Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Triplu test


Flori

Recommended Posts

Sunt insarcinata in 11 saptamani si doctorul ginecolog mi-a spus ca in saptamana 14 de sarcina trebuie sa fac aceasta analiza. Imi puteti spune in ce consta acest triplu test si unde se poate face? Se poate face cumva si la spitalul Giulesti, ca eu acolo am medicul ginecolog? Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Este un test de screening al sangelui matern pentru a determina malformatiile fetale. Se masoara nivelul in sange al alfa-feto-proteine, al estradiolului si al BhCG. Impreuna cu varsta mamei toate rezultaltele duc la un procent de risc de aparitie al anumitor boli sau defecte. Sunt trisomiile 18 si 21 (sindromul Down) . Defecte cromozomiale. Spinabifida sau anencefalia si altele. Este indicat sa fie facut intre saptamanile 14 si 20 daca nu ma insel, in unele carti am citit de 16-18. In mod sigur se poate face la Medsana, dar e destul de scump. Trebuie intrebat daca se poate face si in alte parti dar nu cred ca este compensata din asigurari, sau cum s-o zice... Sanatate maxima! Monica [gravi] saptamana a 15-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Testul se numeste triplu test Bart. Alfafetoproteina (AFP) e cea care se poate face intre saptamanile 15-18. Este secretata de fat si ajunge si in sangele matern. Nivelul crescut sau scazut indica varsta fatului, dar un nivel crescut poate insemna si ca are malformatii...se pare ca triplul test este indicat sa se faca la aproximativ 16 saptamani de sarcina. Ce am retinut eu ca este mai important. Un grad crescut de risc nu inseamna neaparat ca fatul are malformatii si se recomanda continuarea investigatiilor, iar un nivel scazut nu inseamna neaprat ca nu are. Monica [gravi] saptamana a 15-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flori, eu l-am facut la Giulesti, medicul meu mi-a recomandat ca fiind un laborator de incredere. In mod normal ar trebui sa-ti dea medicul o trimitere, ceva, mie asa mi-a dat, dar nu cred ca e necesar, mergi pur si simplu la spital, in curtea din spate este o cladire mai mica si foarte urata (in stanga) unde se fac diverse analize. Exact in fundul culoarului este laboratorul cu pricina, persoana care se ocupa de asta este o domnisoara chimist, nu stiu decat ca numele mic (cred) este Dona. Pe trimiterea mea asa scrie: "domnisoara chimist Dona". Mergi cu toata increderea, fata asta e grozava si plina de viata si chiar daca spitalul e jalnic, personalul isi face treaba destul de bine. In caz ca te intrebi, eu am platit in martie 2003 450.000 pentru acest test. Bafta si sarcina frumoasa! http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...