Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sunt nemtii "draguti" sau ???


Recommended Posts

Dragele mele nemtoaice, Sunt doar de jumate de an in Germania, dar vreau sa va spun ca pana acum sunt coplesita de atitudinea mai mult decat binevoitoare a nemtilor. Trebuie sa recunosc ca inainte de a ajunge aici aveam idei preconcepute-ca nemtii sunt reci, nationalisti si ce mai auzisem si eu de la altii, dar cel putin pana acum nu am avut nici o experienta neplacuta. Sa va dau cateva exemple de felul cum am fost tratata. Cand colegii de laborator (studenti pustani) au aflat ca voi incepe un doctorat, au vorbit intre ei si au cazut de acord ca trebuie sa-mi dea un birou cat mai bun, cu multa lumina "pentru ca voi avea nevoie sa citesc multe articole". Asa ca unul dintre ei s-a oferit sa-mi dea biroul lui (cel mai bine plasat dupa parerea mea, la geam si cu calorifer la picioare, a propos :-) ), el urmand sa se mute la un alt birou, unde nu este prea multa lumina ! Eu am multumit si am refuzat politicos, dar el a insistat, asa ca iata-ma instalata la biroul lui ! Apoi- ieri alt student s-a oferit sa spele pentru mine sticlaria, recipientele si ce mai aveam eu nevoie pentru experimente !!!!! m-a lasat fara cuvinte. Pai in Romania nici laboranta nu se oferea din proprie initiativa sa-mi spele mie eprubetele si aici se ofera un student chiar mai mare in "grad" decat mine (adica el e deja anul II, eu de abia am intrat la doctorat). Cand i-am multumit si i-am spus ca nu este nevoie sa o faca el, mi-a raspuns ca si-asa nu are ce face, cat timp ii fierbe lui solutia acolo !!! Azi dimineata a venit sa-mi spuna ca deja sunt spalate si ca ma pot apuca de lucru!! (ceea ce eu n-am facut pentru ca m-am apucat sa va scriu voua-zau, trebuia sa va povestesc :-) experimentele pot sa mai astepte). Ca sa nu mai spun ca de cate ori intreb ceva pe vreun student, toti imi raspund imediat si imi dau cat mai multe detalii, iar la sfarsit repeta de o suta de ori "nu ezita sa ma intrebi daca mai ai nelamuriri". Pai asa ceva nici in Japonia nu mi s-a intamplat; si acolo studentii erau destul de amabili, stateam la povesti despre toate nimicurile ore in sir, dar cand era vorba sa ma ajute cu ceva, se cam eschivau. Tin minte ca atunci cand am inceput sa lucrez trebuia sa folosesc o aplicatie in japoneza si m-am rugat vreo doua -trei saptamini de unul si de altul sa imi arate sau sa imi traduca, dar toata lumea era ocupata, pana la urma m-a ajutat (foarte mult!) ...un chinez. Asta a fost o lectie pentru mine, pentru ca influentata de povestile multora despre chinezi, nu aveam o parere prea buna despre ei. Dar sa revenim la nemti- voi ce experiente placute sau neplacute ati avut in aceasta tzara ? Pupici, Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stii ca povesteam in "Hallo Leute" partea 1 (:D) ca am o vecina dilie la parter care ne-a umblat in gunoi si ne-a returnat sticlele? Care sticle noi le puneam la tomberonul de sticle, teoretic. Practic trebuiau duse in niste containere undeva o strada mai incolo. Ei bine ne-a incarcat sotul ei in mertan si ne-a dus (cu sticle cu tot ) sa ne arate unde sa le aruncam. In fine, poveste veche. Ea stie ca eu am pierdut 2 sarcini si ma tot incuraja si mi-a zis ca daca am vreo nelamurire legata de medicamente sa nu ezit s-o intreb pt ca e sora medicala. Acum, insarcinata fiind, imi tot transmite prin Ionu sa stau la pat mai mult decit spune doctorul ca si ea a avut o sarcina cu probleme si stie ca e importanta odihna. De Craciun mi-a trimis o punga cu prajituri si bomboane facute de ea in casa pentru ca stia ca nu pot gati :)))) Iar cealalta vecina, de la etajul 1, a fost Mos Nicolaele nostru. Ne-a pus la usa o ramura de brad impodobita cu oua de ciocolata si cu Mosi