Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru fetele de la Germanika! (intrebare)


Recommended Posts

Salut! Stiti cumva prin ce metoda ar putea sa imi fie trimis pasaportul din Romania in Germania? Cand am fost de Craciun mi-am bagat actele dar a fost abia ieri gata. Acum e la tatal meu si nu stim care ar fi o metoda sigura de expediere. Voi stiti? PS. Cu DHL costa 37€ , cam mult... Multumesc! Laura si papusica din burtica ( 24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
prin posta normala scrisoare recomandata CU VALOARE! Eu asa am trimis actele din Ro in Germ., pui o val. minima, 100-200 mii lei de ex., si ei o trateaza ca fiind cu regim special. Declari ce ai inauntru, adica spui ca e un pasaport si ca are valoarea x. In functie de valoarea declarata platesti. E cel mai sigur mod de trimis prin posta. Speri ca ai inteles ca tb sa fug si am scris cam alambicat! daca nu, sa intrebe la posta de scrisoare recom. cu valoare si ii explica acolo ce si cum. Pupici! Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, singura modalitate legala este DHL-ul care beneficiaza de un regim special si interpretat de ei ajunge in final, sa fie si legal [:D] (sper ca intelegi ce vreau sa spun [;)]). Anul trecut m-am lovit de acesta problema, cei de la Eurolines mi-au spus ca ei nu au voie sa faca asa ceva, dar ca mai sint unii soferi care transporta pe barba lor pt. 300-400 euro. Prin posta iti spun sincer ca nu ti-as recomanda sa transmiti pasaportul. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am trimis documente importante prin Atlassib sau Eurolines de mai multe ori si n-au fost probleme. Acum mai bine de 3 ani, cand a venit sotul meu aici, a avut nevoie de multe documente din partea firmei (printre care si invitatia) pt obtinerea vizei.I-au trimis invitatia prin posta.N-a ajuns niciodata!I-a rugat pe angajatori sa retrimita invitatia si documentele prin Atlassib.Au ajuns in doua zile. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am referit la faptul ca este interzis transportul de acte civile personale de identificare cum ar fi pasaportul de exemplu, a caror circulatie fara posesor este ilegal. Asa mi s-a spus si mie. Transportul de orice fel de alte acte este permis si eu am facut-o de enspe ori prin tansportul cu autocarul. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, Laura, delicata problema trimiterea actelor... Si eu sunt oarecum intr-o situatie asemanatoare cu a ta; anul trecut am reusit sa imi pierd diploma de absolvire a facultatii[bang][bang][bang] (o fi ramas undeva prin Japonia, pentru ca atunci cand am ajuns in Germania nu o mai aveam), ai mei au reusit sa scoata duplicatul chiar zilele trecute, dar, crede-ma, prefer sa ma duc sa o iau eu personal din Ro, decat sa o trimit prin posta (daca se pierde si asta, alta copie nu mi se va elibera). In cazul tau, fiind gravifuta, cred ca este mai greu sa te duci personal... Anul trecut sotul meu a fost intr-o situatie asemenatoare cu a ta si cand tatal lui s-a dus la DHL si FedEx i s-a spus ca ei nu mai trimit pasapoarte, pentru ca au fost cazuri cand s-au pierdut (poate totusi era vorba numai de Japonia ? nu stiu...). Pentru fetele din Germania, as vrea sa va dau o info- se pot legaliza acte si la notari nemti, nu trebuie sa va duceti musai la consulat pentru asta; eu am facut o procura pentru mama (pentru a-mi ridica diploma), scrisa evident in romana si notarul neamt nu a avut nici o obiectie, am platit 11 euro si mi-a legalizat-o (la cosulatul roman costa 50-60 euro aceeasi operatie!!!). Problema este ca s-ar putea ca nu toate autoritatile din Ro accepta legalizarea asta, in cazul meu, secretara de la Politehnica a acceptat-o. Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...