Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nizoralul - cit de toxic?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am avut o micoza care mi- a afectat unghiile picioarelor timp de 10 ani. Nizoralul tablete mi- a rezolvat problema. Sunt 5 ani de cand am folosit si nu am nici cel mai mic semn ca ar fi afectat ficatul. Cred ca depinde de organism. Eu am lut cam 5/zi.Stiu ca pare mult. Mama mea a luat pt Candida si nu a avut nimic. Stiu ca unele persoane evita sa ia datorita efectelor secundare. Cred ca ar trebui sa consulti medicul, iar daca acesta iti recomanda, ar trebui sa- l iei. M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar citez din Agenda Medicala 1997: Nizoral (ketoconazol) Reactii adverse: Uneori greata, dureri abdominale, cefalee, prurit,, eruptie urticariana; ocazional se produce cresterea transaminazelor serice; tratamentul de durata (mai mult de 14 zile) poate fi cauza de hepatita si icter (se intrerupe medicatia, este necesar controlul periodic al functiei hepatice); rareori ginecomastie si menstruatie neregulata, trombocitopenie, reactii anafilactoide (dupa prima doza). Contraindicatii: Alergie sau intoleranta la ketoconazol si alti derivati de imidazol, boli hepatice, sarcina. Anticolinergicele, cimetidina, antiacidele ii micsoreaza absorbtia intestinala; administrarea concomitenta de ketoconazol si rifampicina sau fenitoina determina reciproc micsorarea concentratiei plasmatice (prin inductie enzimatica); ketoconazolul poate creste concentratia plasmatica a anticoagulantelor cumarinice, sulfamidelor antidiabetice si ciclosporinei - este necesara ajustarea dozei acestora pentru a evita accidentele toxice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...