Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebe prea mic?


Soleil

Recommended Posts

Buna dimineata! Bebelusul meu are 30 de saptamani. Am mers aseara la ecografie si, dupa masuratorile de rigoare - care se incadrau majoritatea in varsta sarcinii -, mi s-a spus "retard de crestere 20%". De la ecografist n-am aflat decat ca "are cu 200 g sub greutatea ideala" - bebelusul are 1480 g +/- 228 g, dar ca nu e ceva grav. Medicul mi-a spus ca e "o lungana" - de unde deduc ca e lunga si slabuta, nu? -, dar nu mi-a spus cat e de lunga si ca va recupera in astea doua luni care au mai ramas... Deci nici de la el n-am aflat mare lucru... [:(] Eu sunt tare bulversata si as vrea sa stiu daca mai sunt mamici care au primit astfel de vesti... E vorba doar de greutate si bebele a recuperat sau e ceva grav? Multumim, [pup] Flaviana si "pisicuta" [copil] din burtica de 30 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Flaviana! Eu am avut aceleasi probleme cu fata mea. La ecografie mi se spunea acelasi lucru ca si tie, ca e mai mic bebe decat ar trebui pentru varsta lui. La nastere fata mea a avut 2500 g si 51 cm - adica subtire si lunga, dar sanatoasa si nu am avut nici dupa aceea probleme de sanatate cu ea cu toate ca si acum tot slaba este. Asa ca eu zic sa nu iti faci griji. La a doua sarcina, cu baiatul, doctorita care mi-a urmarit sarcina a facut mare caz ca primul copil a fost asa mic si m-a pus sa fac o gramada de analize si ecografii, inclusiv Doppler. Si la aceste ecografii au vazut ca vasele de sange care alimentau placenta, si deci fatul erau inguste, asa ca fluxul de sange era la limita minima. Dar au spus ca nu e nici o problema, ca bebe se dezvolta normal. Si asa a fost. Baiatul a avut 3050 g si 50 cm. Nu stiu daca la tine poate fi aceeasi situatie, dar daca medicul spune ca este in regula nu trebuie sa iti faci griji. Mai ai aprox. 10 saptamani de sarcina in care bebe poate lua in greutate mai mult de 1000 g. Mult curaj si bebe sanatos! dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviana, pe mine cei de aici, din Olanda, m-au facut sa plang la ultima ecografie. Ca, eram in saptamana 37, si ele discutau in olandeza, din care inteleg un pic, cum ca bebe ar fi de 35 saptamani, nu de 37, si mai intelesesem ceva de 3 kg, dar nu stiam daca vorbeau de greutatea lui de atunci, sau de posibila greutate la nastere. Oricum, m-am speriat, pt ca mi-au spus ca este sub standardele lor, dar ca nu e prea mic. Desi, la ecografia facuta in saptamana 20, bebelusul parea sa aiba 1200 grame, ceea ce era destul de mult. Oricum, cert este ca la 3 zile dupa ce mi-au spus ei ca e prea mic, am nascut un bebelus de 3.050 kg si 47 cm. Si, avand in vedere ca a fost nascut cu 2 saptamani inainte de DPN, pt mine era o greutate satisfacatoare. Oricum, nu-ti face griji, surorii mele i-au spus ca are o malformatie, ca are capul prea mare in comparatie cu restul corpului, si bebelusul a fost de fapt perfect. Nu mai crede tot ce ti se zice. Important este sa fie sanatos, chiar daca nu se incadreaza mereu in baremele lor. Si, inca ceva, dupa parerea mea, greutatea de la nastere nu are legatura cu dezvoltarea ulterioara a copilului. Ancuta http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, eu nu-ti spun de bb al meu, ca am facut un singur eco in sapt. 13 ,dar de atunci a trecut timp, insa iti spun ca maica-mea chiar si recent imi zicea de frate-miu,care s-a nascut mic si slab,"cat o matza", vorba ei, avea 2800 g (comparativ cu mine,3500)- si acum eu is aia mica de statura si el e ditamai lunganul de 1,80 si bine facut, asa ca nu te gandi ca al tau bb nu va fi perfect :))) toate bune, si un bb sanatos si voios! Piatra lunii 23 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Soleil! Nu-ti fa nici cea mai mica grija,vis-a-vis de eco.Nu stiu cum a fost la alte mamici, dar mie mi se spunea ca BB-le are 3,200 - prin nu mai stiu ce luna) si la nastere a avut 2,900!Acu' nu pot sa stiu care a fost timpit - eco sau neonatologul, dar cert este ca acum are 1 an si 5 luni si la cintar atirna aproape 12 kile. In maternitate am vazut un BB mic, mic, de 