Craciuni de ciocolata. Probleme avem pe la ghisee si "comitii" dar doar din cauza nt ca suntem puturosi si nu invatam limba germana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offf...nu mai spuneti ca ma apuca melancolia! mie imi plac tare mult nemtii si m-am simtit tare bine acolo cat am stat. Daca ar fi sa aleg alta tara decat Au nici nu as ezita. Pana si aici am o prietena nemtoaica, e cu 10 ani mai mare ca mine si ne-am intalnit intamplator acum vreo 6 luni, acum am senzatia ca o cunosc de-o viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost placut surprinsa de atitudinea nemtilor si sunt de un an aici. Ca multi, am venit cu tot felul de prostii in cap, prieteni din Romania deja ma "plangeau" ca ma duc la "recii" astia [:D] Si chiar la inceput la curs (am inceput cursul de germana practic la cateva zile de la sosirea in Germania) aveam o colega de clasa, brazilianca, ce ne-a umplut capul ca nemtii sunt tare nesuferiti si ca sa avem grija cu vecinii. Si contrar... avem niste vecini super draguti. Poate nu-i cunosc pe toti, dar de ex o familie care nu are copii, de cate ori au facut un grill afara pe terasa ne-au invitat, sau daca nu am fost acasa ne-au lasat friptura acoperita pe balcon (stam la parter), sau vecinul - mare iubitor de vinuri, ne aduce din cand in cand cate o sticla de vin, sau o alta vecina mai spala si pentru noi pe holuri. cei mai multi iti zambesc, unii doar din politete, altii au chef pur si simplu de vorba.In orice caz in orice magazin in care am intrat am fost intampinata cu un buna ziua macar daca nu si cu un zambet. Si astea sunt doar putine din ce m-au impresionat pe mine. Pe de alta parte, recunosc , am auzit si povesti "infioratoare" ,de ex. cum prefera sa nu lase nici 10 min un loc de parcare altuia chiar daca ramane nefolosit, cum iscodeste vecinii sa vada ce se intampla necurat, etc. Dar eu personal nu am decat cuvinte frumoase - pana acum - la adresa lor. In categoria asta nu intra si functionarii nesimtiti care te trateaza cateodata ca pe un nimeni si asta numai pentru ca esti strain.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost doar pentru 1 saptamana in Germania, si am numai amintiri placute despre nemti. Noi nu stim germana si am vorbit doar in engleza, dar toti oamenii pe care i-am abordat, chiar de nu stiau engleza, tot se straduiau sa ne raspunda la intrebari, in ultima instanta prin gesturi. Mi-ar placea sa mai merg in Germania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am nici eu experiente prea placute cu nemtii. Am ajuns la concluzia ca depinde de zona in care esti. De exemplu in "nord" (Dortmunt, Wuppertal) am intalnit oameni extraordinari de saritori si foarte deschisi, in zona Ulm, a mai fost cum a mai fost. Shwabii sunt cam reci,d ar daca reusesti sa-i cunosti mai bine, e cam doar de fatada. Eu in zona aceea am avut parte mai mult de familii grecesti si sasi-romani care sunt extraordinar de draguti. Eu locuiesc in Unterfranken, langa Würzburg si aici sunt niste specimene de ma doare capul. Daca nu esti nascut in "satul" lor, esti o nulitate. Eu nu am o parere prea buna despre nemti in general (chiar daca sotul meu e neamt si imi respecta parerea), dar in schimb ii apreciez pe sashi. Sunt mereu saritori si te simti in familia lor ca acasa. Poate parerea mea negativa despre nemti si datoreaza si serviciului pe care il am, unde cateodata sunt nevoita sa le dau indicatii (nu-mi place cuvantul "ordine") si mi s-a intamplat de multe ori sa mi se opuna. M-am obisnuit intre timp si ii tratez ca atare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt draguti nemtii.Asta e impresia mea.Doua exemple: 1.Cand am venit in Germania, nu stiam o boaba de germana, trebuia sa ne cautam apartament si habar n-aveam de unde sa incepem.Colegii sotului meu s-au oferit sa-l ajute, dadeau telefoane pt el si chiar mergeau la termine.In fine am gasit apartament dar complet gol (exceptand bucataria).A doua zi s-a prezentat unul dintre colegi cu mobila de la el din casa, ce lui ii prisosea: un pat, un dulap, o masa si doua scaune.Ne-au fost extrem de utile pana am reusit sa ne cumparam mobila noastra. 