Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by she_wolf
Dimineata: struguri si dupa vreo ora si jumatate o cana cu lapte 1.5% grasimi La pranz: mancarica de ciuperci cu paine integrala Seara: o sa fac faimoasa salata de broccoli; acum este la frigider bolul cu broccoli si ceapa. Stiu ca ar trebui mai fara grasimi seara, dar nu-mi prea arde gatit, asa ca... Claudia si [copil]Cristi
Draga Claudia, nu te supara, dar mie mi se pare ca nu ai mincat "corect" ieri: 1. eu am intzeles din carte ca piinea, chiar integrala fiind, e bine sa fie mincata doar la micul-dejun: "Dar, oricit de buna, si aceasta piine (piine cu taritze sau piine integrala) va fi suprimata de la masa. In schimb, va trebui sa mincatzi piine, in cantitate normala, la micul dejun, asa cum vom vedea, in detaliu, mai tirziu" 2. cred ca nu ai voie struguri (au prea mult zahar) 3. laptele trebuie consumat cu moderatzie, "chiar shi laptele semi-gras este interzis, pentru ca are, in continut, lipide" ( laptele este aliment glucido-lipidic). Laptele degresat este cel cu 0,1% grasimi; daca nu gaseshti mai bine renuntza la lapte pe perioada fazei I. 4. nu scrie nicaieri in carte ca nu ai voie grasimi la cina. Din contra, "cina va fi ori proteino-lipidica ori pe baza de <glucide bune>. Daca este proteino-lipidica, cina va semna, ca o sora, cu prinzul." Sper sa te ajute observatziile mele, daca greshesc cumva, [iartama][flo] MULT SUCCES, FETELOR !!! [zana] [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tlaura
Va rog frumos, am cautat de am innebunit salata de brocoli, si nu o gasesc. Unde este? poate sa-mi spuna cineva? Multumesc! Laura, mama lui Andrei
Laura, uite-aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16923&whichpage=3 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16923&whichpage=4 Pofta buna ! [pofta] [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetelor Uite ca am ajuns si la -15 kg, dar ieri [bang][bang] am avut o zi ..pe romaneste..de tot rahatul...asa ca mi-am varsat amarul pe o ciocolata.Drept..cu 85% cacao..dar tot am dat-o in bara. Nici azi nu-mi merge mai bine, dar am zis ca decat sa pun mana pe ceva dulce mai bine ma iau la palme. Dimineata am mancat müsli cu iaurt, la pranz am mancare de fasole cu carne de vaca si diseara ca ajung tarziu acasa:fructe. Spor la treaba si nu va lasati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu am mancat ieri lapte "verde"[:D], [adica cu 0.1% grasimi; am gasit in sfarsit si am cumparat ca disperata 4 pungi pe care le pastrez in congelator. (ma rog, laptele trasferat in sticle de plastic altfel pungile se sparg la decongelare)] cu fulgi de secara sanovita. La pranz m-am dat in barci cu un ostropel de porc cu mamaliguta (pe care mamaliguta n-am mancat-o nici pe jumatate), la care am adaugat ca desert un iaurt cu bifidus si doua cuburi de branza topita. Iar seara am mancat cel mai mult[porc], ciorbita de porc cu zeama de varza si pui cu fasole verde. Astazi, dimineata ca de obicei, la pranz ciorba de vacuta a la grec, escalop zingara [pofta], salata de varza cruda (adica nemurata). Si ca sa fiu mai cuminte diseara imi propun sa nu mai mananc decat cel mult un iaurt sau o portocala! Ceea ce nu v-am spus pana acum este ca in ciuda invataturilor lui montignac, pur si simplu nu pot renunta la cafea. Este foarte adevarat ca eu nici inainte nu beam o cafea tare, deci acum cu atat mai mult, insa fara cafea deloc nu se poate. Nu functionez fara! [cafea] [pup]Spor! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monicaa
Buna Fetelor Uite ca am ajuns si la -15 kg, dar ieri [bang][bang] am avut o zi ..pe romaneste..de tot rahatul...asa ca mi-am varsat amarul pe o ciocolata.Drept..cu 85% cacao..dar tot am dat-o in bara. Nici azi nu-mi merge mai bine, dar am zis ca decat sa pun mana pe ceva dulce mai bine ma iau la palme. Dimineata am mancat müsli cu iaurt, la pranz am mancare de fasole cu carne de vaca si diseara ca ajung tarziu acasa:fructe. Spor la treaba si nu va lasati
Moniq, sa shtii ca shi eu am mincat in we 1 1/2 ciocolata cu 72% cacao shi nu mi-a influentzat dieta (eu cred ca e o "abatere mica") / adica, totushi, de la "tonele" de dulciuri pe care le mincam inainte [grasa] [bang] eu zic ca ce mincam acum e nimik! SUCCES TUTUROR FETELOR [zana] ! ! ! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teo1970, multumesc mult de tot! Am gasit reteta, iar maiine am s-o fac. Inca o data merci! M-am apucat si eu de Montignonul asta, dar n-am zis la nimeni... Astept sa vad rezultate. Oriicum nu pot sa o tin prea strans, mai calc pe laturi cateodata. Si mai si improvizez, cand nu am ce-mi trebuie. Spor la treaba, fetelor, si la mai putine kg.! Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teo, nu ma supar deloc, chiar ma bucur daca sunt corectata, mai ales ca eu n-am cartea...asa ca voi sunteti cartea mea. [flo] 1. In legatura cu painea, n-am stiut ca este permisa doar dimineata. Seara, de ex. la cina glucidica, ce poti manca? Inteleg ca nimic cu paine. 2. La struguri m-am gandit si eu ca n-ar fi chiar ok, dar, de cate ori s-a pomenit despre fructele interzise in regimul asta, s-au enumerat doar bananele, pepenele galben si fructele uscate. Ca sa nu mai zic ca si astazi am mancat struguri...[bang] Noroc ca s-au terminat. 3. Am luat zilele trecute lapte cu 0.3% si mi s-a parut ca apa...dar o sa revin daca-mi mai trebuie. 4. Treaba cu grasimile seara reiesea dintr-o discutie purtata la "retetele Montignac" (sau cam asa ceva) de pe topicul "la bucatarie". Nu m-ar deranja deloc sa nu fie asa! [;)] Astazi am mancat: dimineata - struguri (hmmmm...) la pranz - slata de broccoli (a mai ramas putin de aseara), sunca si mozzarella diseara - mancarica de ciuperci...goala [:D] sau cu masline verzi. [pup] Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...