2,100kg care a stat in incubator si ne-am intilnit acum vreo juma' de an - un buflici sanatos era! Asa ca nu te mai ingrijora din pricina greutatii, important este sa fie BB sanatos, ca are el timp sa pape si sa faca 'obrajori'. Sa ai o nastere usoara! doris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, ma alatur si eu celor care iti spun sa nu iti faci griji. pe linga cele ce au spus fetele mai sus iti mai adaug ca acest lucru poate fi de natura genetica. tu, fratii/surorile tale cum s-au nascut? daca toti au avut o greutate mai mica la nastere asta poate fi una din cauze. iti mai aduc aminte ca "normal" inseamna intre 3.000 si 4.000 g, dar asta variaza ff mult in functie de standardele tarilor (model antropologic specific zonal), asa cum bine zicea Ancuta. asa ca zic si eu....nu te stresa, bebe e bine acolo unde e....si cind se va naste vei fi cea mai fericita din lume, te asigur, ptr ca va fi comoara ta si cel mai frumos copil din lume!! nastere usoara! Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu fetelor care te incurajeaza. Si eu am tras in saptamana 38 o spaima serioasa cand mi-a zis doctora la ecografie ca BB e cu cateva saptamani bune in urma, ca nu are decat vreo 2,5 kg, ca poate am calculat gresit data posibila a nasterii si ca nu sunt semne ca voi naste in curand. Am ajuns acasa plangand. In aceeasi zi am mai facut o ecografie la doctorul cu care urma sa nasc (doctorita care mi-a monitorizat sarcina nu putea sa asiste la nastere), care m-a calmat si mi-a spus ca BB are in jur de 3 kg. Si fix trei a avut. Eu zic ca nici nu e bine sa iti doresti un copil prea mare: te chinui si tu la nastere si, din cate am inteles de la doctorul fetei mele, bebelusii nascuti foarte mari se adapteaza mai greu la viata extrauterina, in timp ce astia micuti lupta din greu sa reupereze, papa bine si se dolofanesc repede. Asa ca stai cuminte si nu te mai speria, ca superi pe BB. Iti dorim o nastere usoara si un BB sanatos, frumos si mancacios. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ultima ecografie (a 6-a) cu bebe in saptamana 38 mi-a spus ca are retard 20% si nu e de 38 ci de 34 dupa masuri. Dar uite ca am nascut un bebe sanatos de 2.500 si 47.5 cm si acum e o lunganca si o mica grasana. La 5 luni cat are ea acum, o imbrac cu hainutze de 9 - 12 luni. nu te speria pt ca nu ai motive. Odihneste-te, manaca sanatos si iti doresc sa ai un bebe sanatos si vesel. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, in primul rand va multumesc pentru tot ce mi-ati spus, incep incet-incet sa mai imi revin. De fapt toate astea mi le-am spus si eu de aseara incoace, ma gandeam ca e absurd sa incerci sa incadrezi toti copiii in aceleasi limite si daca iese vreunul din rand sa te apuci sa dai verdicte... Dar de fiecare data apare gandul acela care se strecoara ca un sarpe in mintea ta: "Si totusi..."... Iar atunci cand cel care da verdictele e un om caruia i s-a dus buhul, cu atat mai tare te ingrijorezi (e vorba de dr. Pop). E drept ca tot el mi-a spus ca nu e nimic grav, dar cand auzi "retard de crestere" ai senzatia ca iti pica ceva in cap... Si cine stie, poate ca intr-adevar lucrurile astea urmaresc oarecum un model al familiei: sotul meu s-a nascut la termen, cu o greutate de 2,400 kg, destul de putin, mai ales pentru un baiat. Iar eu... m-am nascut la 8 luni cu 1,800 kg! Si uite ca am supravietuit amandoi si acum suntem bine, sanatosi, mari si voinici. Eu chiar n-am fost un copil bolnavicios, desi la felul cum aratam la nastere... Asa ca sper ca "pisicuta" mea va fi sanatoasa, chiar daca va fi mai mititica. Ca o curiozitate - acum cateva zile am visat ca se nascuse prin cezariana, pe data de 20 februarie si avea o greutate de 2,175 kg! [:)] De ce 20 februarie, habar n-am, ea ar trebui sa se nasca in jur de 29 martie, iar nasterea se intamplase pentru ca era vremea sa vina pe lume, nu pentru ca era prematura. In fine, cine stie... Va multumesc pentru tot ce mi-ati spus - datorita voua mi-a mai venit inima la loc! [flo] Flaviana si "pisicuta" [copil] din burtica de 30 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...