Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferite metode de contraceptie


Recommended Posts

Azi am discutat cu dr. meu despre metodele contraceptive si se pare ca singura metoda eficienta 100% , in afara de sterilizare la care nu apelam deocamdata, este acest implantat Implanon. este vorba de un betisor cu hormoni (traducere directa din germana) ce este bagat sub piele, sub brat ca sa nu se vada. Ar mai fi (din cele recomandate atunci cand in urmatorii ani nu se doresc copii): sterilet cu/fara hormoni. Varianta fara hormoni nu ma incanta pt ca e cam nesigura, dupa cum am mai scris stiu 2 mamici care au facut copii cu tot cu sterilet, una chiar gemeni. Asa ca ramane steriletul cu hormoni si Implanon-ul asta. Dupa atat vorbarie vine si intrebarea: foloseste cineva una din aceste 2 metode? daca da, efecte secundare...? Sau daca mai stiti voi ceva despre ele, poate si alta metoda....? Multumesc! Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
UUUUF, uf, uf, cand aud de implanon mi se scoala parul in cap [bang] Si eu am avut acum 2 ani si am avut niste efecte secundare de nu mai stiam ce sa fac: m-am ingrasat cu 16 kg, pe care am luptat mult sa le dau jos, stari de depresie (datorita bombardamentului de hormoni) plus o acnee severa cu care m-am luptat 1 an ca sa scap. Stiu ca nu toata lumea are asemenea manifestari, dar din tot sufletul iti recomand multa atentie! Eu una in viatza mea n-o sa mai folosesc batzul ala in mana! Ai grija de tine si gandeste-te bine ce faci. Multa sanatate si numai bucurii! Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorelei_19
UUUUF, uf, uf, cand aud de implanon mi se scoala parul in cap [bang] Si eu am avut acum 2 ani si am avut niste efecte secundare de nu mai stiam ce sa fac: m-am ingrasat cu 16 kg, pe care am luptat mult sa le dau jos, stari de depresie (datorita bombardamentului de hormoni) plus o acnee severa cu care m-am luptat 1 an ca sa scap. Stiu ca nu toata lumea are asemenea manifestari, dar din tot sufletul iti recomand multa atentie! Eu una in viatza mea n-o sa mai folosesc batzul ala in mana! Ai grija de tine si gandeste-te bine ce faci. Multa sanatate si numai bucurii! Lorelei & Family
OF,Ana imi pare rau ca nu te-ai impacat cu Implanon-ul asta. Eu o sa-mi intreb vecinica(il poseda de un an si ceva) cum se impaca cu el,insa din ceea ce vad,nu s-a ingrasat si nici acnee nu are. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta voiam sa aflu, dca are efecte secundare si care ar fi astea. Avand o siguranta de aproape 100% e clar ca pompeaza hormoni la greu. Alina, mai astept si raspunsul tau... vad ca nu e prea folosita metoda asta... Sterilet cu hormoni nu are nimeni? Asta ce efecte mai are? Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sterilet, dar cantitatea de hormoni este mica,de ingrasat nu m-am ingrasat inca(il am de 5 luni).Dupa ce m-i l-am pus vreo 2 saptamani am avut dureri de burta si am sangerat, lucru normal de altfel spun ei,ciclul vine ca de la robinet[:D],iar durerile de burta au continuat pentru vreo 3 luni si au durat cam 2 saptamani pe luna inainte de ciclu.Acum, in schimb, ma simt bine, a disparut si senzatia cum ca "ai ceva acolo",[:D]iar durerile nu mai tin asa mult ci doar in jur de cateva zile. Bine-nteles toate astea difera de la persoana la persoana. mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gindeam sa fac o operatie simpla de legare a trompelor. Stiu ca s-a mai discutat despre asta si o sa incep sa ma interesez mai bine. Mai ales ca procedura practicata acum e reversibila. Chiar daca nu mai am in plan alti copii, imi da un confort ca nu e ceva definitiv. Deocamdata iau anticonceptionale, dar tare m-am saturat de atitia hormoni si sincer, cred ca au si efecte secundare. Dar despre asta, alta data. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu sunt in cautare. De pilule, nici nu mai stiu ce sa spun, am luat Yasmine pana acum, dar cumva n-am mai vrut, implanonu, cum am spus mai sus, sterilet am avut de 2 ori: prima data a fost minunat, a doua oara aveam dureri de burta si sangerari aproape incontinuu si dupa 6 luni l-am scos. Legarea trompelor, deh, ca la tine, Rosa: nu mai vreau alti copii, dar mi-e teama cumva sa fac ceva definitiv. Poate gasim impreuna o medotda buna de contraceptie. Ce spuneti de injectia de 3 luni, sau cum s-o fi numind??? Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate mesajele voastre si m-au pus pe ganduri. Eu in general sunt impotriva metodelor de contraceptie cu ajutorul hormonilor. Am folosit si eu timp de patru ani anticonceptionale din cauza carora am inceput sa am crize de colica biliara. Am renuntat la ele dar nu m-am gandit sa folosesc altele pe baza de hormoni. Asi dori sa va intreb oare prezervativele nu mai sunt bune ? In strainatate nu se mai folosesc ? Stiu ca depinde si de partener dar mie mi se pare cea mai buna metoda fara efecte secundare. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...