Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vaccin antitetanos la gravidutze


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La prima sarcina l-am facut, dar NU este obligatoriu. La a doua sarcina am refuzat acest vaccin, din singurul considerent ca doare al naibii o saptamana, nici nu puteam sa ridic mana (se face in umar). Acest vaccin este util si in prevenirea infectiilor provocate de instrumente chirurgicale. Imunitatea este asigurata timp de 2 ani. Sanatate maxima. Vilma, Anca si Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malina, Eu am facut 2 vaccinuri antitetanos, intr-adevar, in lunile 7 si 8. Stiu si eu ca nu sunt obligatorii, dar eu le-am facut fiindca am inteles ca e bine si pentru mama si pentru copil. Si, m-am gandit ca, tinand cont de mediul din maternitatile noastre, este bine sa fiu protejata si eu si bebelusul. Prima data mi-a spus medicul de familie ca ar fi bine sa le fac, ginecologul nu mi-a zis nimic, dar, in luna a 8-a (cand urma sa fac si a 2-a injectie), la unul din controale, m-a intrebat si ginecologul daca am facut vaccinul antitetanos ! Mie insa nu mi-a facut injectia in umar, ci in poponel [:D]. Prima injectie m-a durut putin vreo zi, dar a 2-a nu m-a durut aproape deloc. Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malina, sa stii ca eu am fost total impotriva vaccinului, fara o motivatie anume, desi toata lumea imi explica necesitatea lui. Pana la urma, la recomandarea medicului de familie si al ginecologului, l-am facut si totul a fost OK. L-am facut la 30 de saptamani, nu am avut nici cea mai mica durere sau reactie alergica. Dupa 2 zile nu se mai vedea nici intepatura. Totusi, legat de imunitate, eu stiam ca este valabil 10 ani. In consecinta, la o sarcina viitoare in intervalul de 10 ani nu ar trebui sa il repet. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si dr.de familie si ginecoloaga mie mi-au spus sa nu-l fac!!! Cica ar putea afecta copilul in conditiile in care sistemul lui imunitar nu e dezvoltat mai deloc. Am mai intrebat si un profesor universitar de la Bucuresti si el a zis ca e total impotriva administrarii vaccinului in sarcina, ar trebui administrat inaintea sarcinii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, in ce fel afecteaza fatul acest vaccin? Eu l-am facut deja si as vrea sa stiu care ar putea fi semnele unei afectiuni. Mie imi spusesera ca dimpotriva, acest vaccin ii este util si copilului, pentru ca anticorpii dezvoltati de mama i se transmit si acestuia inainte de nastere, copilul beneficiind astfel la nastere de o anumita protectie. Oricum, copilul va face acest vaccin obligatoriu la 2 luni. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact in ce fel il afecteaza, dar dr.mea de familie mi-a zis ca-l afecteaza. Exemplul cel mai clar e ca fiica ei a nascut anul trecut si nu a lasat-o sa-l faca. Pe mine nu m-a lasat sa iau nici un antialergic in timpul sarcinii (imi spunea ca toate pastilele pe care le iau sa tratez corpul meu ii face bebelinei rau). Si mi-a mai zis ca oricum protectia acestui vaccin e relativa cata vreme daca te tai tb.sa/ti faca altul. Bebe e protejat pentru ca in primele 2-3 luni are anticorpii preluati de la mama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...