Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferite metode de contraceptie


Recommended Posts

Pt mine pastilele anticonceptionale au fost si sunt baza! Nu am avut niciodata vre-o problema si sa dea Domnul sa nu am nici de acum in colo. Am vazut ca multe dintre voi se feresc sa ia pastile gandindu-se ca vor uita sa ia vre-una la timp. La mine a intrat deja in rutina. Asa cum simt nevoia seara sa ma spal pe dintzi, asa imi aduc aminte ca trebuie sa imi iau pastila. Eu le iau de vreo 4 ani de zile (cu pauze de cate 1-2 luni din cand in cand). Totusi m-ar tenta si pe mine sa imi schimb metoda de contraceptie. Si m-ai exact m-ar tenta acei plasturi(Evra parca am retinut ca se numesc). Prima oara citisem in revista Vogue de existentza lor si apoi am vazut o gramada de afise si pliante prin aeroportul din Viena. Citisem ca se foloseste cate unul pe saptamana , timp de 3 saptamani, iar in cea de-a 4-a ar trebui sa iti vina rusii. Deci nu e ceva ff diferit fatza de pastile(zic eu). A folosit cineva? Aici in Japonia parca sunt turbatzi. Nu gasesti mai nimic prin farmacii cu exceptia prezervativelor. Totul se gaseste la spital. In ceea ce priveste metodele naturale, eu le ignor total. Am impresia ca sunt cele mai nesigure. Oricat de bine ti-ai cunoaste corpul imposibil sa nu apara vreo "eroare". Si atunci ce te faci? [bang] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cate am citit eu pe site-ul plasturilor sunt acelasi lucru cu pilula combinata (estrogeni+progesteron) tot la fel se iau 3 saptamani si o saptamana pauza. problema este ca nu spun nimic despre dozari. Probabil ca difera cantitatea absorbita fata de pilule, asa ca si daca ar spune, noi nu am intelege nimic. Avantajul lor este legat de faptul ca nu se iau zilnic, ca pilula. Dar daca uiti sa-ti pui plasturele saptamanal? uiti, una, uiti alta... Asa ca cele care vreti sa schimbati pilula pe plasture e ca si cum ati schimba o marca de pilule pe alta. Eu ce stiu e ca: -in timpul alaptarii poti folosi doar: -prezervativ -sterilet -pilule pe baza numai de progesteron -in rest poti folosi si: -pilule combinate -diafragma -geluri spermicide (acelasi efect cu foitele, care am auzit ca au o eficacitate destul de mica) -injectiile care la fel au numai progesteron, deci sunt cumva echivalente cu pilulele de progesteron. Chestia cu protectia impotriva HIV si a bolilor cu transmitere sexuala e clar ca numai prezervativul protejeaza (nu stiu despre diafragma si prez. feminin) Pilulele combinate difera intre ele dupa cantitatea de estrogen (etinil-estradiol) si dupa tipul de progesteron. Alea cu 0.20 mg de estrogen sunt Logest, Mercilon, Novynette. Cu 0.30 sunt majoritatea celorlalte ex. Microgynon (sau cum s-o scrie), Rigevidon, etc Cu 0.35 sunt Diane35. Cele cu 0.20 au mai putine efecte secundare. Dr. meu mi-a spus ca la pilule nu trebuie sa faci nici o pauza, ca niciunde nu ar scrie ca trebuie sa faci o pauza. Poate alti dr. v-au zis altceva, habar n-am. Cum e in strainatate cu pilulele pe reteta? Te duci in fiecare luna dupa reteta? probabil o reteta e valabil mai mult timp, banuiesc. Cam asta stiu eu in mare despre metodele contraceptive. Daca va ajuta cu ceva... ma bucur. cat despre metodele naturale ... daca vrei sa faci un bebe dar nu esti hotarat cand. Parerea mea! Sanatate multa, Lavi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lavi, eu folosesc Rigevidon de aproape 5 ani si n-am avut probleme. Aici se pot lua de la orice farmacie fara reteta si sint ieftine. Este adevarat ca am luat in greutate cam 16 kg in anii acestia dar nu sint sigura ca e vina pastilelor si/sau a faptului ca mi-am schimbat dieta, am venit intr-o tara straina si am avut multe probleme la inceput, stress, etc. Eu continui sa le iau si acum, nu am facut pauza si nici nu am folosit alte metode de contraceptie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Deliana, eu n-am spus ca nu sunt bune. Difera de la persoana la persoana felul in care organismul le primeste. De-asta si exista toate variantele pe piata. Daca te simti bine cu ceva, n-are rost sa schimbi. Bine ca avem de unde alege. Ca mamele nostre, in vremea odiosului....vai si amar de ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite un citat cu pearl-indexul computerului ladycomp - ei sustin ca e de 0,7 daca faci dragoste doar in zilele in care arata verde. Wie sicher ist Babycomp / Ladycomp? 7. Wie sicher ist Baby-Comp / Lady-Comp? Mit dem Pearl-Index von 0,7 ist Baby-Comp / Lady-Comp an den grünen Tagen so sicher wie die Pille. Das haben mehrere unabhängige Studien bewiesen. Das Wichtigste: Dieser Pearl-Index ist keine Herstellerannahme, sondern das Ergebnis mehrerer herstellerunabhängiger Studien, von denen die umfassendste an der Universitäts-Frauenklinik Düsseldorf durchgeführt wurde. Die Kurzfassung davon kann unter dem Link "Studien" heruntergeladen werden. TOP 8. Ich habe von verschiedenen Pearl-Index-Angaben gehört. Welche ist richtig? Bei der Erfassung des Pearl-Index wird immer zweierlei ermittelt: 1. Wie sicher ist die Methode? 