Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

complicatii la taietura de la cezariana


Recommended Posts

Buna mamicilor si viitoarelor mamici, va scriu pt ca am nevoie de un sfat poate vreuna dintre voi a mai patit asa ceva. Sunt la 6 saptamani de lacezariana si ma simt destul derau in zona operatiei. Mai exact in partea stanga a operatiei, unde m-a durut destul de tare de la inceput si unde era putin mai umflat am observat ca de vreo 2 zile ma doare destul de rau acolo, parca primesc niste junghiuri, am usturime aproape permanenta, este inrosita zona si ft tare ca un nodul; asta comparativ cu partea dreapta a operatiei care e ok, arata si o simt aproape ca inainte de operatie. Maine ma duc la doctor si vreausa stiu ce ma asteapta, mi-este ft frica. Am fost la cosmetica si intamplator mi-a vazut operatia drept pt care s-a minunat tare zicandu-mi ca probabil o sa ma opereze din nou doctorul deoarece s-a facut un hematom acolo. Va rog sa imi spuneti, cele care ati trecut prin situatii similare ce se intampla? Inca un amanunt: inca de cand am venit din spital, desi nu ma simteam de loc in regula, am facut treaba, am ridicat (nu ft mult dar mai o ala cu apa mai una mai alta) iar de la fix 4 saptamani am muncit din greu in gospodarie fara menajamente. Va multumesc mult pt raspunsuri Umflatzel & bb Andrei 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Umflatel, aceeasi problema si la mine, cu deosebirea ca nu ma doare si nu am junghiuri. De fapt ma doare doar la palpare, iar la mine umflatura este in partea dreapta. Eu am fost la control la 4 saptamani, aveam pe langa umflarea jumatatii drepte a plagii si un nodul ferm in abdomenul inferior (sub buric). Uterul era un regula (in urma controlului), doar usor mai putin involuat decat era normal. Mi-a dat sa iau Ergomet pentru retragerea uterului, iar pentru umflaturi i-am sugerat sa fac o ecografie si a zis OK. In urma ecografiei am aflat ca era o reactie de respingere a muschilor (mai precis de la efort). Mi s-a prescris Lasonil N (cu heparinoid-substanta de baza), cu care pana in prezent m-am dat de cel putin 2 ori pe zi si am avut rezultate destul de bune. Umflatura de la operatie s-a retras dar nu in totalitate, iar cea din abdomen am impresia ca se resoarbe incet incet. Eu zic sa stai calma ca nu e chiar asa de grav, nici intr-un caz nu te opereaza din nou (dar am avut aceeasi temere, trebuie sa recunosc). Un control dublat de o ecografie cred ca te va linisti. In rest, menajeaza-te cat se poate de mult, pentru ca e totusi o operatie care trebuie sa se vindece, iar puiul are nevoie de o mamica in deplinatatea puterilor. Curaj si sanatate si tie si lui bebe. Vilma, Anca si Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...