2.O familie de prieteni romani venita aici cu green-card, a trait o tragedie.El a murit aici anul trecut si ea a ramas ea cu 3 copii , insarcinata in 9 luni cu al patrulea si nici un venit!Nemtii au ajutat-o cu bani si lucruri astfel incat familia traieste si acum aici fara ajutor de la stat, doar cu ceea ce au primit din donatii. N-am avut niciodata impresia ca nemtii sunt reci si nici nu am fost tratata diferit pt ca sunt Ausländer.E drept ca aici , la München , sunt multi straini si nemtii sunt obisnuiti cu ei... Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Editez mesajul pentru ca atunci cand l-am scris pe primul am spus doar "sunt civilizati" pt. ca nu aveam timp sa raspund. Am fost si eu in Germania pentru 6 luni, in Wuerzburg. Pot confirma si eu ca mi-au placut nemtii, n-am avut probleme cu ei, desi nu pot sa spun nici ca au dat in brinci sa ma ajute. Dar nici sa imi puna bete in roate. Au fost f. corecti la lucru, in afara am mai fost la bere, a fost f. placut. Imi plac in general si aici am intalnit nemti si imi sunt f. simpatici. Am avut si un coleg neamt barfitor si nesuferit, dar sunt si exceptii peste tot. Dar chiar si asa, imi placea pana si de neamtul cel barfitor, ca discutam cu el in contradictoriu, asa, ca pe forum la unele subiecte :)) . Si imi placea schimbul de replici, oricum era baiat destept. Seful meu ce nou de acum e neamt si sunt pe spate de el (deocamdata :)) La negativ, desigur, tot functionarii extrem de nepoliticosi. Si nici vanzatorii sa stitit ca mie nu mi-au placut, tot nepoliticosi mi s-au parut (desi nu chiar ca functionarii). Asta in comparatie cu California (la vanzatori ma refer). Dar si aici pe coasta de vest lumea e tot dragutza. Am auzit de la prieteni care au fost si aici si pe Est ca pe Est oamenii sunt mult mai putin draguti, ca sa ne exprimam elegant. Dar nu am fost pe Est decat in trecere, asa ca nu pot sa ma pronuntz. Oricum, e frumos in Germania si nemtii niste simpatici in general. Va pup, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiu de unde atatea preconceptii despre nemti. Chiar am avut azi la scoala un text depre o statistica facuta in scolile din Anglia.Rezultatele arata ca majoritatea adolescentilor englezi crede despre nemti ca sunt aroganti si nesuferiti. FARA SA FI FOST VREODATA IN GERMANIA! Din contra, subiectii care au avut de a face cu nemti in viata lor au avut o parere pozitiva si chiar mai mult,foarte buna. Cam asa e cu cliseele si in RO. Eu sunt de doi ani aici si nu pot sa ma plang ca m-ar fi tratat cineva vreodata de sus,cu aroganta sau cu raceala.Dimpotriva gasesc ca sunt foarte saritori daca le ceri ajutorul.Daca nu li-l ceri nu se prea baga in oala ta. Si inca ceva,aici intimitatea si spatiul personal sunt respectate, de aici cred eu ca a plecat ideea cu "sunt reci". Noi nu avem probleme cu vecinii (decat ca odata ne-au scos casetele video din containeru in care le-am aruncat (de cartoane) si au lasat doar copertile de carton.Casetele le-au pus separat intr-o punga. Ne-am cam rusinat ca ne-au prins dar a trecut. Vecina de sus m-a intrebat daca poate sa faca pe baby-sitterul cand vine bebe si daca ar putea sa mearga la vara intr-o excursie pe cont propriu in Ro ca sunt interesati sa vada cat mai multe. Deci e bine. Politete si bunavointa. Laura si papusica din burtica ( 24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...