Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferite metode de contraceptie


Recommended Posts

Lorelei_19> Hm... cred ca stiu despre foitele contraceptive locale. In Ro erau cunoscute ca foite chinezesti? Am folosit si eu insa am avut un disconfort groaznic.... (citeste mai jos la ce ma refer :) ) Articol: """Am vazut in comert niste metode de contraceptie ce se cheama foite chinezesti. Acestea se freaca intre degete pana devin pasta si se introduc in vagin . Cat de sigura este aceasta metoda si ce efecte secundare are. Filmul contraceptiv este o metoda contraceptiva de bariera, din gama spermicidelor. Se detaseaza foita transparenta (sunt si foite de separare), se mototoleste si se introduce in vagin, cat mai adanc. Fara sa se umezeasca si fara sa se foloseasca creme sau geluri. Se lasa sa treaca 15 - 20 de minute inainte de actul sexual. Foita, sub actiunea temperaturii corpului si a secretiilor vaginale, se topeste transformandu-se intr-o spuma cu proprietati spermicide (are in compozitie nonoxynol-9). Se recomanda ca spalarea (dusul intravaginal) de dupa contactul sexual, sa se faca dupa 3 - 4 ore, pentru a pastra in vagin spuma si efectul ei spermicid. Pentru fiecare nou contact sexual se introduce o foita noua. La spermicide eficienta este moderata. Eficienta creste daca sunt folosite impreuna cu o alta metoda contraceptiva de bariera (prezervativ sau diafragma). Avantaje : utilizare simpla si numai la nevoie, sunt usor de procurat, utilizarea poate fi intrerupta in orice moment. Dezavantaje : in vagin sau la penis pot aparea senzatii neplacute de caldura si usturime in special daca sunt folosite de mai multe ori intr-o zi si cel mai mare dezavantaj (de fapt cu asta trebuie inceput ... ) - spermicidele folosite ca metoda contraceptiva nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala nici a infectiei cu virusul HIV. Neplacut, nu-i asa ? Chiar foarte neplacut ... Cam asta este cu filmele contraceptive. Ca metoda contraceptiva sigura (nu 100%, dar oricum ... sigura) si usor de folosit, si la indemana, si fara batai de cap, tot prezervativul este pe primul loc.""" ~~Adela&Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lorelei, stiu despre stickul respectiv ca nu se da decat cu reteta.presupun ca si la voi este acelasi lucru, lucrand medicii cu asigurarile.Noi nici anticonceptionale nu putem lua in mod normal de la farmacie daca nu avem reteta. Despre Evra stiu ca nu se da femeilor care au avut dupa nastere probleme cu uterul, care fac febra frecvent etc.Se da prima luna gratuit, pentru a vedea efecte secundare iar dupa aceea se cumpara.Aici cel putin asa este.Se aplica cate un plasture saptamanal, din prima zi a menstruatiei .Sunt 3 pe luna, iar a patra saptamanadin luna se face pauza.Din cate am inteles are continut hormonal, dar cum trec acesti hormoni prin piele nu am idee.Ma gandeam si eu sa cer dupa ce nasc.Oricum voi discuta cu medicul meu dupa aceea. Sper ca m-am facut inteleasa.Dar cel mai bine mergi la medic si spune-i. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca revin cu intarziere, dar trebuie sa dau dovada de bunavointa si sa mai cedez locul la calculator si altora. Metoda de care vorbeam consta in introducerea in vagin a unei pelicule de spermicide (arata ca un dreptunghi mic de hartie transparenta) cu 10 minute inainte de contact. Functioneaza exact pe principiul gelului cu spermicide, insa au avantajul ca nu se scurg. Nu stiu sa va spun cum se numesc, pentru ca eu am folosit numai din cele chinezesti. Insa de fiecare data am cerut "foite contraceptive" si cele de la farmacie au inteles. Cele chinezesti au fost eficiente si nu costa mult. Mai exista o varianta Luchini (sau ceva de genul acesta) care costa mult mai mult. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma ustura de la prezervativ si asta s-a intamplat de fiecare data cand am folosit...