2. Wie sicher ist die Methode unter Einberechnung von Anwendungsfehlern? Als Anwendungsfehler gilt in der Regel die falsche Anwendung einer Methode, nehmen wir als Beispiel die Verhütung mit Kondomen: das wäre die falsche Verwendung eines Kondoms. Allerdings sind im Gegensatz zu anderen Verhütungsmethoden beim Baby-Comp / Lady-Comp Anwendungsfehler, die zu einer Verminderung der Sicherheit führen könnten, praktisch nicht möglich. Dafür sorgt die hohe Zahl der Vergleichszyklen und das abgestimmte Messsystem. Daher gibt es nur einen Fehler, der in wissenschaftlichen Studien über die Anwendung von Babycomp / Ladycomp als "Anwendungsfehler" berücksichtigt werden konnte: Die Nichtbeachtung der "roten", als fruchtbar angezeigten Tage. Im Vergleich zur Anwendung des Kondoms würde das bedeuten: Das Kondom wurde absichtlich in der Schublade gelassen. Dass unter diesen Umständen ein Pearl-Index von 3 - 4 ermittelt wird, ist nicht weiter verwunderlich - Schwangerschaften bei „rot“ sind ja sogar erwünscht. Leider führt aber diese Zahl immer wieder zu Verwirrung, weil sie fälschlicherweise manchmal als Pearl-Index bei Einhaltung der "grünen" Tage angegeben wird. Bei Einhaltung der Vorgabe "Geschlechtsverkehr nur bei grün" wurde in allen bisher durchgeführten Studien ein Pearl-Index von 0,5 - 0,7 ermittelt. Beides ist ebenfalls in der o.a. Studie nachzulesen. Sollten Sie auf unseriöse Angaben im Internet stoßen, bei denen ein falscher (höherer) Pearl-Index angegeben wird, bitten wir Sie um eine kurze Mitteilung, damit wir gegen verunsichernde Falschaussagen, die leider immer wieder im Netz kursieren, schnellstmöglich vorgehen können. TOP 9. Die fruchtbare Zeit beginnt doch wegen der Lebensdauer der Spermien schon fünf Tage vor dem Eisprung. Ist diese Zeitspanne bei der Anzeige mit einberechnet? Selbstverständlich wird die maximale Lebensdauer der Spermien von fünf Tagen bei der Anzeige "fruchtbar" bzw. "unfruchtbar" mit berücksichtigt. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor v-am citit si iata ca discutand cu al meu sot am zis, dupa al doilea copil il pun la "legat de bijuterii"si gata...fuse de acord si ma facu fericita, ca eu cu pilule le uitam, cu prezervativ imi place , dar nu-i place lui, sterilet n-as avea curaj sa pun in mine, asa ca a zis:"ok honey ma sacrific"...[:D][:D] [cool] Numai bine, Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati auzit de inelul intravaginal? NUVARING ? http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp Doctorul de aici din Germania mi l-a recomandat. El spune ca ar fi de preferat contra implantului acela in brat cu hormoni, deoarece ultimul, ar deregla functiile organismului ducand la reducerea menstruatiei si chiar pe termen lung la disparitia. Oare o fi adevarat?? Ati mai auzit?? Dar si asta tot pe baza de hormoni este. Inelul asta pare simplu de folosit.Poate mai intrebati si medicii vostrii. Eu am al doilea sterilet si nu am avut niciodata probleme dar... parca as mai schimba "atmosfera" [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una sunt o militanta, cei drept foarte pasnica, impotriva avortului si sper sa nu fiu nevoita sa fac vreo unul in viata mea... Nu stiu daca stie cineva sau daca intereseaza pe cineva dar TREBUIE (ca sa fiu eu linistita) sa va spun ce stiu legat de metodele anticonceptionale mai sus pomenite si avort (sau mai bine zis microavort), cu atat mai mult cu cat si pe mine ma intereseaza - ca pe orice femeie normala, cred - ce metode au mai aparut prin lume si ce alternative avem ca sa nu facem bebeii fara oprire [help] Pe scurt, toate metodele anticonceptionale hormonale (pilule, plasturii pomeniti, injectii, implanturi etc) actioneaza in felul urmator: -inhiba ovulatia; -daca totusi ovualtia are loc (!! exista acest risc , am citit studii care spun de risc de 7-10 % !!) si are loc si fecundarea atunci - INHIBA NIDAREA OULUI, pentru ca uterul nu este pregatit pt bb - Concluzie : ou eliminat = microavort V-ati intrebat de cate ori s-a intamplat lucrul acesta in viata voastra? Despre sterilet, actiunea principala a acestuia este tocmai distrugerea si eliminarea oului (chimic, mecanic, sau hormonal) in cazul in care acesta s-a format (ceea ce se poate intampla in fiecare luna). Practic, este o mica fabricuta de microavorturi. Nu produc avorturi: - metodele naturale, care evident au dezavantajul nesigurantei [bb] "surpriza" - mai putin "metoda picioarelor stranse"[soc] - prezervativul, cu inconvenientele sale [q] Practic anticonceptionale, nu sunt de loc ANTIconceptionale in adevaratul sens al cuvantului si 100% ci sunt Anti-pastrare-in-uter- a-unui-eventual-produs-de-conceptie. Sper ca nu v-am plictisit muuuult prea tare, si daca n-aveti rabdare sa cititi, treceti pur si simplu mai departe... Cu multa simpatie pentru fiecare si pentru asa frumoasa comunitate[flo][flo](in care am intrat si eu de curand) Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...