatorul omitant cuvantul SAMBURI din traducere, astfel ca pe eticheta scrie ca este ulei de masline. Si eu m-am bucurat ca a fost mai ieftin dar nu a fost decat o teapa. Nici macar nu mirosea a masline. Este oare asa cum zic eu sau "ulei de samburi" este o mare aberatie? [pup] Anrdeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetelor Cu discutia cu fulgii pe care ii mancam dimineata sau müsli cum le spune aici nu sunt de acord.Eu de cand tin Montignac am mancat in fiecare dimineata cu iaurt degresat.Si am slabit 14 kg. Mic dejun cu sunca si cas etc am mancat o singura data, cand am fost intr-un hotel. Si avem nevoie de balast.Paine nu mancam deci de undeva trebuie sa luam balastul.Eu una cu digestia sunt reglata ca la poligon.Cum ma trezesc dimineata...top la baie.[:D] Cum spuneam, azi am varza cu marar si gratar.Pe week-end ma bate gandul la un puiut a la Provencal sau la vinete gratinate.ma mai gandesc.Si neaparat reteta cu salata de brocolli.Vedeti la bucatarie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe ziua de azi: am lasat-o moale cu cerealele pana sambata cand merg la cumparaturi sa iau lapte "verde"[:D], si am mancat micul dejun sarat lipidic: cascaval, salam (fara amidon sau zahar), zacusca. La pranz: spanac, escalop zingara (carne de porc slaba, sunca, ciuperci, cascaval, sos immmmm super bun [pofta]) si deseara vreau sa fiu cumintica si o sa mananc 2 portocale! [pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...