[xx(] nu a interferat cu orgasmul, dar dupa m-am simtit intotdaeuna ca si cum ar fi trecut o soparla f solzoasa pe acolo, .... am ras si eu de numa de faza cu soparla... [:D], mie mi-a zis dr sa folosesc acuma prezervativ pana alaptez, am vrut eu sa discut cu el ca ma gandeam la injectiile de 3 luni, ...dar a zis ca vedem noi peste 6 luni cand trebuie sa merg iara la el... pana acuma am folosit pilule, mi-au facut bine la menstruatie cu durerile, insa m-am ingrasat si eu ca vaca....[:D], dr gyn a zis ca nu de aia m-am ingrasat ca de la tiroida (dar eu am hipertiroidism si ar fi trebuit sa slabesc [medic] si nu le-am luat regulat, am un program incarcat si mai sunt si uituca si hopa am facut bebe sub marea lor protectie, bebelusul insa s-a dovedit a fi cel mai fericit si frumos si bun cadou de la Dumnezeu, neasteptat... de sterilet imi e frica caci si asa ma doare tare rau la ciclu si ma tine mult... (: eu as vrea sa mai fac un bebe peste cativa ani, deci astept cu interes sa vad voi pt ce ati optat si sa vad ce o sa-mi sugereze si mie medicul... pupici, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt noi prezervativul este la loc de cinste. Am incercat cu foite dar ma usturau ingrozitor, am incercat si cu piulule dar uitam sa le iau, asa ca tot la prezervativ am revenit. In plus actul in sine tine mai mult [:D] daca intelegeti ce vreau sa spun - eu sunt multumita si vad ca nici sotul nu se plange. Spunea una dintre fete ca o ustura prezervativul si vreau sa spun ca si eu am aceasta senzatie dar numai la anumite marci si o mai am dupa ciclu daca folosesc tampoane intravaginale. In rest totul este ok. Eu cred ca cea mai buna metoda este aceea care ne ceeaza noua confort psihic. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tot cu hormoni sunt foliile, atunci chiar nu mai stiu. Imi amintesc de implanon si m-apuca groaza! Despre foitzele chinezesti, Adelutzo, n-am auzit pan'acu. Parc-as fi trait in codru, nu :-) ? Babee, multumesc mult pentru informatii, o sa vad ce spune medicul. M-am uitat pe pagina lor de web si n-au nici o descriere, cica asta ar fi conform nu stiu carei legi. Ma rog, le-am scris un email si lor si sper sa-mi raspunda. Despre condom, eu n-am treaba, sotzul e cel care nu suporta.... Sau alte metode mai stitzi, fetelor???? Multi pupici si un weekend minunat tuturor! Ana Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar de metodele naturale nu zi´ce nimeni nimic? am tot citit despre mini-computerele de masurat temperatura, care cica ar fi la fel de sigure ca si pilula, de exemplu Ladycomp (costa vreo 500 €), Cyclotest (ca. 170 €), Minisophia si altele. a folosit cineva asa ceva? poate da cineva detalii? Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by klavier
dar de metodele naturale nu zi´ce nimeni nimic? am tot citit despre mini-computerele de masurat temperatura, care cica ar fi la fel de sigure ca si pilula, de exemplu Ladycomp (costa vreo 500 €), Cyclotest (ca. 170 €), Minisophia si altele. a folosit cineva asa ceva? poate da cineva detalii? Adriana
Adriana, pe listuta mea de la dr. aceste computere apar ca fiind cele mai nesigure! Ca sa-ti dau un exemplu, daca steriletul simplu are nu'sh ce coeficient Pearl = 1, masuratorul Persona (e drept ca nu masoara temperatura ci face analiza la urina si arata rosu sau verde) are coeficient 20! Implanonul are aproape de 0, steriletul cu hormoni cam 0,3... nu mai stiu exact si nici nu am lista langa mine dar vezi si tu ce diferenta. Mie mi-a cam trecut de Persona si masuratori... Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MEL, imi poti spune si mie te rog ce marca de prezervative folosesti (cele care ai zis tu ca nu ustura...), sa fie spermicidul de pe ele de vina? multumesc anticipat! nici nu vreau sa aud de metodele "naturale", nu sunt sigure, cu toata tehnologia developata in jurul lor... patch-ul (plasturele hormonal) se bazeaza pe faptul ca prin piele se absorb mult mai bine diverse produse farmaceutice, si se poate face si o dozare eficace. Este similar cu pilulele hormonale, insa cu avantajul ca nu trebuie sa te gandesti la el decat odata pe saptamana... si dezavantajele sunt cele de la pilule (efectele adverse)... pupici, allya si alex http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...