Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferite metode de contraceptie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa va spun eu care e cea mai buna metoda care e in avantajul nostru[}:)] vasectomia(am bilbit numele[alcool]?)!! In cazul cind in cuplu nu se mai doresc in mod sigur copiii. Avem aici niste prieteni, el are 42 si ea 38 de ani, au o fata si un baietel mic de 8 luni, iar el dupa nasterea baietelului a facut aceasta operatie foarte simpla de altfel. Bravo lui! Bine ca nu o sa am niciodata sanse sa-mi conving pe viitor sotul sa faca asa ceva(noi inca mai vrem bbi), dar cind ne vom hotari ca 2-3 copiii va fi deajuns tot nu va face. Cind au venit in vizita amicii si ne-au dat vestea, sotul instinctiv si-a strins piciorele si a strigat "AOLEO!!", la care amicul cu vasectomia l-a numit ca e inapoiat si cu conceptii primitive, el se considera modern in gindire si a zis chiar asa "deajuns cit s-a chinuit sotia atitia ani de zile cu metode contraceptive, a avut chiar si un avort, cred ca acum e timpul potrivit sa o ajut si eu". Dar citi soti ar face asa ceva...!? Bravo lui, eu il consider un om deosebit! PS: eu am sterilet normal, pe 3 ani. Ma simt foarte bine, am si uitat de el. Sper sa fiu norocoasa si sa nu am surprize. Ne mai dorim cel putin un bb, dar as fi terminata sa stiu ca asa curind as putea sa fiu insarcinata. Pupici:) Aldo Daniel 10saptamini Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

apropo de vasectomie: i-am zis sotului (in gluma!!) ca daca face asa ceva ce face el la batranete cand si-o lua nevasta tanara? Ca uite actorii cum fac copii la 60-70-80 ani cu neveste de 20-30?:))) Si uite asa am ajuns la concluzia ca asteptam sa creasca copiii, el o sa astepte pe Andra acasa cu prietenele ei iar eu pe Patrick cu ai lui, sa mai cunoastem si noi lume tanara! si uite asa ne-am asigurat si batranetele:))) cred ca m-am dilit de tot... Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
apropo de vasectomie: i-am zis sotului (in gluma!!) ca daca face asa ceva ce face el la batranete cand si-o lua nevasta tanara? Ca uite actorii cum fac copii la 60-70-80 ani cu neveste de 20-30?:))) Si uite asa am ajuns la concluzia ca asteptam sa creasca copiii, el o sa astepte pe Andra acasa cu prietenele ei iar eu pe Patrick cu ai lui, sa mai cunoastem si noi lume tanara! si uite asa ne-am asigurat si batranetele:))) cred ca m-am dilit de tot... Un An Nou Fericit!
[:D][:D][:D] Tinatache, sa se ia de mana cu al meu sotior, nici el nu vrea s-auda. Vikinga, prietenul vostru stie romaneste? Poate-l convingem sa le tina un discurs si barbatilor nostrii[:D]. Daca reuseste sa-i conviga...platim bine! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amicii sunt nemti nu stiu romaneste[xx(] dar au inecract sa ii vb la al meu ca nu e chiar asa cum crede, ca nu e mare lucru dar nici nu vroia sa discute pe teme de "hai sa na taiem la comoara"[:D]! S-a dus si si-a pus un wisky un repede sa_si relaxeze neuronii speriati dupa asa o dicutie[alcool]...mda, singe latin de spaniolo-italian[hot], pai cum sa-i stirbeasca din mindria lui de macho man[8D]. Bla, bla ..eu nu-mi pierd speranata sa-l conving mai incolo[}:)] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca vasectomia nu este ireversibila? Exista o alta operatie- vasovasostomie (termenul e in franceza) care in unele cazuri duce la redobandirea fertilitatii. Chiar si in cazul vasectomiei sunt 5% sanse de esec. De ce barbatilor in general nu le surade ideea? Cred ca din orgoliu masculin nu pot concepe sa se atenteze in vreun fel la virilitatea lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de tinatache
Azi am discutat cu dr. meu despre metodele contraceptive si se pare ca singura metoda eficienta 100% , in afara de sterilizare la care nu apelam deocamdata, este acest implantat Implanon. este vorba de un betisor cu hormoni (traducere directa din germana) ce este bagat sub piele, sub brat ca sa nu se vada. Ar mai fi (din cele recomandate atunci cand in urmatorii ani nu se doresc copii): sterilet cu/fara hormoni. Varianta fara hormoni nu ma incanta pt ca e cam nesigura, dupa cum am mai scris stiu 2 mamici care au facut copii cu tot cu sterilet, una chiar gemeni. Asa ca ramane steriletul cu hormoni si Implanon-ul asta. Dupa atat vorbarie vine si intrebarea: foloseste cineva una din aceste 2 metode? daca da, efecte secundare...? Sau daca mai stiti voi ceva despre ele, poate si alta metoda....? Multumesc! Un An Nou Fericit!
Aici a aparut o noua metoda si se pare eficienta. Un patch. Ca un fel de "abtzipild" ce se lipeste de piele, la libera alegere a locului. Si apoi aici sunt recomandate pilulele anticonceptionale. Cat despre "betisorul" introdus sub piele. As face putin research, inainte de-al introduce. Am urmarit niste emisiuni la Tv referitor la acest betisorul hormonal. Nu doresc sa te sperii, dar nu uita ca acest betisor se schimba, la cativa ani, nu imi reamintesc prea bine. Si este(foarte)dureror sa-l scoti. Plus ca exista riscul sa-ti ramana semne urate pe piele, sau pe suprafata locului unde a fost introdus. Da, si aici se poarta vasectomia, sau legarea tubelor la femei, despre care sincer eu una nu-s de acord, decat poate in cazuri extreme. Personal nu am folosit niciodata vreun medicament, sau implant. Imi este pur si simplu frica de side-efect-uri. Cristina Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, da, votez si eu pentru vasectomie [cool] Chiar de curind ne povestea un coleg de-al sotului ca a facut asa ceva si l-am apreciat, pentru ca n-am auzit prea multe cazuri pina acum, de fapt e primul pe care il cunosc personal[:D] Dar nu cred ca se va intimpla in cazul nostru. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se numesc foitele contraceptive ca m-ar interesa. Eu am folosit Farmexpert gel, nu am avut probleme, dar era tare neplacut pana il puneai cu 10 minute inainte, cu o seringa...iar dupa, oricat te speli tot curge in chiloti si ai o senzatie asa nasoala, parca ai o soparla in chiloti! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...