Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea manuala a bb - cu sau fara anestezie?


carmen77

Recommended Posts

Buna, am o prietena care are copilul pozitionat invers si a incercat metoda de intoarcere manuala (doctorul a incercat). Ea sta in Franta si toata procedura s-a facut fara anestezie, a urlat 2 ore, a zis ca a fost foarte dureros. A mai facut cineva aceasta interventie si daca da, in ce tara si cu/fara anestezie? Multumesc Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen, mama mea a trecut prin aceasta experienta inainte de a ma naste pe mine. Era prin 1974…...Romania, Constanta…. Eu veneam cu picioarele inainte si doctorul m-a intors manual, cred ca fara nici o anestezie, dar daca vrei neaparat o intreb si iti spun daca a avut anestezie sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carmen,am auzit ca si in Suedia se practica metoda asta criminala..ca te chinuie ca pe hotii de cai,pentru ca tin mortis sa faca tot posibilul pentru mama sa nasca natural.In orice caz,cunosc o femeie care ,dupa ce a fost chinuita asa,citeva ore,i-au pozitionat pe bebe cu funduletzul..asa ca biata tot la cezariana a ajuns!E oribila metoda..dar inca se practica![bang] rayuela cu bebe 30 de saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor ! Sunt viitoare mamica de sept - oct 2004. Ce spuneti voi aici? (eu sunt la primul bebe si cam novice in materie). M-ati speriat ! Se practica asa ceva in ziua de azi? [bruta] Nu ma intelegeti gresit, si eu vreau ca lucrurile sa fie cat mai naturale cu putinta dar chiar asa??? In fine, o sa am grija sa discut cu doctorul despre asta. va pup pe toate Mina [gravi] 7 saptamani si 3 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citesc si ma crucesc!! am avut eu o bafta chioara sau am avut un medic nemaipomenit??! mie mi l-au intors pe Andrei in vreo 10 secunde, fara anestezie, aproape fara nici o durere si ca efect secundar am avut niscaiva precontractii care au trecut si ele repede. am uitat sa spun ca inainte de operatiune am primit o infuzie cu o solutie care sa relaxeze muschii pt a nu se declansa contractiile si nasterea. (dar nu anestezica!) m-au tinut o noapte in spital sub observatie si mi-au dat drumul acasa. de nascut am nascut normal peste 10 zile. asta s-a intamplat in Viena, la Semmelweissklinik, cu Dr. Adam. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, am intrebat-o pe mama si a zis ca i-a facut manevra asta chiar inainte de a naste, fara anestezie, a fost dureros e adevarat, dar pina la urma m-a intors si am iesit normal. Era a 2-a nastere. Se pare deci ca e o metoda care s-a practicat si se mai practica inca peste tot in lume mai ales daca se doreste o nastere naturala, dar trebuie ca doctorul sa fie foarte experimentat. Sper ca ti-am fost de folos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...