Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre agentiile imobiliare???


Recommended Posts

Vreau sa-mi cupar casa/vila si am contactat diverse agentii. Am semnat cu cateva si contracte, urmand sa platesc 3%comision celei care-mi gaseste casa/vila potrivita. Toate bune si frumoase pana azi, cand am sunat la un anunt din ziar; tipul care mi-a raspuns mi-a spus ca agentia la care lucreaza nu percepe comision si ca trebuie sa platesc 100.000 pt. fiecare casa pe care o vizionez. Imi oferea o casa la Piata Domenii care costa 45.000Eur(e un pret foarte mic pt. zona respectiva). Trebuie sa ma intalnesc cu el la orele 15 dar imi este teama sa merg, am impresia ca e teapa, nu ca as plati vizionarea casei, mi-e teama sa nu patesc eu ceva. Ati mai auzit despre chestia asta? Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum un an de zile cand cautam si eu sa inchiriez un apartament am dat peste o agentie imobiliara care percepea pe langa comisionul ei de 50% din valoarea primei chirii si o taxa de 100.000 parca pentru fiecare 2 vizionari. Ce m-a deranjat la ei cel mai tare a fost faptul ca in momentul in care am ajuns la ei inainte sa mergem la vizionare mi-au cerut sa achit IN AVANS comisionul, iar in cazul in care n-o sa-mi convina nimic din ce-mi arata ei, o sa mi-l dea inapoi. Plus ca m-au tinut sa astept o gramada pe un hol, timp in care ei n-au reusit sa dea de nici unul din proprietarii de la apartamnentele pentru care sunasem eu, in schimb au gasit pe altii care le inchiriau la preturi mult mai mari si in zone mul mai naspa. Una peste alta, am pierdut juma de ora la ei la sediu degeaba, m-am enervat si am plecat. Mi s-a parut cea mai proasta agentie imobiliara la care am apelat vreodata. Aveau sediul pe undeva pe la Piata Regina Maria (parca asa se cheama, langa fostul Bingo Europa). Mickyyy [gravi] 31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pregatisem raspunsul tot in genul asta, dar am renuntat sa-l postez pentru ca Marina e deja la vizionare. Firmele care fac asa sunt firme mici, care nu au posibilitatea sa se judece cu tine in caz ca vrei sa le shuntezi. Oricum Marina, sa ne spui ce ai facut. Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am dus fetelor. Am avut asa o retinere. Oricum tipul parea destul de ciudat, se balbaia, aveai impresia ca-i aerian. Ori asa era [:D] ori nu vroia sa-mi spuna. Mi-a spus ca vila respectiva are 5 camere si locul de intalnire. De obicei agentiile iti dau detalii despre casa (suprafata, an constructie, materiale folosite, daca au garaj,etc.) teren. Majoritatea agentiilor cu care am intrat in contact pana acum nu iti dau adresa exacta in rest iti spun tot ce doresti, pe cand aici??? Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care tu vrei sa faci o investitie asa mare, e bine sa ai grija cu cine ai de a face. Poate nu era rau intentionat in ceea ce te priveste, se mai intampla ca agenti de la firme sa ia pe cont propriu o casa si sa incerce sa gaseasca client. Lui putin ii pasa ca tu te duci si discuti cu proprietarul dupa aceea, se multumeste cu 100.000 lei. Dar e posibil si sa existe o intelegere intre firma si proprietar, si atunci ei sa fie siguri ca tu chiar daca te intorci dupa vizionare si vrei sa cumperi fara sa platesti comisionul, proprietarul sa te refuze. Poate casa era o darmatura (la pretul ala...), dar daca iti spunea asta la telefon, nu te mai duceai sa o vezi, si iar pierdea suta de mii. Oricum se pare ca a pierdut-o. Iar tu ai unde sa gasesti ceea ce cauti, rabdare sa ai. Succes! Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa-ti spun decat: bine ai facut ca nu te-ai dus. Asemenea atitudini nu trebuiesc incurajate; indiferent daca era reprezentantul unei firme (cu atat mai rau), sau daca lucra pe cont propriu. Ce e aia sa dai bani pentru vizionare? Pai asa te duce la o mie de case si? El castiga, tu pierzi. Ideea e sa castige amandoi, nu numai ofertantul. In fine, sunt o gramada de agentii, ai de unde alege, dar, oricum fii atenta. Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, mergi neaparat cu cineva la vizionari ! Daca ti se par unii mai dubiosi, cauta sa gasesti agentia respectiva inscrisa undeva (carte telefon, pagini aurii etc) sau renunta, asa cum ai facut acum. Eu cand mi-am luat apartament am gasit un apartament convenabil, dar agentia de apartament nu era inscrisa nicaieri, asa ca am renuntat la ei si pana la urma m-am descurcat si fara ei. Bafta multa ! Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...